Advert

Kıbrıs Gazilerine madalya ve berat verildi

Erdemli'de Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan 25 gaziye, 'KKTC Milli Mücadele Madalyası ve Beratı' verildi. Mersin Muharip Gaziler Derneği Başkanı Kemal Cındız savaşa katıldıkları ilk günkü heyecanın aynısı şimdide yaşadıklarını belirterek şu anda aynı ruhla seve seve vatan müdaafası için cepheye gitmeye hazır olduklarını söyledi.

Kıbrıs Gazilerine madalya ve berat verildi
Kıbrıs Gazilerine madalya ve berat verildi admin
Bu içerik 217 kez okundu.

Erdemli'de Kıbrıs Barış Harekâtına katılan 25 gaziye, "KKTC Milli Mücadele Madalyası ve Beratı" verildi. Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen smmajans.com

törene Erdemli Kaymakamı Avni Kula, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, Mersin Muharip Gaziler Derneği Başkanı Kemal Cındız, Erdemli Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hamdi Taşyaran, siyasi parti ilçe başkanları, daire amirleri, gaziler ve aileleri katıldı.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula, gazilere madalya ve beratlarını vermekten gurur duyduğunu belirterek, harekat sırasında şehit olanları şükran ve minnetle andığını söyledi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da şehit ve gazilere minnettar olduklarını ifade ederek, "Büyük millet olmak büyük devlet olmak böyle bir şey. Büyüklüğün en büyük göstergesi geçmişte özellikle bu ülke için kan veren, can veren, bu ülke için şahadete erişen insanlarımıza ne kadar sahip çıkarsak, milletimizin büyüklüğünü de bu şekilde göstermiş oluruz" dedi.

"Gazilerimize ne kadar dua etsek, ne kadar minnet etsek, onlara ne yaparsak yapalım haklarını ödememiz mümkün değil" diyen Tollu, "Hani derler ya 'tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkası çizer' diye. Biz kan veren, can veren, bedel ödeyen, 21 yaşında kanı ve canı pahasına oradaki soydaşlarımızın özgürlüğü için mücadele eden gazilerimizin kıymetini burada yad etmeseydik, bu gençlerimiz niçin yaşadıklarını gerçekten bilmezlerdi. Çünkü Kıbrıs’ın ne olduğunu gençlerimize aktarmamız çok önemlidir. Bu anlamda gençlerimizi bu salona dolduran başta Kaymakamımız olmak üzere, ilçe milli eğitim müdürümüze, hocalarımıza huzurlarınızda binlerce kere teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ise Kıbrıs Türk halkının vermiş olduğu mücadeleden vazgeçmemesi ve Türk askerinin adaya gelmesiyle Kıbrıs'ın bir Yunan, Rum adası olmaktan kurtulduğunu dile getirerek, "Şükürler olsun kahraman Türk askeri, ordumuz geldi ve bizleri kurtardı. Aziz şehitlerimiz, aileleri ve gazilerimiz bizim için çok önemlidir. Çünkü bugün ülkemizde, ana vatanımızda şanlı bayrağımızın altında huzur ve güven içerisinde yaşıyorsak bunu elbette sizlere borçluyuz" şeklinde konuştu.

Mersin Muharip Gaziler Derneği Başkanı Kemal Cındız ise savaşa katıldıkları ilk günkü heyecanın aynısı şimdide yaşadıklarını ifade ederek aynı ruhla seve seve vatan müdaafası için cepheye gitmeye hazır olduklarını söyledi.

 

Konuşmaların ardından gazilere madalya ve beratları takdim edildi. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”