Turan, balık çiftliklerini meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin sahillerinde yapılması planlanan balık çiftliklerinin, hukuki süreç tamamlanmamasına rağmen üretime başladığı iddialarını meclis gündemine taşıdı.

Turan, balık çiftliklerini meclis gündemine taşıdı
Turan, balık çiftliklerini meclis gündemine taşıdı admin
Bu içerik 758 kez okundu.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan: “Bazı şirketler mahkeme kararını beklemeden bir oldu bittiye getirerek balık çiftliklerinde üretime başladı. Soruyorum; Tarım ve Orman Bakanlığı bu hukuksuzluk karşısında şirketlerin mi yanındadır yoksa Mersin’in doğası ve halk sağlığı konusunda duyarlı olan Mersinlilerin mi tarafındadır?” diyerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için konuyla ilgili soru önergesi verdi. Silifke, Anamur ve Aydıncık kıyılarında yapılması planlanan balık çiftliklerinin bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandığını ifade eden Turan, "Silifke ilçesinde bulunan Dana Adasında yapılması planlanan balık çiftlikleri ile ilgili olarak  ÇED yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince 19.07.2018 tarihinde halk toplantısı yapılacağı duyurulmuştur. Fakat toplantı günü yaklaşık 150 kişi, toplantıya katılmasına rağmen yapılması planlanan balık çiftliklerinin doğa ve halk sağlığı açısından riskler oluşturmasından dolayı ÇED ile ilgili bilgi almak istemeyerek projeyi protesto etmiştir. Mersin halkı balık çiftliklerinin deniz eko sistemi ve halk sağlığı açısından önemli oranda tehdit oluşturmasından hareketle süreci mahkemeye taşımıştır. Balık çiftliklerinin kurulması süreciyle ilgili hukuki anlamda herhangi bir karar olmamasına rağmen Aydıncık kıyılarında bazı balık çiftliklerinin üretime başladığı Mersin Doğa ve Çevre Derneği tarafından tespit edilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, söz konusu ÇED raporları ile ilgili oluşturulan İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu üyesi olarak balık çiftliklerinin yapılması konusunda halkın tepkilerini dikkate almadığı görülmüştür.” İfadelerini kullandı.

Turan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için şu sorular soruldu: Mersin’de yapılması planlanan balık çiftlikleri ile ilgili hukuki süreç tamamlanmamasına rağmen bazı balık çiftliklerinin üretime başladığı iddiaları doğru mudur? Eğer doğru ise hukuksuz bir şekilde üretim yapan balık çiftlikleri şirketleri hangileridir? Balık çiftlikleri ile ilgili hukuki süreç tamamlanmamasına rağmen üretim yapan şirketler hakkında herhangi bir yaptırım uygulamayı düşünüyor musunuz?

Mersin’de yaşayan insanlar balık çiftliklerinin yapılmasına karşı iken, balık çiftliklerinin üretim yapmasına göz yumulmasının gerekçeleri nelerdir?

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün Mersin’de yapılması planlanan balık çiftliklerinin deniz kaplumbağası ve Akdeniz foku için tehdit oluşturacağına ilişkin herhangi bir çalışması var mıdır? Eğer var ise bu çalışmalar nelerdir?

Bakanlığınız tarafından balık çiftliklerinin deniz ekosistemine zarar vermesine karşılık denizleri korumak adına alternatif herhangi bir girişimi olacak mıdır?

Tarım ve Orman Bakanı olarak balık çiftlikleri hakkında görüş ve yaklaşımlarınız nelerdir? Balık çiftlikleri ile kamuoyuna açıklama yapmayı düşünüyor musunuz? (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”