Advert

Mersin’i zehirleyene 500 milyon lira destek iddiası"

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Konteyner Aktarma Limanının Mersin’den kaçırılmasında, limanın kara bağlantısına polipropilen fabrikasının payı olup olmadığını sordu. Cumhurbaşkanı kararı ile polipropilen tesisinin henüz ÇED raporu bile ortada yokken en az 500 milyon lira destekleneceğini öne süren Gökçel, “Niyetiniz, yandaşınızı kollamak için Mersin’i havasından da suyundan da etmek mi?” dedi.

Mersin’i zehirleyene 500 milyon lira destek iddiası
Mersin’i zehirleyene 500 milyon lira destek iddiası admin
Bu içerik 172 kez okundu.

 CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla Mersin’in kalbine zehir fabrikası kurulması için yapılan girişimleri eleştirdi.

Gökçel'in basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada; Mersinin liman ve limon kenti olduğunu ifade eden Gökçel, 10.Kalkınma Planında Mersin’e yapılacağı yazılan ancak 11. Kalkınma Planından çıkarılan Ana Konteyner Aktarma Limanının Mersin’den kaçırılma gerekçesini sordu. Şehir planlarına işlenmiş olan Konteyner Aktarma Limanının Anadolu’nun, Ortadoğu’nun, Türki cumhuriyetlerin ve İpek Demiryolunun, Akdeniz’e açılan kapısı olacağını söyleyen Gökçel, limanın TINA raporuna göre 4 milyon TEU kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük limanı olacağını belirtti.

"DEVLET HUKUKLA YÖNETİLİR"

11. Kalkınma Planı görüşülürken konteyner aktarma limanının Mersin’den kaçırılmasına itiraz ettiklerini belirten Gökçel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sözlü olarak limanın Mersin’e yapılacağını açıklamasının bir anlam ifade etmediğini söyledi. Devletin yazıyla, hukukla yönetilmesi gerektiğinin altını çizen Gökçel, Türkiye’nin bir adamın iki dudağı arasına sıkıştırılmış durumda olduğunu, Mersin konteyner limanının kalkınma planında yer almamasının da aynı sıkışmışlığın ürünü olduğunu söyledi.

Konteyner Ana Aktarma Limanının Mersin’den kaçırılmasında, bir yandaşın limanın kara bağlantısına zehir tesisi kurmak istemesinin bir etkisi olup olmadığına değinen Gökçel, 1/5000’lik planı göstererek limanın otobana ve demiryoluna bağlanacağı alanın zehir fabrikasına verilmesi durumunda Liman’ın yapılamayacağını söyledi. Şirketin istediği alanın yarısının sanayi alanı ve park, diğer yarısının ise Serbest Bölge’nin genişleme sahası olduğuna dikkat çeken CHP’li Vekil, “Doğusunda binlerce kişinin yaşadığı Karaduvar, Batısında Mersin’in can damarı serbest bölge. Kuzeyinde Çay, Çilek ve Özgürlük mahalleleri var. On binlerce insan yaşıyor burada.” dedi.

MERSİN’İ ZEHİRLEYENE CUMHURBAŞKANINDAN 500 MİLYON LİRA DESTEK İDDİASI

Mersin’in havasını, suyunu kirletecek; yılda 500 bin ton kapasiteli plastik fabrikasının 385 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla teşvik edileceğini belirten CHP’li Gökçel, Cumhurbaşkanının sırf Mersin’i zehirlesin diye yandaşa kol kanat gerdiğini öne sürdü. Cumhurbaşkanının bu ilgisinin neden kaynaklandığını soran Gökçel,  “Sanayi Bölgeleri dururken, Mersin’in kalbine zehir fabrikası ısrarı neden? Konteyner Limanını, 11. Kalkınma Planında Mersin’den kaçırdınız. Sebebi, bu zehir fabrikası mı? Niyetiniz, yandaşınızı kollamak için Mersin’i havasından da suyundan da etmek mi?” şeklinde konuştu.

CHP’li Vekil daha önce de konuyu defalarca dile getirmiş, gerek yazılı soru önergesi gerek Meclis araştırma önergesiyle gündeme taşımıştı. Son olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Konteyner Aktarma Limanı ve Polipropilen tesisi hakkında bir rapor sunan Gökçel, büyük kamu yatırımlarının Mersin’den kaçırılmasına müsaade edilmemesi gerektiğini belirtti.

Gökçel Zehir Fabrikası'na verildiğini belirttiği Cumhurbaşkanı desteklerini şu şekilde açıkladı: 1 milyon 200 lira nitelikli personel desteği, 40 milyon liraya kadar enerji desteği, 350 milyon liraya kadar faiz ve kar payı desteği, KDV istisnası, Gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, Kurumlar vergisi indirimi, Sigorta primi işveren hissesinin tamamı, Gelir vergisi stopajı desteği (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”