Çakmakçı ailesi adalet istiyor

2 Temmuz Pazartesi akşamı Gözne yolunda biri 6 diğeri 9 yaşında 2 kızlarını kazada kaybeden acılı aile olayda ihmali olanların cezalandırılarak adaletin yerini bulmasını istiyor

Çakmakçı ailesi adalet istiyor
Çakmakçı ailesi adalet istiyor admin
Bu içerik 2217 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR / ÖZEL HABER

Gözne yolunda, Ekin ve Evrim adlı iki küçük kız kardeşin ölümüne neden olan trafik kazasıyla ilgili savcılık incelemesi sürüyor. Çocukların ailesi, kazaya karışan aracın hız sınırına, şerit kurallarına uyup uymadığının ve kaza sırasında direksiyonda kimin olduğunun belirlenmesi, kazanın meydana geldiği yaya geçidinin yayalar açısından güvenli olup olmadığının belirlenmesi ve sorumluların cezalandırılması için savcılığa başvuruda bulundu.  Acılı baba, “Acımızı hiçbir şey dindiremez. Sadece adalet istiyoruz” dedi. Kazaya karışan belediye meclisi üyesi R.K’nın savcılık ifadesinde “Orada yaya geçidi olduğunu bilmiyordum” dediği öğrenildi. Çevrede yaşayanlar ve yolu sürekli kullananlar ise yaya geçidinin aylar önce açıldığını, yaya geçidinin yerinin ise sorunlu olduğunu ifade ediyor.

 

Ali ve Özlem Çakmakçı çiftinin kızları Ekin (6) ve Evrim (9), 2 Temmuz Pazar akşamı, kendilerinden büyük olan kuzenleri İlknur Yalçın’ın nezaretinde, Gözne yolu Sarnıç mevkiindeki yaya geçidinden karşıya geçmek isterken, belediye meclisi üyesi R.T’nin kullandığı aracın çarpması sonucu olay yerinde hayatlarını kaybetmişti.  Kazanın ardından, araç sürücüsü R.T’nin hız limitine ve şerit kurallarına uyup uymadığı, kaza anında direksiyonda kimin olduğu, yaya geçidinin yayalar açısından güvenli olup olmadığı soruları gündeme geldi. Çakmakçı ailesi, bu sorulara yanıt verilmesini ve ihmali olanların cezalandırılmasını istiyor.

 

‘Ablam çocukların elini tuttu, yaya geçidinden geçtiler’

 

Kaza sırasında olay yerinde bulunan Elçin Yalçın savcılık ifadesinde, 2 Temmuz akşamı, teyzesinin torunları olan Ekin ve Evrim’i de yanlarına alarak BekiralanıBelenoluk yaylasındaki eve doğru yola çıktıklarını belirterek, “Aracı ablam Emine İlknur kullanıyordu. Yolda çocuklar dondurma yemek istediklerini söylediler. Sarnıç AVM’ye geldiğimizde ablam aracı park yerine çekti. Ben araçta kaldım. Ablam ve çocuklar araçtan indiler. Bir anda küt diye ses duydum. Dönüp baktığımda bir araç yolda durmuş vaziyetteydi. Bağrışmalar oluyordu. Araca doğru koşanlar vardı. Ben de merak ettim. Araçtan indim. Aracın durduğu nokta ile ablamların geçtiği nokta arasında yaklaşık 50 metre mesafe vardı. Ablamı arabanın gerisinde, orta refüjdeki demir yanında yerde yatar vaziyette gördüm. Ekin’in ise arabanın biraz daha yakınında yolun ortasında yerde yatar vaziyette olduğunu gördüm. Evrim’in biraz daha geride ancak karşı yolda yerde yatar vaziyette idi.. O an aracın ablama ve kuzenlerime çarptığını anladım. Ablam ve kuzenlerim yaya geçidinden geçtiler. Ablam çocukların elini tutuyordu. Araç sürücüsünden şikayetçiyim” beyanında bulundu.

 

‘Neden sol şeritte seyretti?’

 

Toroslar Belediye Meclisi üyesi 66 yaşındaki R.T de jandarmadaki ve savcılıktaki ilk sorgularında kazada kusurunun olmadığını, o bölgede bir yaya geçidi olduğunu bilmediğini ileri sürdü.

Kazanın meydana geldiği yolu sürekli kullandığını, olay günü yayla evine gitmek için araçta eşi, annesi, kızı ve torunu olduğu halde Gözne yolunda seyrettiğini anlatan R.T, ifadesinde şunları söyledi:

“Gözne yolunda giderken hızım 50-60 kilometreydi ancak tam olarak ne kadar olduğunu bilmiyorum. Yol virajlıydı ve rampalıydı. Aracımın bagajında eşyalarım vardı bu nedenle hızımın fazla olduğunu düşünmüyorum. Gece idi. Karşıdan da araçlar geliyordu. Gittiğim yol duble yoldur. Her bir yol da çift şeritlidir. Virajdayken aniden bir şeylere çarptığımı hissettim ve hemen frene bastım. 8-10 metre sonra durabildim. Araçtan indiğimde 3 kişiye çarptığımı fark ettim.”

Savcılık sorgusu sırasında R.T’ye, kaza anına ait görüntüler de izletildi ve hızının daha fazla olduğu hatırlatılarak, neden boş olan sağ şeritten değil de sol şeritten gittiği soruldu. R.T bu soruya, “Yol biraz virajlıydı. Ben o yolu biliyorum. Sol şeritte seyir ettim. Sağ şeritte birileri olabilir düşüncesiyle hareket ettim. Hızım fazla değildi” diye yanıt verdi.

‘Tek isteğim adalet’

 

Acılı baba Ali Çakmakçı, kazanın ardından savcılığa verdiği ilk ifadesinde, kaza anında olay yerinde olmadığını, kazadan sonra olay yerine gittiğinde çocuklarının hastaneye kaldırıldığını öğrendiğini söyledi.  Çakmakçı, kazaya sebebiyet veren sürücü R.T hakkında şikayetçi olduğunu söyledi.

Baba Ali Çakmakçı, “Biz 2 çocuğumuzu birden kaybettik. Acımız tarifsiz. Hiçbir şey acımızı hafifletemez. Tek istediğimiz kazada suçu olanların hak ettikleri cezayı alması, adaletin yerini bulması. Sadece adalet istiyoruz” dedi.

 

Yaya geçidi güvenli mi?

 

İki çocuğun ölümüne, bir yetişkinin ağır yaralanmasına neden olan kazanın meydana geldiği yaya geçidi, Gözne-Mersin Karayolu’nun Sarnıç mevkiinde bulunuyor. Bir rampanın tepe noktasında bulunan yaya geçidinin aşağı kısmında geniş bir viraj bulunuyor. Mersin yönünden gelen araçlar,  sola dönük bu virajı aldıktan sonra rampa çıkmaya devam ediyor ve yaya geçidinin olduğu noktaya ulaşıyor. Sarnıç AVM’nin önündeki araç park alanında park eden araç sürücüleri, karşıdaki lokanta benzeri tesislere geçmek için bu yaya geçidini kullanıyor.

Çevre sakinleri ve yolu sürekli kullananlar, yaya geçidinin aylar önce açıldığını ve uyarı levhalarının da eşzamanlı olarak yerleştirildiğini söylüyor. Ancak yaya geçidinin, hem rampa çıkışında olması, hem de viraj çıkışında olması nedeniyle  yeterince güvenli olmadığı da iddia ediliyor. Üstelik, Sarnıç AVM önünde aracını park eden sürücünün ve yanındakilerin, yaya geçidine ulaşması için ya yaklaşık 50 santim yüksekliğindeki kaldırım taşını atlaması gerekiyor ya da kaldırımın bittiği noktadan, yaya geçidine doğru 5-6 adım yürümesi gerekiyor.

Evrim ve Ekin kardeşlerin ölümüne, İlknur Yalçın’ın ağır yaralanmasına neden olan kazanın görüntüleri incelendiğinde, kaza kurbanı 3 kişinin yaya geçidine ulaşmak için bir süre çapraz yürüdüğü, sağ şeridi geçtiği ve tam sol şeride geldikleri anda, sol şeritten hızla ilerlemekte olan aracın altında kaldıkları görülüyor.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış