Advert

Aydın: Parlamenter sisteme dönülmeli

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın, partisinin üye katılım ve vefa programı ile il ve ilçe başkanları ile toplantılara katılmak için geldiği Mersin'de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin tek adam rejiminden iyileştirilmiş parlamenter sisteme dönmesi gerektiğini belirtti. Aydın, “Bütün partilerin bir araya gelerek, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi dünya demokrasi standartları seviyesinde oluşturması ülkemizin yararınadır" dedi. Vakıflar Bankası ile ilgili açıklamalarda bulunan Aydın Vakıflar Bankası’nın Yüzde elli sekizlik hissesinin hazineye bağlanmasına tepki gösterdi. Aydın Vakıflar Bankası'nın gece yarısı bir kararname ile hazineye bağlanmasının olacak bir iş olmadığını kaydetti.

Aydın: Parlamenter sisteme dönülmeli
Aydın: Parlamenter sisteme dönülmeli admin
Bu içerik 443 kez okundu.

 Kemal İSTEK

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın, Mersin'e gelerek partisinin üye katılım ve vefa programına katılarak il ve ilçe başkanları ile toplantı yaptı. Hilton Oteli'nde basın toplantısı düzenleyen Aydın Vakıflar Bankası'nın Hazineye bağlanması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"VAKIFLAR BANKASININ HAZİNEYE BAĞLANMASI OLACAK İŞ DEĞİLDİR"

Vakıflar Bankası’nın Yüzde elli sekizlik hissesinin hazineye bağlanmasına tepki gösteren Aydın, “Gece yarısı bir kararname ile Vakıflar Bankası’nın hazineye bağlanması olacak bir iş değildir. Çünkü uygulamada olan kanunlara göre böyle bir işlemin yapılabilmesi mümkün değildir. Bunun gerçekleşme sebebini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bunun hukuken yapılabilmesinin, hukuken yapılabilmesinin mümkün olmadığını biliyoruz. Biz İYİ Parti olarak hükümeti uyarıyoruz: Bu yanlıştan geri dönün ve bunun ülkeye getireceği sıkıntıların farkında olun"diye konuştu.

Bu bankanın sermayesinin vakıflardan gelen paralarla oluşturulduğuna dikkat çeken Aydın, "Bu hükümetin bir sıkışmışlık durumunu gözler önüne sermektedir. Öte yandan Merkez Bankası’nın yedek akçe olarak sakladığı paraya bu yılın başında el koyarak onu bütçeye aktarıp kullanan zihniyetten her şey beklenir. Türkiye’nin bütçesi 120 milyar açık verme durumuyla karşı karşıyadır. Merkez Bankasından gelen kırk milyarı da buna katarsanız yüz atmış milyar eder, fakat hükumet bütçe öngörüsü olarak bir sene önce bu rakamı hükümet seksen milyar olarak duyurmuştu. Milli gelirimizin yüzde atmışı kadar borçlandık ve bu bir rekordur." şeklinde konuştu.

Türkiye’nin tek adam rejiminden iyileştirilmiş parlamenter sisteme dönmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, “Bütün partilerin bir araya gelerek, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi dünya demokrasi standartları seviyesinde oluşturması ülkemizin yararınadır. Dış politikada da sorunlar var. NatoPYD’yi terör örgütü olarak kabul etmemesine rağmen Baltık ülkelerini Rus saldırısından korumak için ortaya koyduğu yasayı veto edemedik. Mısır’da hala bir büyük elçimiz yok ama Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol alanlarıyla ilgili olarak Mısır, İsrail ve Yunanistan ile işbirliği içerisinde çalışma yürütüyor. Türkiye’nin bu masada yeri yok, bu anlaşıla bilir bir durum değildir. Biz İyi Parti olarak iktidara gelmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bugün gelinen noktada önümüzdeki ilk seçimlerde partimiz iktidara gelerek ülkemizin içerisinde bulunduğu sorunları çözecektir” dedi.

"İYİ PARTİ TÜRK SİYASİ HAYATININ PARLAYAN YILDIZI"

Aydın, Partisinin Mersin İl Başkanlığınca düzenlenen üye katılım programında ise

partilerinin Türk siyasi hayatının parlayan güneşi olduğunu ifade ederek yaptıkları üye kayıt kampanyasıyla şu ana kadar 220 bin üyeyi geçtiklerini anlattı. Aydın şunları söyledi: “Bunu içselleştireceğiz, seferberlik haline getireceğiz, kararlılığa dönüştüreceğiz. Kararlı, cesur ve inançlı insanlarla bu işi hep beraber başaracağız. Bu işi içselleştireceksiniz, yaşayacaksınız. Herkesin cebinde 3-5 üye kayıt fişi olacak. Bir kişiye üye olmak için dökülen dil, en büyük parti çalışmasıdır. İster üye olur ister olmaz. Olmasa bile onun yarattığı farkındalık, hedefe kilitlenmiş, o hedefe varmak için sabahtan akşama kadar bu mücadeleyi veren insanların varlığı, tutunacak yer arayan insanların yüzünün İYİ Parti'ye dönmesini sağlar. Mahalle teşkilatlarımızın kurulmasıyla beraber seçime hazır hale gelmiş olan İYİ Parti'nin Türkiye'de bileğini bükebilecek başka bir siyasi parti yoktur. İYİ Parti, bunu yapabilecek güce sahip. Biz emek de veririz, alın teri de dökeriz. İnancın, samimiyetin ve hedefe kilitlenmenin olduğu yerde bu işi yapacak yüz binlerce insanın varlığı var demektir. Bugün İYİ Parti büyüyen geniş ailesiyle Türkiye'nin siyasal iktidarına el koyma noktasına gelmiştir. Onun için sahadan çıkmayacağız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Türkiye'nin huzuru, mutluluğu iyi ve cesur insanların yani İYİ Parti'nin elinde. İYİ Parti ailesi olarak birbirimizle kenetleneceğiz. Milletimizle el ele vereceğiz. Büyük ve güçlü Türkiye'yi hep birlikte kuracağız" dedi.

Konuşmaların ardından Aydın, partiye yeni katılan üyelere rozetlerini taktı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak