"Kaygılıyız!"

Şehir Hastanesi Acil Polikliniğinde bir doktorun odasının talan edilmesi ve eşyarına zarar verilmesi Mersin Sağlık Hakkı Meclisi tarafından Şehir Hastanesi A1 Polikliniği girişinde düzenlenen eylemle protesto edildi. Sağlık Meclisi adına açıklaması yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, geçen gün Şehir Hastanesi acil polikliniğinde bir şiddet vakası yaşandığını, hekimler ve sağlık çalışanlarına darp girişiminde bulunularak eşyaların talan edildiğini belirtti. Gözaltına alınan şahsın aynı gece savcılıktan serbest bırakıldığını anlatan Antmen, "Sağlık alanında şiddetin geldiği boyuttan son derece rahatsız ve kaygılıyız. Yıllardır, yapılması gerekenleri söylemekten, Sağlık Bakanlığı’nı ve yetkilileri bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya çağırmaktan yorulduk. Sağlık Bakanlığı’nın bu dereceye gelmiş şiddet olayları karşısında neden suskun kaldığını, neden çözüm için adım atmadığını, neden önerilerimize kulak tıkadığını merak ediyoruz." şeklinde konuştu. "ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN GERÇEKÇİ ADIMLAR ATILMALI" Ülkeyi yönetenleri ve Sağlık Bakanlığı’nı sağlıkta şiddetin önlenmesi için gerçekçi adımlar atması için göreve çağıran Antmen, Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılmasını istedi.

admin
Bu içerik 347 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Sağlık Hakkı Meclisi, geçtiğimiz gün Şehir Hastanesi Acil Polikliniğinde bir doktorun odasının talan edilmesi ve eşyalarına zarar verilmesi olayını protesto etmek için Şehir Hastanesi A1 Polikliniği önünde toplandı. "Sağlıkta Şiddet Sağlıkta Dönüşümüz Sonucudur" şeklinde pankart açan sağlık çalışanları ve doktorlar sağlık görevlilerine yönelik şiddetin önüne geçilmesini istediler.

Mersin Sağlık Meclisi adına açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, "Geçtiğimiz günlerde Şehir Hastanesinin acil polikliniğinde yine bir şiddet vakası yaşandı. Yine hekimler, sağlık çalışanlarına darp girişiminde bulunuldu ve yine eşyalar talan edildi. Gözaltına alınan şahıs aynı gece savcılıktan serbest bırakıldı" dedi.

Bundan 10 gün önce Tarsus Devlet Hastanesi’nde yine bir hekim ve bir sağlık çalışanı darp edildiğini hatırlatan Antmen, "Her durumda tekrar ettiğimiz gibi, sağlık alanında şiddetin geldiği boyuttan son derece rahatsız ve kaygılıyız. Yıllardır, yapılması gerekenleri söylemekten, Sağlık Bakanlığı’nı ve yetkilileri bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya çağırmaktan yorulduk. Sağlık Bakanlığı’nın bu dereceye gelmiş şiddet olayları karşısında neden suskun kaldığını, neden çözüm için adım atmadığını, neden önerilerimize kulak tıkadığını merak ediyoruz" şeklinde konuştu.

"KUTUPLAŞTIRICI DİL ŞİDDETİN KÖRÜKLÜYOR"

Sağlık alanındaki her türlü aksaklığın ve olumsuzluğun sorumluluğunun hekimlere ve sağlık çalışanlarına yüklenmesinin Sağlık Bakanlığı’nın işine geldiğini öne süren Antmen, "Kutuplaştırıcı dil ve söylemler yalnız sağlık alanında değil, toplumda şiddetin körüklenmesine yol açmakta ve gelinen düzey yaşam hakkına saldırı noktasındadır. Geçtiğimiz ay içerisinde yaptığımız çalıştayda Sağlıkta Performans sisteminin kalkması gerektiği sonucuna vardık, zira performans kaygısı sağlık sistemine, çalışanlara ve hastalara zarar vermekte, hekim mutsuzluğu ve sağlığın ticarileşmesi de hasta şikâyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Tüm bunlar da sağlıkta şiddet ortamını doğurmaktadır" diye konuştu.

"GERÇEKÇİ ADIMLAR ATILMALI"

Ülkeyi yönetenleri ve Sağlık Bakanlığı’nı uyararak sağlıkta şiddetin önlenmesi için gerçekçi adımlar atmaya çağıran ve Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılmasını isteyen Antmen şunları söyledi:

"Mevcut yasal yaptırımlarla bu sorunun üstesinden gelmek mümkün değildir. Sağlıkta şiddeti uygulayanlar, şiddetin derecesine bakılmaksızın tutuklanmalı ve en ağır cezalara çarptırılmalı, şiddetin körüklenmesine neden olan kutuplaştırıcı dil ve söylemlerden uzak durulmalı, tüm sağlık çalışanlarının çalışma şartları insana yaraşır bir hale getirilmeli, performans ve geçim kaygısından uzak bir sağlık ortamı yaratılmalıdır.           Biz Mersin Sağlık Hakkı Meclsi olarak şiddete uğrayan arkadaşlarımızın her zaman yanlarındayız."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”