Elvan, gözüne siyah bant takıp yazı yazdı

Akdeniz Belediyesi ile Akdeniz Kent Konseyi ve İŞKUR İl Müdürlü tarafından hayata geçirilen 'Görme Engellilere Yönelik Bilgisayar Kullanımı Meslek Eğitim Kursu' projesinin açılış töreni yapıldı. Törene TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ile Mersin Valisi Ali İhsan Su da katıldı. Sesli klavye vasıtasıyla verilen eğitimler hakkında bilgi alan Elvan, gözüne siyah bant bağlayarak sesli klavye aracılığı ile bilgisayarda yazı yazdı. Elvan, törende yaptığı konuşmada; kamu personeli seçme sınavına hazırlık amacıyla Mersin'de kurslar verildiğini belirterek en son kamuya alınan engelli kamu personelinin yüzde 25'nin, yani 5 bin kamu personelinden bin 250'sinin Mersin'den girdiğini söyledi.

Elvan, gözüne siyah bant takıp yazı yazdı
Elvan, gözüne siyah bant takıp yazı yazdı  admin
Bu içerik 554 kez okundu.

Selma Kılıç

Mersin'de Akdeniz Belediyesi, Akdeniz Kent Konseyi ve İŞKUR İl Müdürlüğünce hayata geçirilen 'Görme Engellilere Yönelik Bilgisayar Kullanımı Meslek Eğitim Kursu' projesi açılış töreni Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği önünde düzenlenen törenle yapıldı. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi törende yaptığı konuşmada, engellilerin bu proje ile "Biz varız, buradayız, beraber olmak istiyoruz, beraber çalışacağız" dediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Engelliler, sadaka kültürüne değil hak eksenli olduğunu söylemiş onlarda benim gibi bütün haklara sahiptir' şeklindeki sözleri ile engellilere çok ciddi yol açmış, gereğini yapmıştır" diyen Çelebi, "Yıllar öncesi, engellisiyle ilgili anne ve babalar aynen şöyle düşünmüştür; kendi sağlıklı çocukları için, 'Benim şu oğlum, şu kızım okuyup öğretmen olacak, doktor olacak, siyasetçi olacak, üretime katılacaktır'. Engelli çocuğu için ise 'Benim çocuğum ne olacak? Keşke benden önce ölsün' diyen çok anneler olduğuna, bizzat kendi annemden dolayı şahitlik yapmışımdır. Ancak çok dirayetli Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde bu ifadelerle yola çıkması, artık engelli ailelerin de 'Benim çocuğum okuyacak, üretime katılacak, kariyer sahibi olacak, o da vekil olacak Kör Lokman gibi' demesini sağlamıştır. Demek ki, fırsat verilirse her şey olunabiliyor" şeklindi konuştu. istanbul jigolo

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da projeye destek veren tüm paydaşlara teşekkür etti.

Vali Ali İhsan Su ise kentte her alanda çok önemli, çok ciddi yatırımlar gerçekleştirildiğine vurgu yaparak "Dezavantajlı gruplara yönelik de ilimizde çok ciddi çalışmalar gerçekleştiriliyor. SODES projelerinde sadece 52 projede 27 milyon lira burada dezavantajlı gruplara yönelik harcama yapıldı. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu güzel projenin, ilimizdeki engelli kardeşlerimize faydalı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

ELVAN: MERSİN'DE ENGELLİ ORANI YÜZDE 8

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan 2019 yılında yaklaşık 30 bin kişinin İŞKUR tarafından özel kurumlarda işe yerleştirildiğini kaydeden Elvan, bunlardan yaklaşık 900'nün engellilerden oluştuğunu söyledi. Mersin'deki engelli oranının yüzde 8, şu anda kentte istihdam edilen engelli oranının ise yüzde 3 olduğunu ifade edeh Elvan, bu oranın yüzde 8'lere çıkarılması gerektiğini söyledi.

AK Parti iktidarları öncesi engellilerin hiçbir zaman gündemde olmadığını ifade eden Elvan, "Düşünün 2002 yılında bir engelliye verilen aylık 24 liraydı. Bugün bir engellimize, aşağı yukarı yüzde 70 engellimize 700-800 lira arasında maaş ödüyoruz ki, reel olarak enflasyondan arındırdığınız zaman yüzde 500'lük bir artışa tekabül ediyor. Kamudaki personel sayısı 2002 yılında 5 bin 167 iken, şu anda 56 bin civarında. Özel kesimde ise 400 binin üzerinde engelli kardeşimiz İŞKUR tarafından işe yerleştirildi. Dolayısıyla engelli dostu bir hükümetimiz var, engelli dostu bir Cumhurbaşkanımız var. Engelli bir çocuğumuz okula gitmek istediğinde şu anda, evinden alıp okula götürüyoruz. Sadece engelli vatandaşlarımızın bu tür ihtiyaçlarının giderilmesi için 2019 yılında ayırmış olduğumuz kaynak, 1.2 milyar lira. Engelli kardeşlerimiz inanılmaz başarılar gösteriyor, bunun farkında olalım ve hep birlikte sahip çıkalım."Konuşmaların ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, projede emeği geçenlere plaket verdi.

GÖZÜNE SİYAH BANT TAKTI

Elvan, daha sonra açılışı yapılan projenin yürütüldüğü Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği'ni gezerek sesli klavye vasıtasıyla verilen eğitimler hakkında bilgi aldı. Elvan, dernek üyelerinin talebi üzerine gözüne siyah bant bağlayarak sesli klavye aracılığı ile bilgisayarda yazı yazdı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”