Advert

Mobil Trafik Tırı'nda miniklere uygulamalı eğitim

Öğrencilere teorik ve uygulamalı trafik eğitimi verilmesini sağlamak amacıyla İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliği protokolü çerçevesinde oluşturulan Mobil Eğitim Tırı Mersin'e geldi. Mobil Eğitim Tırı'nda minik öğrencilere eğitimler verilirken trafik parkurunda ise uygulamalı olarak kurallar öğretildi. Trafik Şube Müdürü Oktay Yaltı, Cumhuriyet Alanı'nda konuşlandırılan tırda 9-10 Aralık 2019 tarihlerinde öğrencilere teorik ve uygulamalı trafik eğitimi vereceklerini kaydetti.

Mobil Trafik Tırı'nda miniklere uygulamalı eğitim
Mobil Trafik Tırı'nda miniklere uygulamalı eğitim admin
Bu içerik 398 kez okundu.

 Selma KILIÇ

Öğrencilere teorik ve uygulamalı trafik eğitimi verilmesini sağlamak amacıyla İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliği protokolü çerçevesinde oluşturulan Mobil Eğitim Tırı Mersin'e gelerek Mersin Cumhuriyet Meydanı'nda konuşlandırıldı. Trafik Eğitim Tırı, 9-10 Aralık 2019 tarihlerinde öğrencilere teorik ve uygulamalı trafik eğitimi verecek. Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, İl Emniyet Müdür Vekili Hanifi Demirel ve Trafik Şube Müdürü Oktay Yaltı da mobil trafik eğitim tırını ziyaret ederek, öğrencilere verilen teorik ve uygulamalı trafik eğitimini yerinde gördü. Yetkililer verilen eğitimler hakkında bilgi aldı. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Trafik Şube Müdürü Oktay Yaltı, İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortak projesi olan trafik eğitim tırlarının Ankara'dan yola çıktığını belirtti. Yaltı,

"Şu anda bir tırımızı Mersin'de bir tırımızı Adana'da. 9-10 Aralık tarihlerinde ilk okul çocuklarına yönelik trafik eğitim verilecek. Bu tırlarımız buradan sonrada başka illere de geçerek eğitimlere devam edecekler" dedi.

2019 yılında 'öncelik hayatın, öncelik yayanın' projesinin başladığını hatırlatan Yaltı, "Mersin'de de bunu başlatmıştık. Aynı şekilde 'kırmızı düdük' projesini de kentte uygulamaya almıştık. 2016 yılında başlanılan çalışmalar kapsamında bugüne kadar okullarda 251 bin 607 öğrenciye eğitim verdik.

Yaz aylarında ise Kur-an Kurslarında 3 bin 28 öğrenciye trafik eğitim verdik. Toroslar ilçesinde 1, Akdeniz ilçesinde ilçesinde ise 2 okul bahçesine trafik eğitim parkuru ve okulun bakım onarımını yaptık. Düzenlenen kırmızı düdük kampanyasında ödül kazanan 5 çocuğa bisiklet hediye edildi. Karnemi dolduruyorum, trafiğe güvenle çıkıyorum kampanyası ile ödül kazanan 3 çocuğumuza bisiklet hediye edildi. Kemerin ses getirsin kampanyası ile ödül almaya hak kazanan çocuklara hediye scooter etkinlik kapsamında verildi" şeklinde konuştu.

"VERİLEN EĞİTİMLER SAYESİNDE ÖLÜMLÜ KAZALARDA YÜZDE 32 AZALMA OLDU"

Trafik kazalarının önüne geçmek içinde yoğun bir çalışma içinde olduklarını anlatan Yaltı şöyle devam etti: "Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü ile kurulan koordine sonucunda belirli noktalara trafik levhaları konularak, trafik ışıklarının standartlara uygun olması sağlanmış, ayrıca başta toplu taşıma araçları olmak üzere etkin denetimler yapılmaktadır. Ortaya konulan hedefler doğrultusunda yürütülen eylem planları, kampanyalar, etkin, sürekli ve yoğun trafik denetimleri ile sosyal medya kullanılan yapılan bilgilendirme faaliyetleri sonucunda Mersin'de 2008 yılının ilk 11 ayına oranla maddi hasarlı trafik kazalarında yüzde 5, yaralanmalı trafik kazalarında yüzde 4 ve ölümlü kazalarda yüzde 32 azalma meydana geldi."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi