Advert

Metropol 3 Ocak'ta kültür sanata ev sahipliği yapacak

Mersin'de yıllardır kaderine terkedilmişliği ile gündeme gelen Metropol İş Merkezi 3 Ocak'ta kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak. 3 Ocak Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı nedeniyle Mersin Art 2020 etkinlikleri kapsamında Gökdelen İş Merkezi'nde "Yaşamak Seni Sevmek Gibi” adlı kültür- sanat etkinliği düzenlenecek.3 Ocak saat 12.30'da Mersin Barosu Konferans Salonunda ki açılış konuşmaları ve panel ile başlayacak etkinlik kapsamında Gökdelen İş Merkezi'deki boş katlarda resim sergileri açılacak.

Metropol 3 Ocak'ta kültür sanata ev sahipliği yapacak
Metropol 3 Ocak'ta kültür sanata ev sahipliği yapacak admin
Bu içerik 419 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Mersin Art 2020 etkinliği yöneticisi Prof. Dr. Nurseren Tor, 3 Ocak Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı nedeniyle Mersin Art 2020 etkinlikleri kapsamında Gökdelen İş Merkezi'nde gerçekleştirecekleri "Yaşamak Seni Sevmek Gibi” adlı kültür- sanat etkinliği hakkında bilgi verdi.

Mersin Perakendeciler Derneği Başkanı (MEPİAD) Özcan Demir ve Gazeteci Mirza Turgut ile birlikte Gazeteciler Cemiyeti'nde (MGC) basın açıklaması düzenleyen Tor, konuşmasına etkinliklerini ilgi gösteren gazetecilere teşekkür ederek başladı.

Bu toprakların kurtuluşu için bütün saldırılara karşı kadınlı erkekli her cephede yokluk içinde döğüşüldüğünü ve sonunda inanılmazın başarıldığını ifade eden Tor, Mersinlilerin 3 Ocak Kurtuluş gününü kutladı.

Bunun bir Kurtuluş Savaşı olduğunu anlatan Tor, "Sözde Modern zihniyetlerle kurulmuş bu kent ama zihniyetlerle rüküş bir görüntüye bürünmüştür.  Bu toprakların korunması için halkın savunmasını Atamızın verdiği büyük mücadele hepimizin bildiği dilimizden düşmeyen aile büyüklerimizden bize , bizlerden çocuklarımıza aktardığımız bu gerçekler hala yaşıyor ve yaşamaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

Turgut Özakman'ın Atatürk'ü; 'Kaderini hayale, heyecana ve tesadüflere bağlamayan, bunların hepsinden faydalanan, ama talihinin örgüsünü mantığın ve zaruretlerin düğümleri ile dokuyan bir hesap adamı. Bir düzen sanatçısı, bir determinist” diye tanımladığını anlatan Tor, her zaman ondan öğrendikleri, onun ilke ve devrimleri ışığında kendilerine düşen sorumluluk bilinciyle hareket edeceklerini kaydetti.

3 Ocak'ta Gökdelen İş Merkezi'nde düzenleyecekleri “Yaşamak Seni Sevmek Gibi” adlı kültür- sanat etkinliği'ni Mustafa Kemal  Atatürk’ün “ Bağımsızlık Karakterimdir”  sözünden ilham alarak 3 Ocak Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yılı etkinlikleri kapsamında yapacaklarını anlatan Tor, etkinliğimizi Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi, Gökdelen İş Merkezi, Baro Başkanlığı, MEPİAD, MTSO, Gradi, Plastik Sanatlar Topluluğu ve Güzel Sanatlar Fakültesi  işbirliği ile düzenliyoruz" dedi.

"ETKİNLİK SAAT 12.30'DA BAŞLAYACAK"

 “Mersin Art 2020” Kültür Sanat Etkinliği Kuvayi Milliye Caddesi Gökdelen İş Merkezinde saat 12.30'da Baro Başkanlığı Konferans Salonunda Panel ile başlayıp ve sonrasında ise belirlenmiş boş katlardaki sergiler devam edeceğini anlatan Tor, "Fakültemiz öğretim elemanları, öğrencilerimiz ve Plastik Sanatlar Topluluğu üyeleri sanatçı ve öğrencilerin de katılımıyla Hastane Caddesi Etkinlikleri serisi olarak devam edecektir" şeklinde konuştu.

Sanat'ın toplumu iyileştiren ve toplumu uyandıran özelliği ile kentin  kalkınmasında rol üstlendiğini anlatan Tor, "Bu etkinlikleri niteliğinden ödün vermeden sürdürmek hepimizin görevidir. Sanat eğitimi ve toplumun kültür sanat etkinlikleriyle eğitilmeleri önemli. Sözlerimi Atatürk’ün bir sözüyle bitirmek istiyorum; “Eğer devamlı barış isteniyorsa, insan kitlelerinin durumlarını iyileştirecek uluslararası tedbirler alınmalıdır. İnsanlığın tümünün refahı, açlık ve baskının yerine geçmelidir. Dünya vatandaşları haset, açgözlülük ve kinden uzaklaşacak bir şekilde eğitilmelidir."

Prof. Dr. Nurseren Tor'un verdigi bilgiye göre etkinlik Saat 12.30'da ile 14.30 arasındaki Baro Konferans Salonu'nda düzenlenecek açılış konuşmaları ve panel ile başlayacak.  Açılışta Prof. Dr. Nurseren Tor, Av. Atıl Güler konuşma yapacak. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz'ın yöneteceği panelde ise Emekli Öğretim Görevlisi Ali Şahinoğlu, Fazıl Hüsnü Dağlarca şiirlerinden Çukurova'da Milli Mücadeyi anlatacak. Prof. Dr. Şerife Yorulmaz ise  Milli Mücadele; Milli Mücadele'de Mersin Hatıratlarından Kesitler, Gazeteci Mirza Turgut ise Mersin'in Kurtuluşu, Kurtulmayışı" konulu birer sunum yapacak.

BOŞ KATLARTA SERGİLER OLACAK

14.30-17.00 saatleri arasında Gökdelen İş Merkezi boş katlarında ise Ali Şahinoğlu Belgeliğinden Kurtuluştan Cumhuriyete Atatürk ve Kuvayi Milliye adlı fotoğraf sergisi, Bülent Akbaş belgeliğinde Tarihte Mersin adlı fotoğraf sergisi, Juan Botella Lucas'ın düzenlemesiyle "Enstalasyon & Serbest Malzeme sergisi, Prof. Dr. Nurseren Tor'un düzenlemesiyle "Güzel Sanatlar Fakültesi resim sergisi, Juana Botella Tor'un yansıma adlı kişisel sergisi ve Nurseren Tor'un Adsızlar adlı kişisel sergisi açılacak. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı