Advert

3 Ocak Mersin’de bir açılış ve iki konserle kutlanacak

Toroslar İlçesi’nde bulunan Anıt Katlı Kavşağı yapılırken yerinden kaldırılan ve tahribata uğrayan Kuvayımilliye Anıtı, yenilenerek tekrar eski yerine kavuştu. Anıt, 3 Ocak Mersin’in Kurtuluş Günü’nde saat 15.30’da açılacak.

3 Ocak Mersin’de bir açılış ve iki konserle kutlanacak
3 Ocak Mersin’de bir açılış ve iki konserle kutlanacak   admin
Bu içerik 230 kez okundu.

  Aynı gün akşamında ise 3 Ocak Kurtuluş Günü Konserleri’nde Gripin ve Kubat Özgecan Aslan (Barış) Meydanı’nda Mersin halkıyla buluşacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Toroslar İlçesi Okan Merzeci Bulvarı üzerindeki Anıt Katlı Kavşağı, Milli Mücadele’nin 100. yılında açılmıştı. Anıt Katlı Kavşağı yapılırken yerinden kaldırılan ve tahribata uğrayan Kuvayımilliye Anıtı, yenilenerek tekrar eski yerine kavuştu. Anıt, 3 Ocak Mersin’in Kurtuluş Günü’nde saat 15.30’da açılacak. eskişehir escort

Aynı gün akşamında ise 3 Ocak Kurtuluş Günü Konserleri’nde Gripin ve Kubat Özgecan Aslan (Barış) Meydanı’nda Mersin halkıyla buluşacak.

TAŞIMA SIRASINDA ZARAR GÖRMÜŞTÜ

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Anıt Katlı Kavşağı’nın açılışındaki konuşmasında, bölgede bulunan Kuvayımilliye Anıtı’nın taşıma esnasında zarar gördüğünü, bu sebeple yerine konulmadığını söylemişti. Anıtın yerine koyacaklarını ifade eden Başkan Seçer, “O dönemde bu inşaat çalışmaları başlarken, o anıtın kaidesi oradan alınmış ve taşıma sırasında zarar görmüş. O anıtı buraya koymamız görsellik açısından doğru olmazdı ama kısa bir süre sonra çok daha güzelini buraya konulmasını sağlayacağız” demişti.

SEÇER MÜJDEYİ VERMİŞTİ, ANIT 3 OCAK’TA AÇILIYOR

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda konu ile ilgili yeniden değerlendirmede bulunan Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, Toroslar İlçesi’nin olduğu kadar Mersin’in de simgelerinden biri haline gelen Kuvayımilliye Anıtı’nı eski yerine yerleştirmek için hazırlıkları tamamladıklarının müjdesini vermişti.

Seçer, kavşak çalışması sırasında önceki yönetim döneminde kaldırılan Kuvayımilliye Anıtı’nın Mersinliler’le yeniden buluşmasının, Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 3 Ocak’ta gerçekleşeceğini belirtmişti.

ANITIN YENİLEME ÇALIŞMALARI AYNI SANATÇI TARAFINDAN YAPILDI

1997 yılında Toroslar Belediyesi tarafından Kuvayımilliye Anıtı olarak yaptırılan anıt, tekrar aynı sanatçı tarafından yenilendi ve eski yerine kavuştu.

Anıt 1997 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanı Prof. Mustafa Yüksel tarafından yapılmış ve yine 3 Ocak’ta açılmıştı. Anıtın yenileme çalışmalarını yine Prof. Mustafa Yüksel gerçekleştirdi.

ANIT, TOROSLAR’A YAKIŞIR BİR KARAKTERE BÜRÜNDÜRÜLDÜ

Toroslar’a yakışır bir karaktere büründürülen anıtın açılışına sayılı günler kaldı. Anıt Katlı Kavşağı yapımında tahribat yaşanan ve 2019 yılında kaldırılan anıt, tekrar aynı yerine kavuştu.

Kaldırılan aynı anıt Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilendi ve tahribat giderildi. Tahribata uğrayan kırık parçalar onarıldı ve bronz potine yapılarak boyandı. Eksik parçalar tekrar modle edildi ve polyester malzemeden yapılan anıtın kaidesi paslanamaz çeliğe dönüştürülerek, kayalık etkisi verildi.

3 OCAK BU YIL COŞKU DOLU İKİ KONSERLE KUTLANACAK

Kuvayımilliye Anıtı’nın açılışıyla saat 15.30’da başlayacak 3 Ocak kutlamaları, akşamında ise coşku dolu iki konserle devam edecek.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda ücretsiz gerçekleştirilecek konserlerde saat 19.30’da Gripin, saat 21.15’te ise Kubat sahne alacak. 3 Ocak Mersin’in Kurtuluş Günü, sevilen sanatçıların konserleriyle renklenecek. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı