Advert

TUİOSB Çukurova’nın üretim üssü olacak”

Mersin’in ilk ihtisas organize sanayi bölgesi olacak Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin (TÜİOSB) temeli Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle atıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, törende yaptığı konuşmada; TUİOSB’nin tarımsal üretimi katma değere dönüştürecek bir yatırım olduğuna dikkat çekerek Mersin’in geleceğinde kritik bir rol oynayacağını vurguladı. Bölgede, ilk aşamada 35 yatırımcının faaliyete başlamasını ve 3 bin kişiye yeni iş olanakları sağlamasını beklediklerini anlatan Varank, “Bu yatırımla birlikte, bölgesel bir tarım hamlesi de hayata geçecek. Mersin’in tarımsal ürün çeşitliliği önce yüksek katma değere sonra da bir endüstriye dönüşecek” dedi. TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta ise Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB’nin, hammaddeyi mamule dönüştürerek Türkiye’ye katma değer kazandıracak girişimci, yatırımcı ve sanayicilerin bir araya gelmesiyle kurulduğunu belirtti. Balta, TÜİOSB’nin, bir üretim üssü olarak Çukurova’da uzun zamandır hayalini kurdukları yatırım hamlesinin en önemli adımlarından biri olacağını kaydetti.

TUİOSB Çukurova’nın üretim üssü olacak”
TUİOSB Çukurova’nın üretim üssü olacak” admin
Bu içerik 609 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Tarsus ilçesi Kurbanlı mevkiinde yapılacak ve Mersin’in ilk ihtisas organize sanayi bölgesi olacak Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin temeli törenle atıldı.

Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, Mersin Milletvekilleri, protokol üyeleri ve iş insanları katıldı.

Temel atma töreninin açılış konuşmasına yapan TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB’nin, hammaddeyi mamule dönüştürerek Türkiye’ye katma değer kazandıracak girişimci, yatırımcı ve sanayicilerin bir araya gelmesiyle kurulduğunu belirtti. TÜİOSB’nin, bir üretim üssü olarak Çukurova’da uzun zamandır hayalini kurdukları yatırım hamlesinin en önemli adımlarından biri olacağını ifade eden Balta, “İlk yatırım alanımız 58 hektarlık temelini atacağımız alan, ilave alanla birlikte 120 hektara ulaşacak inşaat alanının ilk adımını bugün başlatacağız. Mevcut 35 yatırımcımız var. İlk istihdamımızda 3 bin kişi ile yola çıkacağız. İlave istihdamımız yeni yatırımlarımızla 2 bin kişi daha artarak, faaliyete geçtiğimiz 3’üncü yıldan itibaren 5 bin kişiye ulaşacak. İlk yatırım tutarımız 35 şirketimizin şu anda 664 bin 500 lira, alt yapı tutarımız 130 milyon lira olmak üzere toplam 794 bin 500 TL yatırımla OSB’miz ilk adımını atmış olacak” şeklinde konuştu.

SEÇER: ÜZERİMİZE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise hem TÜİOSB’nin hem de aynı bölgede yakında temeli atılacak karma OSB gibi bu tesisleşmelerin bölgeye ne derece önemli katkılar sağlayacağının farkında olduklarını belirterek bu konuda her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Bölgenin en önemli sorunlarının başında gelen istihdamın geldiğine dikkat çeken Seçer, “Bölgenin hem istihdam sorununa hem de bölgenin ve ülkemizin ekonomik gelişmesine önemli katkı yapacak bu tesislerin sadece kendi bölgemizde değil, komşu bölgelerde de artması yönünde başta merkezi yönetim olmak üzere biz yerel yönetimlere de önemli görevler düşüyor.”dedi.

Bölgede çok değerli ve önemli tarımsal üretim kalemlerinin olduğuna dikkat çeken Seçer, “Ancak topraktan elde edilen ürünlere katma değer sağlanamıyorsa dünya pazarlarında rekabet etme şansı olmayacaktır. Biz güçlü bir ülke, güçlü bir milletiz. Ortak paydamız ülkemiz ve kentimiz. Bu uğurda el birliğiyle ve samimiyetle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ben de belediye başkanı olarak üzerime düşen görevi gereğini değil, zorunluluk halinde bir görev addederek yerine getireceğim” şeklinde konuştu.

VALİ SU: BİTTİĞİNDE 10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise çok güzel bir gün yaşadıklarını ifade ederek “ilimizde ilk defa bir ihtisas OSB’mizin temelini atıyoruz. Bittiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak önemli bir yatırımı gerçekleştirmiş olacağız. Bu güzel yatırımın ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. porno izle

ELVAN: OSB’LERİ HAYAL OLMAKTAN ÇIKARDIK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan ise bugün attıkları TÜİOSB’nin temelinin ardından  3-4 ay içerisinde de Tarsus’ta diğer karma OSB’nin temelini atacaklarını söyledi.

Yaklaşık 2,5 yıl önce Mersin’deki mevcut 3 OSB’yi 9’a çıkaracaklarını söylediğini hatırlatan Elvan, “Bugün 3. OSB’miz bitti, 4. OSB’miz 2020 sonu, 5. OSB’miz 2021 sonu itibariyle bitecek. Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 6. OSB’miz. 7. OSB’miz, Tarsus’ta birkaç ay sonra temelini atacağımız karma OSB. Mut ilçemizde bir OSB kuruyoruz, tüm çalışmaları tamamlandı. Silifke’deki OSB’mizi ise genişletiyoruz. Bunların her birini yapma konumuna geldik, artık hayal olmaktan çıkardık. ‘50 bin istihdam’ demiştim. Bu gidişle 50 bini de aşacağız. Sadece Tarımsal Ürün İşleme Organize Sanayi Bölgesinin birinci bölümü için 5, ikinci bölümü için 5 bin kişi istihdam edildiğini düşündüğünüzde, yaklaşık 75 işletme 10 bin kişi istihdam edecek. Karma OSB’de yaklaşık 15 bin kişinin istihdamını hedefliyoruz. İlave 3., 4., 5. OSB’lerimizi de dikkate aldığımızda istihdama çok katkı sağlanabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

VARANK: BALTA’NIN BU GİRİŞİMİ KADIN GİRİŞİMCİLERİ CESARETLENDİRECEK

Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank ise Türkiye‘de ilk defa bir kadın girişimcinin böyle bir işe kalkıştığını belirterek, Gül Akyürek Balta’nın attığı bu adımının da kadın girişimcileri sanayiye yatırım yapma konusunda cesaretlendireceğini söyledi.

Yatırımın bölge için önemine değinen Varank, “Bu yatırımla birlikte, bölgesel bir tarım hamlesi de hayata geçecek. Mersin’in tarımsal ürün çeşitliliği önce yüksek katma değere sonra da bir endüstriye dönüşecek. Mersin, ülkemizde meyve üretiminde birinci, sebze üretiminde üçüncü sırada. Toplam narenciye ihracatının yüzde 35’i, bakliyat ihracatının ise yüzde 85’i Mersin’den yapılıyor. Mersin

ayrıca 8,5 milyar liralık bitkisel üretim değeriyle ülkemizde üçüncü sırada. İşte bu tarımsal alt yapı, temelini atacağımız OSB sayesinde sanayiyle daha yoğun entegre olacak. Burada katma değerce zenginleştirilmiş ürünlerden ve endemik bitkilerden yeni markalar çıkacak. Ayrıca, tarımsal değer zincirinde kümelenmenin sunduğu avantajlar yeni işbirliklerine de kapı aralayacak” diye konuştu.

“TARSUS OSB’YE KAMULAŞTIRMA İÇİN 10 MİLYON LİRA AKTARDIK”

Mersin’de sanayi alt yapısını geliştirmek için sürekli destekler verdiklerinin altını çizen Varank, bu çerçevede Tarsus OSB 3. Bölgede 19 firmaya 25 parsel tahsis ettiklerini anlattı. 3. bölgenin alt yapısının bittiğini ve firmaların yatırımlara başladığını belirten Varank, çok yakında fabrikalar tamamlanarak üretime geçileceğini bildirdi. Bu sayede istihdama ilave 5 bin kişi daha katılacağını vurgulayan Varank, “Yine çok yakın zamanda Tarsus OSB’ye kamulaştırma için 10 milyon lira aktardık. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu. .

“MERSİN’DE 100 MİLYAR LİRALIK SABİT YATIRIMI TEŞVİK ETTİK”

“Güçlü bir ulaştırma ve lojistik ağına sahipseniz, sanayi ve ticarette yarışa önde başlıyorsunuz” diyen Varank, bu avantaja sahip olan Mersin’in, 17 senede ihracat hacmini 5 katın üzerinde artırdığına işaret etti. Mersin’in, 170 ülkeye ihracat yapabilen bir üretim kabiliyeti olduğunu dile getiren Varank, “Elbette bu başarı Mersin’e sunduğumuz desteklerin katkısıyla oluyor. İlimizde bugüne kadar 100 milyar liralık sabit yatırımı teşvik edip, 25 bin kişinin bu fabrikalarda istihdam edilmesini sağladık. Finansman, girişimcilik, Ar-Ge ve Ür-Ge gibi alanlarda 11 bine yakın KOBİ, KOSGEB’ten faydalanıyor. TÜBİTAK yenilikçiliğe yatırım yapan firmalarımıza katkı sağlıyor. Mersin sanayisini inovasyona teşvik etmek için Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesini kurduk” şeklinde konuştu.

Mersin’e ayrıca Model Fabrika da kuracaklarını belirten Varank, "Mersin’de Tarsus OSB ile Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde bu proje hayata geçecek. Model Fabrika’nın kurulumuna ilişkin ihale süreçleri tamamlandı. İnşaat sözleşmesinin imzalanmasını müteakip hemen inşaata başlıyoruz. Bununla beraber kurulacak merkezin iş planları ve sunacakları hizmetlere ilişkin metodolojiler oluşturuldu. Yerelde kapasite oluşturmak ve inovasyon uzmanları yetiştirmek için danışmanlık faaliyetleri ocak ayında başlayacak. Mersin'imize şimdiden hayırlı olsun" dedi.

Çukurova Kalkınma Ajansının, Mersin’de 400’e yakın projeye 100 milyon liralık hibe verdiğini belirterek, projelerden örnekler veren Varank, şunları söyledi:

“10 MİLYON LİRA HİBE VERDİK”

“Cennet Cehennem Ören Yeri Çevre Düzenlemesi, Meryem Ana Kilisesi ve Zeus Tapınağının Restorasyonu için 10 milyon liralık bir hibe verdik. Gilindire Mağarası için de Ajans desteğimiz devredeydi. Akdeniz ilçesinde Çocuk ve Gençlerin Topluma Entegrasyonu için 11 milyon liralık hibe verdik. Mersin Genç Girişimci Merkezi Projesiyle girişimcilik kültürünü yaygınlaştıracağız.”

Konuşmaların ardından Bakan Varank’a Gül Akyürek Balta tarafından hediye sunuldu. Bölgeye yatırım yapacak iş insanlarına plaketlerinin ardından TUİOSB’nin temeli butona basılarak yapıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”