Advert

Tarsus’ta coşkulu kurtuluş kutlaması

Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıldönümü, düzenlenen törenle coşku ile kutlandı.

Tarsus’ta coşkulu kurtuluş kutlaması
Tarsus’ta coşkulu kurtuluş kutlaması admin
Bu içerik 159 kez okundu.

 Tarsus Kaymakamlığı ve Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen kurtuluş kutlamasına yüzlerce vatandaş Aznakay Parkı'nda bir araya gelerek, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu 98 yıl önce 27 Aralık'ta Tarsus'un büyük bir direniş ve destana imza attığını söyledi.

Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıldönümü, düzenlenen törenle coşku ile kutlandı. Tarsus Kaymakamlığı ve Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen kurtuluş kutlamasına yüzlerce vatandaş Aznakay Parkı'nda bir araya gelerek, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Programa,

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus Belediyesi Başkan Vekili Ünzile Kuru, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekilleri Ali Mahir Başarır ile Cengiz Gökçel, İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, MHP Mersin Milletvekilleri Olcay Kılavuz ile Baki Şimşek, Tarsus Garnizon Komutanı Yüzbaşı Şükrü Uzundağ, Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, dernekler, kent protokolü ve yüzlerce Tarsuslu katıldı.

Tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu, top atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Tarsus Belediye Başkan Vekili Ünzile Kuru, "Bugün bizler için çok anlamlı bir gün. Tarsus’un kurtuluşunun 98. Yılını kutluyoruz. Biz kanları pahasına savaşarak bu toprakları düşman işgalinden kurtaran insanların verdikleri mücadeleler sonucunda 98 yıl sonrasında bu cumhuriyette, bu toprakta yaşamaktan onur duyuyoruz. Onların kanlarının asla boşa dökülmediğine ve bu toprakları korumaya son kanımıza kadar devam edeceğimize hepimiz inanıyor ve bunu haykırıyoruz. Biz o kanı taşıyoruz. İstiklal Savaşını başlatan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Tarsus’ta Molla Kerim ve müfrezesi çok büyük bir mücadele vermişlerdir. Onları yâd ediyoruz, sonsuz şükranlarımızı hala besliyoruz. Bu uğurda şehit ve gazilerimizi de minnet ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Kuvayi Milliye ruhunu sonsuza kadar yaşayacaklarını ifade eden Kuru, "27 Aralık sadece bu şehrin kurtuluşu anlamına gelmemektedir. Kuvayi Milliye ateşinin harmanlanması anlamını da içermektedir. Bizler, bu şehirde yaşayanlar, bu Kuvayi Milliye ruhunu ilelebet yaşatacağımıza hep beraber söz veriyoruz. Bizlere bu şerefi koruma ve yaşatma, çocuklarımıza tertemiz bir kurtuluş hikayesi mirası bırakma görev ve sorumluluğu verilmiştir. Bizler zaferimizin 98. yılını büyük bir coşkuyla kutlamaktan ve bu onuru sizlerle birlikte paylaşmaktan ötürü gurur duyuyor, bu uğurda yaşamlarını yitiren tüm şehitlerimizin aziz anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu ise "Mustafa Kemal Atatürk’ün 'milletin istikbalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' sözünün vücut bulduğu Tarsus büyük bir direniş ve destana imza atmıştır. Ecdadımızla bu anlamda ne kadar gurur duysak iftihar etsek azdır. Aziz şehitlerimizi, gazilerimizi bir kez daha şükranla, saygıyla anıyoruz” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de "Bugün ilçemiz için doğum günü. Bundan 98 yıl önce başta Ulu Öder Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları, atalarımız, ecdadımız bu kadim topraklar üzerinde birçok medeniyete, birçok kültüre ev sahipliği yapmış bu şirin beldeyi armağan ettiler, yüzyıllardır atalarımızın kanlarıyla canlarıyla suladığı bu toprakları bize miras olarak bıraktılar. Başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu ülke uğruna kanını, canını veren şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla sevgiyle anıyorum. Onların önünde hürmetle eğiliyorum. Bayramımız kutlu olsun, günümüz kutlu olsun” diye konuştu.

Törenin ardından protokol üyeleri, Tarsus Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği'ni ziyaret etti.(İHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti