Ücretsiz sağlık hizmetine engel

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal mahallelerde ücretsiz göz ve kalp sağlığı taraması hizmeti, Belediye Meclisi’nde Cumhur İttifakı Meclis üyelerinin engeline takıldı. AK Parti ve MHP’li üyeler, Başkan Seçer’e, ücretsiz göz ve kalp sağlığı taraması için Mersin Tabip Odası ve Rotary Kulübü ile protokol yapma yetkisini vermedi. Söz konusu gündem maddesi görüşülürken sert tartışıldı. Seçer, protokol yetkisi verilmemesine itiraz eden Meclis üyelerine neden reddettiklerini kamuoyuna açıklamalarını ve siyasi saiklerle konuya yaklaşmamalarını istedi. Ücretsiz sağlık taramasını mutlaka yapacaklarını ifade eden Seçer, “Siz reddetseniz de sağlık taraması yapacağız. Bir başka belediyemizle yaparız. O aracı, ekipmanı orada atıl bırakmayız. Bir sürü kaynak ayrılmış, bir sürü para verilmiş. Siz ret verdiniz diye kaderci davranacak, oturacak değiliz” dedi. PREZERVATİV TARTIŞMASI Belediye Meclisi'nde birde prezervatif tartışması yaşandı. AK Partili Meclis üyesi Mehmet Emin Kurt, " Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığının Mersin Üniversitesi içinde prezervatif dağıttığını öne sürerek bunun toplumun örf ve adetlerine uygun olup olmadığını sordu. Seçer ise "Bunu Sağlık Bakanlığı soracaksınız diyerek “O prezervatifleri biz almadık. Sağlık Bakanlığı ile protokolümüz var. HIV artışında Mersin en çok artış olan iller arasında. Cahil geçiyor klavyenin başına, bize her şeyi söylüyor. Ama Meclis üyeleri araştırmalı. Kaldırın telefonu bize sorun. Bana bu olay geldiğinde herhangi bir açıklama yapmayacaktım. Ama siz gündeme getirdiniz, bize de kamuoyuna açıklama şansı doğdu” şeklinde konuştu.

Ücretsiz sağlık hizmetine engel
Ücretsiz sağlık hizmetine engel admin
Bu içerik 709 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık ayı ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen meclis toplantısında komisyonlardan gelen 21, idareden gelen 2 ve gündem dışı konular görüşüldü.

TAŞUCU LİMANINDAKİ TÜM FAALİYETLERE SON VERİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Büyükşehir Belediyesinin, 15-20 yıllığına uzun süreli kullanım istediği, ancak bakanlık tarafından bu izin verilmediği için Taşucu Limanındaki tüm limancılık faaliyetlerine son vermeyi içeren teklifini oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis toplantısında konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Seçer, Taşucu Limanı ile ilgili özellikle milletvekillerine iş düştüğünü söyledi. Taşucu Limanı'nın Türkiye’de bir belediyeye ait tek gümrüklü liman olduğunu ifade eden Seçer, "Kıbrıs’a feribot seferleri yapıyordu, zaman zaman Akdeniz’in karşı kıyısındaki Libya, Suriye, Fas gibi ülkelere seferler yapılabilecek ya da liman hizmeti verebilecek bir yerdi. Ro-ro seferleri de yapılıyordu. Orada teknelerin bağlandığı alanlar da vardı. Belediye olarak biz oraya da hizmet veriyorduk ki, atıklarının alınması konusunda hala da hizmet vereceğiz” şeklinde konuştu.

İlgili Bakanlığın Mersin Büyükşehir Belediyesine liman için geçici işletme iznini yıllık olarak verdiğini hatırlatan Seçer, "İptidai koşullar vardı. Bizim burada proje yapabilmemiz için 20 yıl gibi, 15 yıl gibi uzun süreli kullanma izni verilmesi gerekirdi. Bununla ilgili çok girişimde bulunduk. Ulaştırma Bakanlığı ile de görüşüldü ama çözülemedi. Orayı beceriksizliğimizden bırakmadık. Bundan sonra alacak olan oraya el atmalı. Orada proje yapılmalı. Orada çok güzel bir tesis olabilir, marina olabilir” ifadelerini kullandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal mahallelerde ücretsiz göz sağlığı taraması yapması için Mersin Tabip Odası’yla, ücretsiz kalp sağlığı taraması yapması amacıyla da Mersin Rotary Kulübü’yle protokol imzalaması, AK Parti ve MHP gruplarının engeline takıldı. Bu konuda imza yetkisinin Başkan Vahap Seçer’e verilmesi teklifi Cumhur İttifakı grupları tarafından reddedildi.

"NEDEN REDDETTİNİZ KAMUOYUNA AÇIKLAYIN"

Söz konusu teklif görüşülürken meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşanırken sözlü sataşmalar yaşandı. Seçer meclis üyeleri sakin olmaları konusunda sık sık uyardı.

Protokol yetkisi verilmesine itiraz eden Meclis üyelerine seslenen Seçer, Başkan Seçer, göz taraması için protokol yapmak istediklerini ifade ederek, “Kırsal mahallelerde, sağlık birimlerine ulaşmada sıkıntı yaşayan yurttaşlarımıza, yerinde göz taraması yapacağız. Bunun neresi kötü? Sizin yaşlı anneniz, büyükanneniz, dedeniz, nineniz var, çocuklar var. Şehre gelemiyorlar. Gittik kontrolünü yaptık. Tarama yaptığımız birinin gözüne perde inmiş, haberi yok. ‘En kısa sürede sağlık kuruluşuna git’ diye yönlendiriyoruz. Bu komisyona beraber girdik. Beraber izah etmeye çalıştık, Sağlık İl Müdürlüğümüzle görüştük, iş birliğine çağırdık. Bunun neresi kötü? İnatla neden reddediyorsunuz anlamış değilim. Bunu meclis üyelerinin takdirine sunuyorum.  Neden reddettiğinizi kamuoyuna açıklamanızı istiyoruz. İlla ki kabul edin demiyorum ama akıl süzgecinden bir daha geçirin. Siyasi saiklerle yaklaşmayın bu meseleye" şeklinde konuştu.

Söz alan AK Partili İsmail Yerlikaya, "Geçen elektrik trafoları ile ilgili bir teklifte CHP'liler karşı çıktı bunun neresi kötü. Konuya bu şekilde bakarsak elektriğin neresine karşı çıkıyoruz diye sorarım bizim burada karşı çıkma nedenimiz RotaryKlübü olsun Tabip Odası olsun bir vakıfla yada dernekle böyle bir taramayı doğru bulmuyoruz. Belediye Sağlık Bakanlığı ile yaparsa destek veririz. Belediye bünyesine doktor alalım Sağlık Bakanlığı ile protokol yapalım. Belediye olarak göz taraması da kalp taramasıda yapalım. Buna tam destek veriyoruz" diye konuştu.

 “SADECE SAĞLIK BAKANLIĞI BUNUN ALTINDAN KALKAMIYOR”

Bu çalışmayı Sağlık Bakanlığı ile de yapabileceklerini ancak

söz konusu protokolü Mersin Tabip Odası ya da başka bir dernekle, sivil toplum örgütüyle yapmasının ne gibi sıkıntısı olduğunu soran Başkan Seçer, “Ortada bir bütçe var. İnsanlar katkı vermek istiyor. Bu bir anlamda hayır işi. Sağlık hizmetlerine erişimimiz kolay değil. Hükümet de bu konuda sıkıntılar yaşıyor. Bütçenin en çok açık veren gideri de sağlık hizmetleri. Gelin İl Sağlık Müdürlüğü ile de yapalım, Mersin Tabip Odası ile de yapalım. Hizmet alanımızı, aktörlerimizi genişletelim. Sadece Sağlık Bakanlığı bunun altından kalkamıyor. Biz de katkı verelim, Tabip Odası da versin. Amaç kamuoyuna hizmet etmek. Sağlık Bakanlığı yetebiliyor mu? Yetmiyor. Sıkıntılar var. Bunu hükümeti eleştirmeye yönelik bir değerlendirme olarak düşünmeyin. Reel şartları tartışıyorum ben. Kafamızı kuma gömemeyiz.”

TOPKARA: HİZMETLERİ TEK BAŞINA KENDİLERİ YAPSINLAR

MHP'li Mehmet Topkara'ya söz veren Seçer 'Eminin şimdi işi düzelteceksiniz' diye takıldı. Seçer'e yok cevabı veren Topkara, "Bu çalışmalar geçmiş dönemde bu mecliste alınan uygulamaya konulmuş cihazları araçları bütün müştemilatları tedarik edilerek geçen dönemde verilmiş hizmetledir. Bugün yeni bir protokolle yapılabilecek bir şey değildir. Geçen dönemden cihazlarımız ekibimiz var. Burada yapılacak protokolle Tabip Odası'ndan yada Rotary Kulübünden alacağımız birer tane doktor yerine  2 tane bayan doktor alalım. Belediyemiz bünyesine. Aracımız gerecimiz var" dedi.

"Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapalım biz bunu teklif ediyoruz" diyen Topkara, "Tabip Odasının görevi ise aracını alsın ekipmanını koysun doktorunu koysun gitsin sahaya, belediyemiz ve Sağlık Bakanlığı ile yarışırcasına omuz omuza kardeşçe daha çok hizmeti Tabip Odası yapsın. Buna engel yok.Rotary Kulübü bugüne kadar Türkiye'de bir çok faaliyeti yapmış bir kuruluş. Mersin Belediyesi'ne ihtiyacı yok. Gitsin RotaryKulubü bu hizmetleri kendi başına yapsın. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu tip kurumlarla işbirliği yapmak durumunda değiliz. Biz bunu yalnız başına yapabiliriz" şeklinde konuştu.

"TOPKARA STRATEJİ DEĞİŞTİRMİŞ"

Topkara'ya cevap veren Seçer, " Topkara, strateji değiştirmiş. 31 Mart'tan sonra eski dönemin sayfalarını açarak neler olmuş diyenler şimdi eski dönemde yapılan hizmetleri öne cıkarmak için gayret içindeler. Biz onun yarışı içinde değiliz. Bugün ve yarın bu memlekete hizmet edenlere teşekkür ederiz. Bu memlekete kötülük edenlerin yakasına yapışırız" diye konuştu. 

Geçmiş dönemde başlamış hizmetlerin daha iyisini yapacaklarını söz vererek iş  başına geldiklerini anlatan Seçer, "Yapılan iyi işlerin üzerine örtü çekmedik. ‘Belediye doktor istihdam etsin’ diyorsunuz ama mevcut koşullarda, haklarda ve maaşlarda belediyeye doktor bulamıyoruz. Bizim döner sermayemiz olmadığı için doktorlara verdiğimiz maaşlar yeterli olmuyor ve bizi tercih etmiyorlar. Bizim protokol yapacağımız meslek odaları ya da sivil toplum kurulları, kamu kurumu niteliğinde olan, kamu yararına çalışan dernekler, odalar. İl Sağlık Müdürlüğü ya da bu tip meslek örgütleriyle işbirliği yapmamız arasında nitelik olarak, statü olarak fark yok” dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise "Bu işi burada reddedilsin, biz bu işi Yenişehir Belediyesi olarak yapalım" şeklinde konuştu.

“SİZ REDDETSENİZ DE SAĞLIK TARAMASI YAPACAĞIZ”

Diğer meclis üyelerinin konuşmasının ardından  Seçer, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Hülya Atila’dan konuyla ilgili teknik bilgi vermesini istedi. Atilla'dan önceki yönetim döneminde, Diş Hekimleri Odası ile protokol yapıldığını ve gezici tarama hizmetinin verildiğini öğrenen Seçer, “2017 yılında aynı hizmetler için ‘Evet’ dediğinize, şimdi neden ‘Hayır’ diyorsunuz. O zaman yaptığınız doğru da şimdi mi yanlış mı? Yapmayın. Siz hizmetleri engelliyorsunuz. Siz yetkiyi verin. Ben bu kurumla anlaşma yaparım ya da yapmam. Yaparım, onlardan destek alırım, kendim de işin içerisine doktorlarımı, sağlık elemanlarımı katarım, geniş bir kadro ile yaparım. Açık söyleyeyim, sayın daire başkanımız da anlattı sıkıntıları. Araç gereç yapımızda eksiklikler varsa onları gidereceğiz. Kaldığı gibi değil daha da zenginleşecek. İyi olanı devam ettireceğiz. Siz reddetseniz de sağlık taraması yapacağız. Bir başka belediyemizle yaparız. O aracı, ekipmanı orada atıl bırakmayız. Bir sürü kaynak ayrılmış, bir sürü para verilmiş. Siz ret verdiniz diye kaderci davranacak, oturacak değiliz” diye konuştu.

PREZERVATİF TARTIŞMASI

Gündem maddesi konuşulurken AK Partili Mehmet Emin Kurt söz alarak

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığının Mersin Üniversitesi içinde prezervatif dağıttığını öne sürerek bunun toplumun örf ve adetlerine uygun olup olmadığını sordu.

Seçer ise Kurt'tan bunu kendilerine değil Sağlık Bakanlığına sormasını istedi. Seçer, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Hülya Atila’dan, belediye ile Sağlık Bakanlığı arasındaki protokolü okumasını istedi. Atila’nın Meclis’e bilgi vermesinin ardından söz alan Başkan Seçer, “O prezervatifleri biz almadık. Sağlık Bakanlığı ile protokolümüz var. HIV artışında Mersin en çok artış olan iller arasında. Cahil geçiyor klavyenin başına, bize her şeyi söylüyor. Ama Meclis üyeleri araştırmalı. Kaldırın telefonu bize sorun. Bana bu olay geldiğinde herhangi bir açıklama yapmayacaktım. Ama siz gündeme getirdiniz, bize de kamuoyuna açıklama şansı doğdu.  Bizim için konu kapanmıştır. Bu konuyu Sağlık Bakanlığı’na bildirin. ‘Bu bizim örf ve adetlerimize aykırı’ deyin” ifadelerini kullandı.

"3 OCAK'TA 73 OTOBÜS ALIMI İHALESİ YAPACAĞIZ"

Seçer, Meclis toplantısının dilek ve temenniler bölümünde Meclis üyelerinin soruları da yanıtladı. Anamur, Aydıncık, Taşucu ve Silifke yöresiyle ilgili belediye otobüsü taleplerini değerlendiren Seçer, şunları söyledi: “Gözlüce-Anamur hattımız var. Yalnız talep Aydıncık’a kadar gelsin yönünde. Ona da bakıyoruz. Yine yeni dönemde uygulamaya koyduğumuz Taşucu-Aydıncık arası seferler düzenledik. Bu Silifke’ye kadar olabilir. 3 Ocak’ta yeni 73 otobüsün alımı ile ilgili ihale yapacağız. Daha sonra 27 otobüsün alımını 2020 bütçesinden yapacağız. Sizlerin de desteğiyle bütçe aktarımı yaptık. Bu 100 yeni otobüs, maksimum 6 ay içerisinde hizmete girecek. Parti parti girecek. Üretimden çıkanlar gelecek ve hizmete girecek. Eksik otobüslerimizi güzergâha göre tamamlama imkânımız olacak. Biz bu güzergahları belirlerken oradaki belirli kriterleri de göz önüne alıyoruz. Belediyeler toplu taşımayı sadece bir kamu hizmeti düşüncesiyle yapmıyor. Özel sektör de var. Minibüs, dolmuş, halk otobüsü. Onlara da daha önce güzergahlar verilmiş. Onların da işine engel olacak düzenlemeler yapmak doğru olmaz. Bunları da düşünerek bunu yapıyoruz ama tekrar o güzergahı gözden geçiririz. Birçok yurttaş da otobüs koymamızı istiyor. Dengeyi kurmamız lazım. Minibüsçüler de başımızın tacı. Onlar da çocuğuna ekmek götürecek ama vatandaş da ‘Bu bir kamu hizmetidir, benim hakkımdır, sosyal devlet bunu sağlamak zorundadır’ diyor. Toplu taşıma, belediyeler için ticari bir faaliyet alanı değildir ama dengeleri de kurmak zorundayız. Sizler bana ne kadar destek olursanız, biz de o kadar hizmet yaparız.”

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi