Advert

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Nursel Duruel'e verildi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından her yıl düzenlenen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl, çağdaş Türk öykücülüğüne değer kazandıran Yazar Nursel Duruel değer görüldü. Duruel'e ödülü MTSO Konferans salonunda düzenlenen törenle verildi. Törende konuşan Duruel, ilk kez ödül almadığını ifade ederek burada aldığı ödülün niteliğinin çok farklı ve anlamlı olduğunu kaydetti. Ödülün kent adına verilen tek ödül olduğunu anlatan Duruel diğer kentlere de örnek olmasını diledi.

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Nursel Duruel'e verildi
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Nursel Duruel'e verildi admin
Bu içerik 479 kez okundu.

 Selma Kılıç

Türkiye ve Mersin’de insanların edebiyata olan ilgisini geliştirmek ve ulusal ölçekte bir verime dönüştürmek, edebiyat okurlarının dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) girişimiyle 2007 yılında başlayan Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün bu yıl 13’üncüsü düzenlendi.

Türk edebiyatının gelişmesine katkıda bulunmuş kişileri onurlandırmak, daha yaygın okunmasını sağlamak için düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek edebiyat ödülünü; Celâl Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluşan değerlendirme kurulu bu yıl Yazar Nursel Duruel'e verdi.

Duruel'e ödülü MTSO'da düzenlenen törenle verildi. Duruel'e ödülünü MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in eşi Meral Seçer tarafından verildi.

DURUEL: ÖDÜLÜN NİTELİĞİ ÇOK FARKLI VE ANLAMLI

Nursel Duruel ödül töreninde yaptığı konuşmada, ilk kez ödül almadığını ifade ederek

"Aldığımdan çok daha fazla seçici kurullarda görev alarak ödül verilmesine katkı sundum. Ancak buradaki ödül bana çok farklı geldi, çok heyecanlandım. Çünkü niteliği çok farklı ve anlamlı" dedi.

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü'nün kent adına verilen tek ödül olduğunu hatırlatan Duruel, "Bu ödülün başka kentlere de örnek olmasını dilerim. Umarım Mersin Kenti Ödülü de gelecek kuşaklara doğru sürer gider" şeklinde konuştu. Bu ödül ile Mersin'in başka kentlerle diyaloğunu artırdığını vurgulayan

Duruel şöyle devam etti: "Ödül aracılığıyla başka kentlerden edebiyatçılar topluca Mersin'e geldik. Giderken de Mersin'den esintilerle, buradan aldığımız ilhamla ayrılacağız. Böyle bir ödül düşüncesini oluşturanlara ve günümüzde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.

Bir ödülü değerli kılan çeşitli unsurlarbulunuyor. Bu unsurlar arasında kimin verdiği, daha önce kimin ödül aldığı, kimin adına verildiği gibi maddeler sayılabilir. Ödülü veren kurum ve Türkiye'de tek olma özelliğinin çok kıymetli olması kadar, geçmişte ödül verilen kişiler de benim için ayrıca önemli. Bu yıl Bursa'da Mersin Kenti Edebiyat Ödülü'ne layık görülen ilk edebiyatçı Nezihe Meriç yılıydı. Ben de bu çalışmada danışman olarak görev aldım. Bir yıl boyunca Nezihe Meriç'i çalışmamın ardından kendisiyle aynı ödülü bugün paylaşıyor olmam beni ayrıca heyecanlandırdı. Çok teşekkür ediyorum"

 

KIZILTAN: ÖDÜL, DUYARLILIK YARATMA ÇABASI TAŞIYOR

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ise kitap okumanın insanların her zaman hayal dünyasını geliştirdiğine vurgu yaparak hayal etmeden gelişmenin ise mümkün olmadığını söyledi. Bu bağlamda Mersin Kenti Edebiyat Ödül Töreni'ni çok önemsediklerini belirten Kızıltan, "Bu ödül, Mersin'in kültürel anlamda tanıtılmasının yanı sıra bence ödül alan edebiyatçılarımız aracılığıyla kendimize, toplumumuza, insanlığa ve evrensel değerlere karşı bir duyarlılık yaratma çabası taşıyor. Duyarlılıklardan yoksun bir çağda merhamet, empati, evrensel hak ve adalet eksikliği yaşanıyor. Edebiyat bu duyarlılığı artırmaktır. Öyküleriyle bizlere; sorgulayan bir beyin, yaratıcı bir zeka, duyarlı bir yürek, evrensel bir ahlak ve kocaman bir insan sevgisi veren Sayın Nursel Duruel'e teşekkür ediyoruz. Ödülümüzü kabul ederek, kentimizi onurlandırdığı için teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ödül Töreninde MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Seçici Kurul Üyesi ve Eleştirmen Celal Soycan ve

Yazar Gürsel Korat ve Gazeteci Yazar Turhan Günay'de birer konuşma yaparak düşüncelerini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi