Yörük Sempozyumu'nda Gümüş'ün sergisine büyük ilgi

​Antalya'da düzenlenen I. Uluslararası Yörük Sempozyumunda, fotoğraf sanatçısı Mustafa Gümüş'ün Gülnar çevresinden çekmiş olduğu yörük yaşamını yansıtan "Yörüklerin İzinde" fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü. 50 fotoğrafı ile sergide yer alan Gülnarlı Mustafa Gümüş'e sempozyuma katılımı ve çalışmalarından dolayı da plaket takdim edildi. Sempozyumda Çukurova Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi GülnarlıHüsnü Çağdaş Arslan da "Yabancı Seyyahların Gözünden Yörükler" sunumunu yaptı.

Yörük Sempozyumu'nda Gümüş'ün sergisine büyük ilgi
Yörük Sempozyumu'nda Gümüş'ün sergisine büyük ilgi admin
Bu içerik 761 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Antalya'da Muratpaşa Belediyesi ile Akdeniz Üniversitesi Yörük Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi'nin (YÖRKAM) iş birliğinde I.Uluslararası Antalya Yörük Sempozyumu düzenlendi. Sempozyuma Özbekistan,Kırgızistan,Macaristan, İran veTürkiye'den  akademisyenler katılarak bildirilen sundu.

Sempozyumda yörük kültürünün en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan Gülnar ilçesi de yoğun ilgi gördü. Gülnarlı fotoğraf sanatçısı Mustafa Gümüşsempozyumda açtığı, ilçenin yörük yaşamını anlattığı "Yörüklerin İzinde" fotoğraf sergisi yörenin tanıtılmasına büyük katkı sundu. Gümüş'ün sergilediği 50 fotoğraf sempozyuma katılanlardan büyük beğeni topladı. Sanatçıya sempozyuma katılımından ve çalışmalarından dolayı da plaket  verildi.

Yörük sempozyumunuzda  Gülnar'ın Gezende Mahallesi'nden olan ve Çukurova Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Hüsnü Çağdaş Arslan da "Yabancı Seyyahların Gözünden Yörükler" sunumunu yaptı. Sempozyumun onur konuklarından GülnarlıSarıkeçiliYörüğü Çoban Hasan Karadayı ise yörük yaşamı hakkında bilgiler verdi.

GÜMÜŞ: YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ FOTOĞLARLA YAŞATMAK İSTİYORUM

2013 yılından bu yana İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde yörük kültürünü anlatan onun üzerinde sergi açtığını ifade eden Gümüş, "Makedonya da 2017 yılında yine yörük yaşamını anlatan ifotoğraflarım ile karma sergiye katıldım. Fotoğraflarım ile ülkemizin kadim kültürlerinden biri  olanyörükkültürünü ve yaşamına katkı sunmaya çalışıyorum.Aynı zamanda yörük diyarı olan Gülnar’ımızın bu tün organizasyonlarda tanınması için çalışmalar yapıyorum" dedi.

Sempozyumun ev sahipliğini yapan aynı zamanda konuşmasında Gülnar Hatundan bahseden  Muratpaşa Belediye BaşkanıÜmit Uysal'a

teşekkür eden Gümüş şunları söyledi: "Sempozyum Başkanı Akdeniz Üniversitesi YÖRKAM Müdürü Doç.Dr. Fatih Uslu ya kültürümüze, sanata ve şahsıma desteklerinden dolayı Gülnar Belediye BaşkanıAlpaslan Ünüvar'a sempozyum buyunca yanımdan olan Gülnar Kent Konseyi BaşkanıSelami Bağca'ya ve emeği geçenlere tüşekkür ederim."

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi