“Mersin’de Uluslararası Havaalanı’na ihtiyaç var”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (MESİAD) 28. Yıl Balosu ile Berdan Civata’nın 41. Yıl Gala Gecesi’ne katıldı. Her iki programda da iş dünyasından temsilciler ile buluşan Seçer, Mersin’de ki havaalanı ihtiyacının önemine dikkat çekti.

“Mersin’de Uluslararası Havaalanı’na ihtiyaç var”
“Mersin’de Uluslararası Havaalanı’na ihtiyaç var” admin
Bu içerik 455 kez okundu.

 Havaalanının mutlaka hayata geçmelsi gerektiğini ifade eden Seçer, "Turizm olacaksa havaalanı olacak, ticaret olacaksa havaalanı olacak. Mersin'e dünyanın her tarafından çok kısa bir yolla, çok az bir masrafla, zaman yitirmeden insanlar buraya gelecekse mutlaka bir uluslararası havaalanına ihtiyaç var” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (MESİAD) 28. Yıl Balosu ile Berdan Cıvata’nın 41. Yıl Gala Gecesi’ne katıldı. Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin’in ev sahipliğinde düzenlenen Balo’ya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Çukurova SİFED Başkanı Süleyman Sönmez ve kent protokolü ile çok sayıda iş insanı katılım sağladı.

“SİYASET ANKARA'DA YAPILIR”

Burada yaptığı konuşmada; Belediye Başkanı olarak siyaseti bir tarafa bırakıp, hizmet etme gayesinde olduğunu belirten Seçer, “Siyaset Ankara'da yapılır. O işi de yaptım, o görevi de yaptım. Orada da tartışılır, orada mücadele edilir ama benim görevim Belediye Başkanlığı. Hangi siyasi görüşten olursa olsun tüm yurttaşlarıma hizmet etmek, hangi görüşten olursa olsun, bütün milletvekillerimle, belediye başkanlarımla, Sayın Valimle, kaymakamlarımla, müdürlerimle, işbirliği içerisinde çalışmak gerekliliği içerisinde değil, zorunluluğu içerisindeyim. Bunu önemsediğim için konuşmamda böyle bir paragraf ayırdım. Ben samimiyim, ben çalışıyorum, ben hizmet etmek ve başarmak istiyorum. Bunu da Mersin adına yapmak istiyorum. Çok teşekkür ediyorum başta Sayın Elvan'a, Sayın Valimize, milletvekillerimize” sözlerini kullandı.

 “TÜM PLANLARI İLÇE BELEDİYELERİMİZLE BERABER HAZIRLAYALIM, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DE BUYURSUN GELSİN”

Seçer, Mersin’de önemli sorunlar olduğu gibi, imkanların da olduğunu dile getirerek, plan sorununa değindi. Seçer, şunları söyledi:

“Mersin’in 1/5000’lik 2. etap planını çok kısa süre içerisinde bitirmek zorunluluğu var. İşbirliği yapıyoruz, konuşuyoruz. Şimdi masada da konuştuk. Ne yapabiliriz? Bunu hızlandırmamız lazım. Yatırımcı yatırım yapacak arazi arıyor bulamıyor. Plan Mersin için sorun olmaktan çıkmak zorunda. Tabii kaş yaparken de göz çıkarmak istemiyoruz. Ben Belediye Başkanı olarak şunu yapmak istiyorum; benim belediyemin yetkisinde olan tüm planları ilçe belediyelerimizle beraber hazırlayalım. Sivil toplum örgütleri de buyursun gelsin destek versin. Sonuçta kentin menfaatine olan konuların altına imza atarım. Sonucu da hep beraber halkımıza karşı hesap verme sorumluluğunu üzerimize alırız.”

“METRO’YU HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Metro yatırımının hangi sistemle yapılması gerektiği konusunda MESİAD’ın önerileri olduğundan da bahseden Seçer, “Saygı duyarız. Bizler de bu konuda çalışıyoruz. Metro’yu hayata geçireceğiz. Bizim kucağımızda bulduğumuz proje üzerinde önemli değişiklikler yaptık. Olayın daha çağdaş, daha etkin, daha az yatırımla, toplu taşımada Mersin'e nasıl raylı sistemle hizmet getirebiliriz en ince ayrıntısına kadar hesapladık. Önceki gün itibarıyla da ihaleye çıktık. EKAB’a girdik, resmi olarak işlemlerimizi tamamladık. 3 faz halinde raylı sistem düşünüyoruz. Yer altı, yerüstü ve tramvay sistemi. Bu konuyla ilgili geniş açıklama yapacağız” diye konuştu.

Metro için finans kurumlarının Hazine garantisi istediğini ifade ederken TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ın desteğine ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Seçer, “Finansa erişimde sıkıntılar yaşıyoruz. Finans kurumları bizden Hazine garantisi istiyor ya da çok yüksek finans maliyetleri ile bize finans sağlamak istiyor. Burada başta Sayın Elvan'ın desteğine ihtiyacımız var. Bu konuyla ilgili gerekirse Sayın Cumhurbaşkanı’ndan randevu alıp, Mersin ile ilgili bu konuda bizlere katkı sunması için bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendisinin yanına gitmek istiyorum. Ben Mersin’e hizmet etmek istiyorum” sözlerine yer verdi.

“BİZ MERSİN'İ BİR BAŞIMIZA KALKINDIRAMAYIZ”

Metro’yu önemsediğini ve ilk fazın da Doğu-Batı hattında olacağını dile getiren Seçer, konuşmasının devamında Mersin’e yapılan yatırımlardan da söz etti. Başkan Vahap Seçer, “Çamlıbel esnafı için önemli bir yatırım. Eğer Millet Bahçesi yapılıyorsa ki bunun projesi ihale edildi, bitti, şu anda inşaat başladı. Bizim de belediyemizin bu yatırımı ile eski Mersin’i yani Çamlıbel'i cazibe merkezi haline getirebiliriz. Yaptığımız anketlerde vatandaşlarımızın en çok sorunlu alanlar olarak gördüğü su, kanalizasyon, yol. Daha çok Batı Mersin'de. Eğer turizmi canlandıracaksak ki geçtiğimiz günlerde Ankara'ya yapılan ziyaretin temel amacı böyle bir birliktelik oluşturmak. Biz belediye olarak altyapı çalışmalarını süratlendirip, turizm yatırımlarının önünü açma gibi bir katkımız olabilir. Biz Mersin'i bir başımıza kalkındıramayız. Yerel yönetimler olarak görevimizi yaparız. Bunu merkezi yönetimle yaparız, meslek odalarıyla, STK’larla yaparız. Sonuca daha süratli ulaşabiliriz” dedi.

Merkezi yönetimin önemli hamlelerinden konu açan Seçer, “Havaalanı mutlaka hayata geçmeli. Sayın Elvan da yakından takip ediyor, bunu biliyorum. Turizm olacaksa havaalanı olacak, ticaret olacaksa havaalanı olacak. Mersin'e dünyanın her tarafından çok kısa bir yolla, çok az bir masrafla, zaman yitirmeden insanlar buraya gelecekse mutlaka bir uluslararası havaalanına ihtiyaç var. Otoyol önemli bir projeksiyon. Umut ediyorum önemli bir mesafe alındı. Taşucu-Alanya sahil yolu çoğunluğu bitti. Çok kısa bir mesafe kaldı. Bunlar önemli yatırımlar. Bunun gibi daha birçok yatırım. Çalışıyoruz. Hata yapabiliriz ama asla yanlış yapmayız. Hatadan döneriz. İşbirliğine açığız. Hepimiz Mersin ortak paydasında buluşup, Mersin’i kalkındırmak zorundayız. En başarılı da ben olmak zorundayım” dedi.

SEÇER, BERDAN CİVATA AİLESİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Başkan Seçer, MESİAD 28. Yıl Balosu’nun ardından Berdan Civata 41. Yıl Gala Gecesi’ne katıldı. Berdan Civata’da önemli bir iş yapıldığından söz eden Seçer, “Beden işçileri, kol gücünü kullanıp, alın teri ile para kazanan insanlar ve bunların çocukları. Bu çok geniş bir aile. Sadece Berdan Civata civata üretiyor, ihracat yapıyor, ülke ekonomisine katkıda bulunuyor değil. Aslında insan istihdam ederek toplumun dirliğini, birliğini de sağlıyor. Bu son derece önemli. Ben Belediye Başkanıyım. Bu sıkıntıları en çok yaşayan insan benim. İşsizlerin feryadını, iş arayışlarını, annelerin, babaların çaresizliklerini biliyoruz ve üzülüyoruz” diye konuştu.

“Ülke kazansın, toplum kazansın, Türkiye kazansın”

Görevlerinin çözüm üretmek olduğundan bahseden Seçer, “Onun için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Bu ülkede taş üstüne taş koyan, bir insan çalıştıran, o insan sayesinde çocukların karnını doyurmasına, eğitim almasına, sıcak bir yatakta uyumasına katkı sunan tüm iş insanlarını saygıyla, hürmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.  (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”