Advert

Gültak'a 10 milyon lira borçlanma yetkisi

​Akdeniz Belediyesi'nin yeni yılın ilk meclis toplantısında Başkan Muhammet Mustafa Gültak'a bankalara 10 milyon lira borçlanabilmesi için İller Bankası'ndan teminat alabilme yetkisi komisyonlara havale edildi. Karar oy birliği ile kabul edildi. Borçlanma yetkisi ile ilgili açıklama yapan Gültak, Daha önce meclisten İller Bankası'na borçlanabilmek 15 milyon lira yetki aldıklarını ancak bunu kullanmadıklarını ifade etti. Borçlanmayı faizi düşük olduğu için başka bir bankadan yapmak istediklerini ifade eden Gültak, "Bunun için İller Bankası'ndan teminat almamız gerekiyor. Aldığımız bu yetki temimat almaya yönelik" dedi. Meclis toplantısına katılan Adanalıoğlu Mahallesi sakinleri ise bölgelerine ait sorunları dile getirerek çözüm istedi.

Gültak'a 10 milyon lira borçlanma yetkisi
Gültak'a 10 milyon lira borçlanma yetkisi admin
Bu içerik 779 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Akdeniz Belediye Meclisi yeni yılın ilk toplansıtı Adanalıoğlu Mahallesi'ndeki Taziye Evinde gercekleştirildi. Meclis toplantısına meclis üyelerinin yanısıra muhtarlar ve mahalle sakinleri de katıldı.  Mecliste 18 madde görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Meclis toplantısının 12. maddasinde Akdeniz Belediye Başkanı Gültak'a 10 milyon lira borçlanabilmesi için İller Bankası'ndan teminat kullanabilme yetkisi verilmesi teklifi komisyonlara havale edildi. 

İlgili teklifte Akdeniz Belediye Meclisi’nin 14.06.2019 tarih ve 54 sayılı almış olduğu kararla İller Bankasından  10 milyon lira kredi kullanılmasına karar verildiği hatırlatılarak aynı miktarın İller Bankası teminat mektubu alınmak suretiyle yurtiçi bankalardan da kredi kullanılması için yeniden Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak'a  yetki verilmesi istendi.

Başkan Gültak konu ile ilgili yaptığı açıklamada, yeni bir borçlanma istemediklerini ifade ederek geçmişte 15 milyon bir borçlanma aldıklarını hatırlattı. İller Bankası'ndan aldıkları borçlanma yetkisini kullanmadıklarını ifade eden Gültük, düşük faiz nedeniyle başka bir bankadan borçlanmas istediklerini ancak bunun için İller Bankası'nen teminat mektubunun gerektiğini kaydetti. Gültak istedikleri yetkinin teminat mektubu alınmasına yönelik olduğunu dile getirdi.

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren HDP'li Ali Tanrıverdi ise "Borçlanma için daha önce zaten destek vermiştik. Metinde bir çelişki var. Yeni kredi mi isteniyor yeni borçlanmaya mı gidilecek. Bu netleşmesi lazım. İller Bankası'ndan ne kadar aldınız. Ne kadar çekilde ne kadarı kaldı. Bu konuda bilgi verirseniz iyi olur" dedi.

CHP'li Serhat Servet Dövenci ise "Biz zaten bu konuda yetki vermiştik. Belediyelerimizin borçlu olduğunu biliyoruz. Bu borçlarda ancak böyle borçlanma ile ödemebileceğini biliyoruz" şeklinde konuştu.

Eleştirilere cevap veren Gültak ise "İller Bankası'ndan bir borçlanma için yetki almıştık. Bunun az bir kısmını kullandık. Yetkiyi aldık ama bunu kullanmadık. Biz kendi yağımızla kavrulmaya devam ettik. Şu an borçlanma ihtiyacımız yok ama ilerde gerekirse tekrar başvurabiliriz. Metinde bir sorun var. Onun komisyonlarda düzeltilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

Teklifin ilgili komisyonlara havalesi oy birliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısında te Ankara İli Beypazarı Belediyesi ile Akdeniz Belediyesi arasında yapılacak olan Kardeşlik Anlaşması ile ilgili protokol hazırlama ve sözleşmeler imzalama konusunda Başkan Gültak'a yetki verilmesi teklifi komisyonlara havale edildi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Gültak, "Beypazarı Ankaranın güzel bir ilçesi  bize örnek olabilecek çalışmalar var. Tarihi evlerle ilgili çalışmaları var. Buradan heyet olarak gittiğimizde oradaki güzel çalışmaları göreceğiz. Bu gidiş gelişlerin iki belediyeye katkı sağlayacak" dedi.

TANRIVERDİ: BURADA İYİ OLAN, ORADA NASIL İYİ OLMUYOR

HDP'li Ali Tanrıverdi ise "Belediyeler arasında kardeşlik ilişkileri olmasının önemli ve  desteklenmesi gereken bir şey olduğunu ifade edererek Gültak'a "Güzel şeyler için Büyükşehir Meclisinde olumsuz oyu veriyorsunuz. Burada iyi olan şey orada nasıl iyi olmuyor" şeklinde bir eleştiri yöneltti. Teklif komisyonlara havale edildi. 

Akdeniz Belediye Meclisi'nde 08-13 Kasım 2020 tarihlerinde Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan 14. Uluslararası Turunçgil Kongresine, KDV Hariç 50 bin TL maddi destek sağlanması oy birliği ile kabul edildi.

Dilek ve temenniler bölümünde ise belediye meclis üyeleri muhtarlar ve mahalle sakinleri bölgeye ait sorunları dile getirerek çözüm için destek istedi.

MHP'li Tufan Nenni, Adanalıoğlu'nun en büyük sorunun yol sorunu olduğunu dile getirerek özellikle sahil girişindeki yolların onarılmasını istedi.

CHP'li Serhat Servet Dövenci ise "Adanalıoğlu'nun düğün salonu ihtiyacı var. Nacarlı'dan gelen kanal çökmüş. Bu konu ile ilgili çözüm bekliyorlar. Futbol sahaları işgal altında imiş. Sokak lambalarının yanadığından yakınıyorlar"şeklinde konuştu.

KARA: ZEHİR FABRİKASININ OLDUĞU YERDE TURİZMDEN BAHSEDİLEMEZ

CHP'li Halil Kara ise bölgenin tarımla uğraştığını ifade ederek tarım girdileri konusunda üreticilerin sorunlar yaşadığına dikkat çekerek kaliteli ucuz tohum, gübre ve mazot desteği konusunda belediyelerinin yapabileceği işler olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Mersin'e ana konteyner aktarma limanı yapılması gündemde olduğunu bunun için yerin Mersin olarak belirlendiğini hatırlatan Kara, "Ama ne yazık ki 2019-2023 arasındaki 11. Kalkınma Programına alınmadı bu. Kalkınma Programında Doğu Akdeniz olarak belirtilmiş. Mersin'in adı geçmiyor. Nedeninin  şu olduğunu düşünüyorum. O bölgeye bir zehir fabrikası yapılacak. Propilen üretim fabrikası. 500 bin ton plastiği işleyecek. Böyle bir fabrikanın olduğu yerde turizmden bahsetmek mümkün değil. Cumhurbaşkanlığının poliprepilen tesisi yapımı ile ilgili teşvikleri var" dedi. Verilecek teşvik rakamları ile ilgili açıklama yapan Kara, "Liman konteyner aktarma yerine bir zehir fabrikası yapıyorsunuz ve o fabrikaya devlet olarak 500 milyon lira teşvik veriyorsunuz. Nasıl turizmden bahsediyorsunuz. Eğer bu bölgenin turizm, ticaret, tarım, lojistik bölgesi olmasını istiyorsak buna uygun davranmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

TANRIVERDİ: NACARLI'DAKİ SANAYİ ATIKLARI KANALA AKITILIYOR

HDP'li meclis üyesi Ali Tanrıverdi ise içinde geçen kanalın zehir saçtığını ve temizlenmediğini ifade ederek, "Nacarlı Bölgesindeki sanayi atıkları arıtılmadan bu kanala aktarılııyor. Fabrikatör para kazanacak diye sanayicinin Adanalıoğlu halkını zehirlemeye hakkı yoktur. Bu atıkları kanala atanlara uyaralım. Uyarıları dikkate almazlarda yetkimiz dahilinde cezai müeyyide uygulayalım" dedi.

Belediye Başkanı Gültak ise imkanlar dahilinde meclisleri farklı mahalleleride yaparak bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

GÜLTAK: BİRLİK İÇİNDE SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Birlik beraberlik içinde sorunları çözmek için çabaladıklarını ifade eden Gültak, "Meclisimizde hemen hemen her karar oy birliği ile geçiyor. Akdeniz'de farklı renklerin konuşması, kararları oy birilği geçirmesi önemli. Bizim için birlik beraberlik ve kardeşlik önemli. Kavganın gürültünün olmadığ ıyerde hizmet oluyor" dedi.

Adanalıoğlu'nda yılların birikmiş sorunları olduğunu anlatan Gültak sorunların cözümü için büyük çaba gösterdiklerini kaydetti.

Çevreyi kirleten fabrikalarla ilgili iki kere Çerve İl Müdürlüğüne yazı yazdığını ınlatan Gültak "Zaman zaman meydana gelen arızadan dolayı kimyasal maddeler sızdığını kaydetti.

"ÇEVREYİ KİRLETEN FİRMALA CEZALAR KESİLMESİ GEREKİR"

Futbol sahasının işgali ile ilgili gerekli çalışmalar yapılacağını anlatan Gültak, Adana'da çöp yığını vardı. 25 yıldır çözülemiyordu. Orayı temizledik.  Okullarla temizlik kampanyaları yaptık.  Bölgede Biber Expo yapıyoruz. Ana sponsoru biziz. Bu sene de yapılacak. Adanalıoğlu'ndan yol ve asfalt'ın yanında düğün salonu da yapılacak. Sera atıkları ile igili bu 'atıkları bir yerlerde toplayın dedik' ama bir organize olmadı. Bir taraftar toplayalım bir araç gönderip toplayalım dedik. Çünkü bunlar toplanmayınca çevreye yayılıyor. Zabıtamız çevreye sera atığı atanları uyarıyor. Çevreyi kirleten ve atıklarını dereye atan firmalarla ile DSİ ile görüştük. Buraya ceza kesmesi gerekiyor" dedi.

"ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVAALANI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK"

Çukurova Bölgesel Havaalanının 2 yıl içinde bitirilmesinin planlandığını anlatan Gültak, "Hava alanı bittiği zaman Adanalıoğlu ve Kazanlının kaderi değiişecek. Bu havaalanı dünyanın değişik yerlerine çalışacak. Ürünlerinizi Türkiye'nin her tarafına olduğu gibi dünyanın çeşitli ülkelerine ürünler gönderilebilecek" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”