Advert

"Havanda su dövülmesin!"

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Büyük Roman Buluşması"nda yaptığı konuşmada; Roman meselesinin insani boyutu olan partiler üstü bir mesele olduğuna dikkat çekerek bunun insani, ahlaki ve vicdani boyutlarının olduğunu söyledi. 2009 yılından bu yana merkezi hükümetin Roman stratejileri ile ilgili bir çok toplantısının olduğunu vurgulayan Daylam "35 bin Roman İstanbul'da buluşturuldu. Ama bu geçen süre içinde dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanım '1 yıl içinde Romanların barınma sorunun çözeceğiz, onların sosyal entegrasyonunda ne gerekiyorsa yapacağız' demişti. Geçen süre içinde bildiğiniz gibi havanda su dövdük. Bunlar bizim üzüntülerimiz" dedi. "GÜÇ BİRLİĞİ YAPIN" Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Roman vatandaşlara birlik olmaları çağrısında bulundu. "Romanlar’ın kendi içinde birlik olması lazım" diyen Seçer, "Ali, Veli diye ayırmayın, ortaklaşın. Elbette benim partimi, beni desteklemenizi isterim. Bu doğaldır. Diğer partiler de bunu ister. Ama siz güç birliği yaparsanız hangi siyasi parti olursa olsun iktidar olan yapı sizin taleplerinize kulak vermek zorunda kalır. Parçalanırsanız taleplerinizin de tesir gücü azalır” ifadelerini kullandı.

admin
Bu içerik 402 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mresin'de Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu tarafından Büyük Roman Buluşması gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam yaptı.

Roman meselesi insani boyutu olan partiler üstü bir mesele olduğunu ifade eden Daylam "Bunun insani, ahlaki ve vicdani bir boyutu var. 2009 yılından bu yana merkezi hükümetin Roman stratejileri ile ilgili bir çok toplantısı oldu. 35 bin Roman İstanbul'da buluşturuldu. Ama bu geçen süre içinde dönemin Başkakanı şimdiki Cumhurbaşkanım 1 yıl içinde Romanların barınma sorunun çözeceğiz, onların sosyal entegrasyonunda ne gerekiyorsa yapacağız demişti. Geçen süre içinde bildiğiniz gibi havanda su dövdük. Bunlar bizim üzüntülerimiz. Romanlarla ilgili çok önemli çalışmalara imza attık ancak bunun yerel yönetimleri indirgenmesi bi o kadar değerli" şeklinde konuştu.

"AVRUPA'DAKİ GÜZEL ÖRNEKLEMELERİ ÜLKEMİZDE DE İSTİYORUZ"

Ramonlar olarak sorunları her gün yaşadıklarını ifade eden Daylam, "Sabah her uyandığımızda bu gerçeklerle yüzleşiyoruz. Önemli olan bu gerçeklerin bu vicdani durumun bir yerden çözülüyor olması çok değerli. Bu gün tarihi bir gün. Romanların sorunlarını yerel yönetimler işbirliği ile çözülebileceği noktasında tarihi bir güne imza atıyoruz. Bizler sorunlarımızı biliyoruz. Tespitlerimiz raporlarımız var. Türkiye genelinde bir çok yeri izliyoruz. Avrupa'daki güzel örneklemeleri izliyoruz oradaki güzel örneklemeleri ülkemizde de istiyoruz" dedi.

Avrupa'da Romanlarla ilgili mantığın sosyal yardım üzerinden değil sosyal haklar üzerinden işlediğini anlatan Daylam, "Bu çok değerli bir mantık. Yerel yönetimler bütçelerini hazırlarken 5 yıllık planlamaları yaparken Romanların eğitimi, istihdamı, barınmaları ve onların sosyal aktiviteleri hükümet ve yerel yönetimler iş birliğinde yapılıyor. Elimizde 26 ülkenin Roman eylem planı var. Merkezi hükümetle Şubat ayından bu yana ara ara bir araya geliyoruz. Onlara iyi örneklemeleri ve yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Sorun tespitinden ziyade çözüm önerilerimizde var. Bu işler çok zor değil aslında. Bazen iki dudak arasında. Yerel yönetici yeter ki empati yeteneğini geliştirsin. Kendini karşı yere koydu mu inanın yapılamayacak bir şey yok. Çözülemeyecek sorunlarımızda yok. Yeter ki bir yerlerden başlansın" ifadelerini kullandı.

"ÜNİVERSİTE MEZUNU 10 BİNDE 2, LİSE MEZUNU BİNDE 2"

Mersin Üinversitesi'nin kentte Romanlarla ilgili yaptığı veriyi paylaşan Daylam şunları söyledi: "Üniversite mezunu 10 binde 2, lise mezunu binde 2, işi olmayan Roman nüfusu yüzde 96.5, evi olmayan yüzde 67, 50 yaş üzeri okuma yazma bilmeyen Roman nüfusu yüzde 76, ilkokul terk yüzde 42, tablo bu kadar net. Bunların çözümü bir yerlerden başlasın. Başlarsa bu denge değişir. Ciddi manada eşitsizlik var. Geçmişten bu güne, ne yerel yönetimlerde kendimize yer bulabildik ne kendimizi yerel yönetimlere ifade edebildik. Bunun bir parçası olan strateji belgesinin hükümet ayağında valilik ve kaymakamlığın sürecin herhalde daha farkında değil. Bu roman buluşması vesilesi ile bu işlerin bir yerden başlamasıyla iyi işler yapılmasına kalben inanıyorum."

SEÇER: ROMANLAR'IN YAŞAM ŞARTLARINI DÜZELTMEK ZORUNDAYIZ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Romanlar’ın hem kendilerine ait sorunları olduğunu hem de ülkenin sorunlarından kaynaklı sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti.

Seçer, “Romanlar, yoksulluk içinde yaşayan bir kesim. Onu kabul ediyorum. Ama Türkiye’de farklı kültürlerden milyonlarca insanın da aynı koşullarda yaşadığını unutmamak lazım. Bizim için fakir fakirdir. Ayrım yapamayız ya da kendi kültürünü yaşatmak isteyen kimse biz ona saygı duymak zorundayız. Sosyal hukuk devleti ilkelerinden biri, insanlar arasında ayrım yapmamak, onları kucaklamak, babası olmayana baba olmak, hastası olana doktor olmak, evini temizleyemeyenin evini temizlemek. Devlet olmak budur" dedi.

Roman vatandaşlara birlik olmaları çağrısında bulunan Seçer, “Romanlar’ın kendi içinde birlik olması lazım. Ali, Veli diye ayırmayın, ortaklaşın. Elbette benim partimi, beni desteklemenizi isterim. Bu doğaldır. Diğer partiler de bunu ister. Ama siz güç birliği yaparsanız hangi siyasi parti olursa olsun iktidar olan yapı sizin taleplerinize kulak vermek zorunda kalır. Parçalanırsanız taleplerinizin de tesir gücü azalır” ifadelerini kullandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Roman vatandaşlar arasındaki iletişimin daha hızlı ve etkili olması için Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş’in bu işle görevlendirildiğini belirten Seçer, acil sorunların çözülmesi için görüşmelerin, çalışmaların sürdüğünü söyledi.

“KAPIMIZ SİZE AÇIK”

Birleşmiş Milletler ile yaptıkları temas sonucunda Roman vatandaşların da yararlanacağı toplum merkezini hayata geçirmek için çalıştıklarını, Roman çocukların eğitime kazandırılması için projeler geliştirildiğini ifade eden Seçer, "Mersin’deki dezavantajlı gruplar bizim dönemimizde daha rahat edecek dedik. Kadınları, çocukları önemsiyoruz. Dezavantajlı olmak ortalama imkanlardan faydalanmamak. Ortalama bazı güce ya da imkanlara sahip olmamak ya da olumsuzluklardan etkilenmek. Bunların ilk çarptığı kitleler kadınlar, çocuklar. Bütün olumsuzluklardan etkilenen kadınlar ve çocuklar. Bunları Roman, Kürt, Çerkez diye ayırmıyoruz. Bunu defaatle söylüyorum. Mersin’de güzel şeyler yapmak istiyoruz. Sorunların sahiplerini de işin içine katarak yapmak istiyoruz. Romanlar’ın sorunları var. Yaşam koşulları çağa uygun değil, insanlığa uygun değil, izana uygun değil. Bunu değiştirmek zorundayız. Siz isterseniz her şey olur. Siz ucundan tutarsanız her şey olur. Kapımız size açık. Belediye ile işbirliği yapın. Biz yasalar dahilinde her türlü sorununuzu çözmeye hazırız" diye konuştu. Programda CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen'de Romanların sorunlarına dikkat çekerek çözüm için gerekenlerin yapılmasını istedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak