Advert

Seçer'e mecliste soğuk duş!

Seçer'e mecliste soğuk duş!
Seçer'e mecliste soğuk duş! admin
Bu içerik 1001 kez okundu.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Aralık ayı birinci birleşiminde Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Cumhur ittifakının defansı ile karşılaştı.

İdareden gelen ilk konu olan 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilecek; kültür, sanat, turizm, tanıtım ve spor faaliyetleri, belirli gün ve haftaların kutlanması ve anılması, sosyal projeler, çalıştaylar, kongreler, seminerler, organizasyonlar, yurt içi ve yurt dışı kamu, özel kişi, sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlarla birlikte yapılacak olan ortak hizmetler ve gerçekleştirilecek projelerle ilgili sözleşme, anlaşma ve protokol imzalamak üzere Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi ile ilgili teklif Cumhur İttifakı'ndan veto yedi. Komisyona bile gerek görmeden onaylattığı maddenin geçmemesi Başkan Seçer'de soğuk duş etkisi yarattı.

Cumhur ittfakı konunun meclisin yetkisinde kalmasını, konuyla ilgili bireysel talepler geldiğinde meclis gündemine alınarak değerlendirilmesini, konuların ayrı ayrı konuşulmasını ve tartışılmasını ve oylanmasını talep etti.

"AYAKLARIMIZI YERDEN KESTİNİZ"

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Seçer, "Siz hazırlıklı gelmişsiniz. bana güvenmiyorsunuz. Meclisin zamanını almak, gereksiz yere meşgul etmek istemeyiz. Bundan önceki dönemde de başka dönemlerde de başka Büyükşehirlerde de bunlar olası şeyler. Bu konuda sizlerin güvenine layık olduğumu düşünüyorum. Belediye başkanlarımız burada, böyle bir tavır bir belediye başkanı için inciticidir. Kendileri aynı tavırla mecliste karşılaşırlarsa nasıl hissederler ise ben de aynı şuan o durumdayım" dedi.

GÜLTAK MECLİSİ TERKETTİ 

Teklif Cumhur İttifakının red oyu vermesi ile reddedildi. Oylama öncesi Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak salondan çıkarken oylama sonrası geri geldi.

Cumhur ittifakını göndermede bulunan Seçer, "Topa çok sert girdiniz, ayaklarımızı yerden kestiniz" dedi.

 HABER/ Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Aralık ayı birinci birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı.

Mecliste idareden gelen 7, komisyonlardan gelen 8 ve gündem dışı 11 madde görüşüldü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer gündemin ilk maddesi olan idareden gelen 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilecek; kültür, sanat, turizm, tanıtım ve spor faaliyetleri, belirli gün ve haftaların kutlanması ve anılması, sosyal projeler, çalıştaylar, kongreler, seminerler, organizasyonlar, yurt içi ve yurt dışı kamu, özel kişi, sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlarla birlikte yapılacak olan ortak hizmetler ve gerçekleştirilecek projelerle ilgili sözleşme, anlaşma ve protokol imzalamak üzere Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi ile ilgili teklifte Cumhur ittifakının vetosu ile karşılaştı.

TOPKARA: MECLİSİN YETKİSİNDE KALMALI

Konuyla ilgili ilk olarak söz alan MHP'li Meclis Üyesi Mehmet Topkara, "Bu konunun meclisin yetkisinde kalmasını, konuyla ilgili bireysel talepler geldiğinde meclis gündemine alınarak değerlendirilmesini, konuların ayrı ayrı konuşulmasını, tartışılmasını talep ediyoruz. Bu konuda yanlış anlaşılmaya mahal verecek art niyetli bir düşüncemiz yok. Size veya belediye çalışanlarına güvensizliğimiz yok. 2020 yılı içinde yapılacak tüm faaliyetlerin meclisin yetkisinde olup, gündeme getirilmesi katkı sunmamızı sağlayabilir. Yorum ve katkı sunmamız maksadıyla bu maddenin bu şekliyle değiştirilmesi amacıyla gündemden geri çekilmesini aksi halde reddedeceğimizi bilmenizi istiyoruz" şeklinde konuştu.

CHP'li Muhittin Ertaş ise "Bir dolu faaliyetten bahsediyoruz, her faaliyeti buraya getirip öneriye sunmak idarenin işini oldukça zorlaştırır. Çok mahsuru yok ise bu yetkinin verilmesi taraftarıyım. Her çalışma için meclisten icazet almanın güçlüğü olacaktır" dedi.

CHP’li Meclis Üyesi Zekeriya Özgür'de pratik işlemesi açısından başkana yetki verilmesi gerekir. Bu yetki alt belediyelerin işlerinin de daha pratik yürümesini sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

AK Partili Mevlüt Ekmekçi'de "Biz başkanımızın yetkisini almıyoruz, biz meclis üyesi olarak yetkimizi kullanıyoruz. Biz de red vereceğiz" şeklinde konuştu.

SEÇER: BANA GÜVENMİYORSUNUZ

Eleştirilere yanıt veren Seçer ise "Siz hazırlıklı gelmişsiniz. bana güvenmiyorsunuz. Meclisin zamanını almak, gereksiz yere meşgul etmek istemeyiz. Bundan önceki dönemde de başka dönemlerde de başka Büyükşehirlerde de bunlar olası şeyler. Elbette meclis karar verecek ama bana yetki verdiğiniz takdirde ben de bunları değerlendirirken başta kentimin yararına kullanacağımdan emin olmanızı isterim. Bu konuda sizlerin güvenine layık olduğumu düşünüyorum. Ne olduysa bu güvende son toplantıdan buyana bir tahribat var gibime geliyor. Bunu doğru bulmam. İşlerin daha süratli sürmesi için bu yetkinin tarafıma verilmesini talep ediyorum. Belediye başkanlarımız burada, böyle bir tavır bir belediye başkanı için inciticidir. Kendileri aynı tavırla mecliste karşılaşırlarsa nasıl hissederler ise ben de aynı şuan o durumdayım" şeklinde konuştu.

Seçer'in bu konuşması üzerine Akdeniz Belediye Başkanı Gültak oturduğu yerden kalkarak meclisten ayrıldı.

Seçer'in konuşmasından sonra söz alan AK Partili İsmail Yerlikaya ise "Aslında bunun çıkış noktası şöyle oldu. Geçen mecliste her şeyi güvendik pat diye vatandaşa yüzde 10 su zammı geldi. Bu defa İşi sıkı tuttuk" cevabını verdi.

Tekrar söz alan Seçer ise pat diye su tarifelerinde değişiklik olmadı. Benimle beraber 78 meclis üyemiz var, hepsi işinin ehli insanlar. Değerlendirmeler yaparak teklifi meclisin huzuruna getirdik, insanların gözünden kaçırarak pat diye yapmak diye bizim anlayışımızda bir şey yok. Bunu kesinlikle reddediyorum" dedi.

Teklif AKP ve MHP’nin red oyları sonucu kabul edilmedi. Red oyu sonrası Gültak tekrar meclise gelerek yerine oturdu. 

İdareden, komisyonlardan ve gündem dışı konuların görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümünde meclis üyeleri talepleri dile getirerek eleştiriler yöneltirken Başkan Seçer'de eleştirilere cevap vererek tek amaçlarının Mersin'e hizmet etmek olduğunu dile getirdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi