Lojistik sektörü eylem hazırlığında!

Mersin Nakliyeciler Derneği Başkanı Mehmet Bozkurt, Mersin'deki lojistik sektörünün kan ağladığını belirterek bunun en büyük nedeninin MIP’nin uygulamış olduğu yüksek fahiş fiyatlar olduğunu öne sürdü. Yüksek fahiş fiyatlardan dolayı dökme sektörünün yüzde 80’inin, konteyner sektörünün ise yüzde 30'unun Mersin’i terkettiğini ifade eden Bozkurt, böyle gitmesi durumunda bu oranların daha da artmasından endişe ettiklerini dile getirdi. "BİZİ EKMEĞİMİZDEN EDİYORLAR!" Hükümeti arkasında gören MIP'nin bu durumu önemsemediğini öne süren Bozkurt, "MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, 'sorunun çözümü için yılbaşından sonra görüşeceğiz' dedi. Biz şu an Kızıltan’a verdiğimiz sözü tutuyoruz. Yoksa biz çok ciddi tedbirler almayı düşünüyorum. Bu genel greve kadar da gidebilir. Çok ciddi şeyler düşünüyorum. Ben Mersin limanını kilitleyeceğim. Başka çare yok. Herkes ekmeğinin derdinde liman da ekmeğinin derdinde ama o ekmeğini kazanırken bizi ekmeğimizden ediyor. Yeni yılın ilk haftası geçsin bu konunu çözümü için bir şeyler yapacağız" ifadelerini kullandı.

Lojistik sektörü eylem hazırlığında!
Lojistik sektörü eylem hazırlığında! admin
Bu içerik 562 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK/Özel-Haber

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak MIP'nın uyguladığı yüksek fiyat nedeniyle lojistik sektörünün kan ağladığını dile getiren Mersin Nakliyeciler Derneği Başkanı Mehmet Bozkurt, sorunun çözümü konusunun Mersin Valisi Ali İhsan Su, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile STK'ların asli görevi olduğunu dile getirmişti. instagram takipçi paneli

Lojistik sektörünün içinde bulunduğu zor durum hakkında gazetemiz Güney'e açıklamalarda bulunan Bozkurt, Lojistik sektörünün en önemli sorununun MIP’nin uygulamış olduğu yüksek fahiş fiyatlar olduğunu dile getirdi. Yüksek fahiş fiyatlardan dolayı dökme sektörünün yüzde 80’inin konteyner sektörünün ise yüzde 30’unun Mersin'i terkettiğini ifade eden Bozkurt, "Bu şekilde devam ederse bu oranlar daha da artacak" dedi.

"BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSE İŞ DAHA DA KÖTÜYE GİDECEK"

MIP aşırı yüksek fiyat uyguladığını anlatan Bozkurt, "Mesela İskenderun Limanı’nda dökmenin indirme fiyatı tonda 4 dolar iken burada 8 dolar. Yani iki katı. Böyle yaptığı zaman müşteri ister istemez 50 bin ton mal getiriyor 4 dolar ile çarpıp rakama vurduğun zaman mal getirenler direk İskenderun limanını tercih ediyor. Otomatikman burayı bırakıp gidiyor. Bu da lojistik sektörünün çok aşırı derecede gerilemesi demektir. 50 bin tonda 4 dolar ile 8 dolar arasında çok büyük bir fiyat farkı oluyor. Gemiler yükü burada indirmeyip İskenderun Limanına gittiği için bütün lojistik ve taşıma sektörü oraya kayıyor. Bizde burada oturmuşuz ağzımı açmışız bekliyoruz ki yukarıdan bir damla bir şey düşsün. Ağzımızın içine düşer mi? Bu şekilde devam ettiği sürece daha da kötüye gidecek" şeklinde konuştu.

"GENEL GREVE KADAR GİDEBİLİRİZ"

İçinde bulundukları durumu geçen gün sosyal medya hesabından paylaştığını, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan’ında bu sorunun çözümü için yılbaşından sonra görüşeceğiz dediğini belirten Bozkurt, "Biz şu an Ayhan Kızıltan’a verdiğimiz sözü tutuyoruz. Yoksa biz çok ciddi tedbirler almayı düşünüyoruz. Bu genel greve kadar da gidebilir. Çok ciddi şeyler düşünüyorum. Ben Mersin limanını kilitleyeceğim. Başka çare yok. Herkes ekmeğinin derdinde liman da ekmeğinin derdinde ama o ekmeğini kazanırken bizi ekmeğimizden ediyor. Yeni yılın ilk haftası geçsin bu konunu çözümü için bir şeyler yapacağız. Bu sorunu çözmek bütün sivil toplum kuruluşlarının asli görevi. Bu sadece kamyoncuların sorunu değil. Bunun içinde gümrükçüleri var. Onlarda işlerinden oluyor. Biz onları da toplayacağız. Gelmeyen geminin gümrüğünü yapamıyorlar. İskenderun’daki gümrükçüler bu işleri yapmaya başladı. Sektör gerçekten kan ağlıyor. Lojistik üssü Mersin’de lojistik sektörü kan ağlıyor" ifadelerini kullandı. smm panel

"MIP KİMSEYİ UMURSAMIYOR"

Sorunun çözümü için kendisinden önceki yönetimin MIP ile görüşme yaptığını ama hiçbir şekilde bunun dikkate alınmadığını ifade eden Bozkurt, "İşin gerçeği hükümeti arkalarında gördükleri için MIP kimseyi umursamıyor. Biz bunun Ticaret ve Sanayi Odası ve sivil tolum örgütleri ile birlikte üstüne düşersek gerekli birkaç hamle de yaparsak bazı şeylerin değişeceğine inanıyorum" dedi.

MIP'nin fiyatları neden yüksek tuttuğu yönündeki soruya Bozkurt, "Liman aşırı derecede dolu. Birde bunların tek amacı buraya konteyner yani aktarma limanı olarak düşünüyorlar. Buraya hiç kimse dökme mal getirmesin. Ben sadece gelen malı sahama indireyim bunu tekrar diğer gemiye aktarayım. Bunların derdi o, indir bindir. Onu yapmak. Buraya ihracatçı ithalatçı dökme mal getirmesin. Dökme dediğimiz gemi ile gelen buğday arpa, ayçiçeği, mısır ve buna benzer ürünler. Bunlarla bir nevi uğraşmak istemiyor ama oda bizi etkiliyor"  diye konuştu.

Yıllık ortalama Türkiye'ye 3-4 milyon ton dökme mal geldiğini bunun 2 buçuk milyon tonunu İskenderun Limanının kaptığını anlatan Bozkurt, "Buraya dökme sektöründe 3-4 firma mal getiriyor onlarında fabrikaları burada. Örneğin Vahap Seçer beyin kendi fabrikası var. Vahap Bey'in gemileri Mersin’e yanaşıyor oda mecburiyetten. Fabrikası Tarsus’ta her şeyi burada. Adam mecbur kalıyor. 3-5 bin ton da bir mal getirmiş.  5-10 bin 20 bin dolar fazla vereyim ne yapayım diyor.  O da mecburiyetten. Hatta Vahap Bey’in de bundan kendisi işin içinde olduğu için onunda kan ağladığını düşünüyorum. 8 dolar gibi büyük bir rakam ödüyor. Onunda bize destek olacağına inanıyorum. Tamam Büyükşehir Belediyesi'nin limana bir etkisi olmayabilir ama sonuçta belediye olarak onlarda arkamızda dururlarsa güzel şeyler olacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"KİLOMETREYE GÖRE FİYAT UYGULAMASI ÇIKMALI"

Nakliye söktörünün diğer sorunları hakkında da bilgi veren Bozkurt, "Bizim sorunlarımız bitmez. Yıllardır Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı iken gündemde olan bir yasa vardı. Tonaja göre, kilometreye göre fiyat uygulaması çıkacak herkes onu uygulayacaktı ama bir türlü uygulayamıyorlar. Serbest piyasaya bırakmışlar. Bir arabanın İstanbul'a gidip gelmesi 300 TL para bırakıyor. Hesabını siz yapın. 15 yıldır ha bugün ha yarın yapılacaktı ama değişen bir şey yok" dedi.

"YER SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN SÖZ ALDIK"

Lojistik kenti olan Mersin'de lojistikçiler olarak harabe bir yerde yaşadıklarını vurgulayan Bozkurt, "Kışın suyun içinde yazın 60 derece sıcağın altında çalışıyoruz. O sorunun çözümü için hem Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak hem Büyükşehir Belideyi Başkanı Vahap Seçer'den söz aldık. 1/5 binlik plan onaylandığı günün akabinde ilk ay içinde bize yer verecekler. Yeni yapılacak OSB'ye açılan çevre yolunun ya sağında ya solunda bize bir yer verecekler. O sözü aldık" şeklinde konuştu. smmajans.com

"BİZİ KÜÇÜMSÜYORLAR"

Mersin Nakliyeciler Derneği olarak 164 kayıtlı üyelerinin bulunduğunu ancak potansiyel olarak 12-13 binden fazla insana hitap etiklerini anlatan Bozkurt, "50-60 TIR'ı olan üyelerimiz var. Tır şoförlerinden hariç 30-40 tane persaneli olan firmalar var. Araç sayısına bölersek 12-13 binlere varıyoruz. Bizi küçümsüyorlar. Onun için sert tedbirler düşünüyorum dedim ya. Ekim ayında bir hamle yapmıştım Ayhan Bey'in sözüne güvenip geri çekilmiştik. Şimdi Ayhan bey ile tekrar bir görüşme yapılacak eğer onunda aşamayacağı durumlar olursa bu işi greve kadar götüreceğim."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi