"Doğa talan edilmesin!"

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü Yılmaz Bozkurt, Kanal İstanbul Projesinin eko sistemi bozacak ve değiştirecek ciddi özellikler barındırdığını belirtti. Kanal İstanbul'un çılgın proje değil, çılgınlıktır olduğunu ifade eden Bozkurt, doğanın talan edilmesisi için vatandaşları 2 Ocak'a kadar dilekçe ile itiraz etmeye davet etti.

admin
Bu içerik 344 kez okundu.

  Esra Şasi Yağmur

Mersin'de Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Kanal İstanbul Projesi için ÇED sürecinin sona ereceği 2 Ocak'a kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığına itiraz edilmesi çağrısı yapıldı.

 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu dönem sözcüsü Yılmaz Bozkurt,

Kanal İstanbul projesi ÇED Raporu'nun 23 Aralıktan itibaren 10 gün süreyle halkın görüş ve önerilerine açıldığını hatırlatarak vatandaşları 2 Ocak 2020 tarihine kadar projeye dair itirazlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat etmede davet etti.

Bilimsel kaygılar, uyarılar ve vatandaşların yoğun tepkisini zerre kadar umursanmadan tehditler eşliğinde Kanal İstanbul Projesinin ne pahasına olursa olsun hayata geçireceğinin ilan edildiğini ifade eden Bozkurt," Kanal İstanbul Projesi yeni gerginlik alanı olarak kullanmaktadır. “Ne pahasına olursa olsun” dedikleri İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan Kuzey Ormanları, su havzaları, su havzalarını besleyen su kaynakları, tarım ve mera alanlarının yok olmasıdır. Sazlıdere Barajı’nın yok olmasıdır. Doğal ve arkeolojik sit alanları, tabiat parkları, milli parklar vb. koruma alanlarının tahrip olmasıdır. Trakya gibi çok geniş bir bölgede tarım ve hayvancılığın sürdürülemez duruma gelmesidir. Üç aktif fay hattının geçtiği bölgede nüfus ve yapılaşma baskısı nedeniyle depremler başta olmak üzere afet riskinin artmasıdır. Oluşacak çevre kirliliği ve ekosistemin bozulması nedeniyle halk sağlığının tehdit altına girmesidir.

"KANAL İSTANBUL PROJESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ"

Kanal İstanbul'un eko sistemi bozacak, değiştirecek ciddi özellikler barındırdığını ifade eden Bozkurt şöyle devam etti: "

Çevre ve halk sağlığını bozacak bu projenin etrafında yapılan tartışmalar sonlandırılmalı, proje tümüyle iptal edilmeli, vergilerimizden oluşan hazine kaynakları halk sağlığı, eğitim, doğanın korunması ve kamu hizmetleri için kullanılmalıdır. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak hepimizin bugününü ve geleceğini yakından ilgilendiren Kanal İstanbul projesini doğru bulmadığımız gibi bundan sonra da hayata geçirilmemesi için demokratik haklarımızı kullanarak karşı çıkmaya devam edeceğiz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”