Advert

Yeşilboğaz: Rest çekin

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, İnsanların canını yakan çocuk istismarı, kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin önüne geçilebilmesi için toplumda radikal değişiklikler yapılıp, belli kesimlere rest çekilmesi gerektiğini belirtti. Yeşilboğaz, "Batı medeniyetleri seviyesinde bir toplum isteniyorsa, bu konularda kimsenin gözünün yaşına bakılmadan, oy kaygısıyla ya da siyasi kaygıyla hareket edilmeden çözüm üretilmeli" dedi.

Yeşilboğaz: Rest çekin
Yeşilboğaz: Rest çekin admin
Bu içerik 195 kez okundu.

 Mersin Barasu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 2019 yılının hukuksal açıdan değerlendirdi.  2019 yılında toplumsal sorunların yama yapılarak çözülmeye çalışıldığını ifade eden Yeşilbogaz, "Toplumsal sorunlara yama yapmayın, çözüm üretin” ifadelerini kullandı.

Ülkede 21. yüzyılda canımızı yakan çocuk istismarı, kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin önüne geçilebilmesi için toplumda radikal değişiklikler yapılıp, belli kesimlere rest çekilmesi gerektiğini vurgulayan Yeşilboğaz, “Bu konular üzerinde gerçekten samimiyetle duruluyor mu? Bu sorunlara gerçek çözümler üretilmeye çalışılıyor mu? Siyasi saiklerle, oy kaygısıyla hareket ediliyor. Türkiye’nin gerçekten bir hukuk devleti olduğu iddia ediliyorsa, çağdaşlaşma yolunda ilerlemek isteniyorsa, batı medeniyetleri seviyesinde bir toplum yaratmak isteniyorsa, bu konularda kimsenin gözünün yaşına bakılmadan, oy kaygısıyla ya da siyasi kaygıyla hareket edilmeden çözüm üretilmelidir. Sorunların çözümü için bir politika üretilmiyor. Sorunlar hep yama yapılarak çözülmeye çalışılıyor” diye konuştu.

“DEVLET KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ, ÖNCELİKLE HAK İHLALİ OLARAK GÖRMELİ”

Kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi konusunda radikal çözümler getiren İstanbul Sözleşmesi’nin acilen uygulamaya konulması gerekirken, hala tartışma konusu olmasını eleştiren Yeşilboğaz, “Türkiye bu sözleşmeye imza atmış ve iç hukukumuzda yer bulmuş. Bu nedenle uygulanması gerekiyor. Devletin, kadına yönelik şiddeti öncelikle bir insan hakkı ihlali olarak görmesi gerekir. Sürekli bakanlar değişiyor, her gelen kendi çapında bir politika üretmeye çalışıyor. Amerika’yı yeniden keşfetmemize gerek yok. Batı ülkelerinde bu nasıl yapılıyor? Bunu görmek mümkün” şeklinde konuştu.

“CİNSEL İSTİSMARA HUKUKİ KILIF BULMAYIN”

Küçük yaşta kız çocuğunun evlendirilmesinin cinsel istismar olduğunu ifade eden Yeşilboğaz, “Buna hukuki kılıf bulmaya çalışılmamalıdır. 2016’dan bu yana; çocuk istismarcısıyla evlenenlerle af getirsek, yasal bir düzenleme yapsak, bunların arasında evlilik varsa, istismarı hoş görebilmemiz için, bu konuyu bir takım kılıflara sokmaya çalışıyorlar. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir. Bu konular oy kaygısıyla düşünülecek konular değildir” ifadesini kullandı.

“KİMSEYİ HEDEF ALMIYORUZ, YOL GÖSTERİYORUZ”

Kadına şiddet ve çocuk istismarı sorunlarına Mersin Barosu olarak tek başlarına merhem olmalarının mümkün olmadığını belirten Yeşilboğaz, “Tüm toplumun bu sorunlara sahip çıkması gerekiyor, devletinde bu yönde bir politikası olması gerekiyor. Biz hukukçular olarak, toplumun daha iyi yerlere gelmesi için, toplumdaki insanların barış, huzur ve sağlık içinde bir arada yaşayabilmesi için daha iyiyi istememiz gerekiyor. Biz baro olarak kimseyi kötülemiyoruz, kimseyi hedef almıyoruz, sorunları ortaya koyuyoruz. Biz bu sorunlara siyaseten de bakmıyoruz. Olumsuzlukları öne sürdüğümüz için sürekli eleştirilen bir kurumuz. Demek ki doğru şeyler yapmışız. Toplumdan da mücadelemize destek gelmeye başladı” dedi.

“2019 YILINDA 410 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ”

Adalet Bakanlığı ve Türkiye’deki tüm valilikler nezdinde kadına şiddetin önlenmesine yönelik hazırlanan protokolü de değerlendiren Yeşilboğaz,  “Her geçen gün artan kadına şiddet nedeniyle, valilikler ve Adalet Bakanlığı kadına şiddet genelgesi yayınlamak zorunda kaldı. Israrla söylediğimiz birçok konu bu protokolde yer aldı. Bunlar gerçekten çok önemli ama tabiki uygulayabilirse. Protokolün uygulanması için teşkilatlanmak gerekiyor. 6284 Sayılı yasamızın uygulandığı söyleniyor ama daha bakanlık personellerinin bu yasadan haberi yok, karakollar ise bu konuyu aile içi mesele olarak görüyor. Kadına şiddet ya da insan hakkı ihlali olarak görmüyor. Adalet Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgede kamu personellerine de sorumluluk yüklüyor. Bunlar sorunumuzu tamamen çözmüyor ama önemli gelişmeler. Türkiye’de 2019 yılında 410 kadın öldürüldü. Türkiye’nin her yerinde kadın cinayetleri ile ilgili duruşmalar var. Avukatlar bu duruşmalara yetişmeye çalışıyor. Bundan sonraki yıllarda, kadına şiddet, kadın cinayeti ve çocuk istismarı gibi canımızı yakan bu olayların son bulmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

 (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi