Advert

"Ormanı mülk edinmek için kendilerini ihbar ediyorlar!"

Tarım Orkam-Sen Mersin Şube Başkanı Yılmaz Kilim, Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilmemesi gerekirken insanların Orman Bölge Müdürlüklerine “orman alanlarını nasıl mülk edinebiliriz?” diye resmi dilekçelerle başvurarak resmen kendilerini ihbar ettiğini, yetkililerin ise bu konuda hiçbir tedbir almadığını öne sürdü. Kilim, mevcut yasal düzenlemelerin de ormanları korumak yerine tahrip edenleri ödüllendirdiğini iddia etti.

admin
Bu içerik 487 kez okundu.

 Esra Şaşi Yağmur

Tarım Orkam-Sen Mersin Şube Başkanı Yılmaz Kilim, şube binasında düzenlediği basın toplantısında orman alanlarının talan edilmesinin bir örneğinin geçtiğimiz günlerde Mezitli’de yaşanan olayda bir kez daha gördüklerini belirtti.

Bu olayın şu acı bir gerçeği bize bir kez daha gösterdiğini ifade eden Kilim, "2/B ile başlayan yasal düzenlemeler, 6292 sayılı yaylalık alanların kiralanmasını düzenleyen yasa ile devam etti. Son olarak 7139 sayılı yasa ile 6831 sayılı yasaya eklenen ek madde 16 yerleşim yeri haline gelmiş ya da potansiyel taşlık kayalık alanlar orman alanlarından çıkarılmasına izin verdi. İmar affı ile orman alanları da dahil olmak üzere her başvuru kabul edildi bu da daha fazla orman alanının talan edilmesini teşvik etti." dedi. 

"YETKİLİLER TEDBİR ALMIYOR"

Ormanların korunmasına ve talan edilmemesine yönelik Anayasa'nın 169. Maddesi'nde ifadeler bulunduğunu hatırlatan Kilim,  "Fakat görüyoruz ki insanlar Orman Bölge Müdürlüklerine “Orman alanlarını nasıl mülk edinebiliriz?” diye resmi dilekçelerle başvurmakta ve resmen kendilerini ihbar etmektedir. Buna karşılık yetkililer bu konuda hiçbir tedbir almamaktadır. Mevcut yasal düzenlemeler de ormanları korumak yerine tahrip edenleri ödüllendirmektedir" şeklinde konuştu.

"ESKİ MEZİTLİ'DE YILLARDIR SÜREN BİR TALAN VAR"

Eski Mezitli Mahallesi'ndeki olayda yıllardan beri süregelen bir talanın olduğunu anlatan Kilim şöyle devam etti: "Bu talan sadece Mezitli’de değil Mersin'in her ilçesinde ve hatta her mahallesinde görülmektedir. Orman Genel Müdürlüğünün verilerine göre 2015 yılında Mersin’de toplam 840 bin 740 hektar ormanı alanı varken iken bugün 835 bin 534 hektara kadar azalmıştır. Akkuyu nükleer santral inşaatına yakın bir bölgede Büyükeceli’de çıkan orman yangınının yapılaşmaya kurban olmaması için gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz. Mezitli’de 72 dönüm alanda ağaç katliamı yapanlarla ilgili bir kişinin tutuklandığını medyadan öğrenmiş bulunuyoruz. Ama gerçek sorumlular ve azmettirenlerle ilgili bir araştırma yapıldığına inanmıyoruz"

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi