Advert

Kadın fotoğrafçıların gözünden çalışan kadınlar

Kadın Emeği Kolektifi bileşeni kadınlar taksicilik, kahvehane garsonluğu, balıkçılık, simitçilik gibi işlerde çalışan 4 kadının çalışma şartlarına 1 yıl boyunca tanıklık etti, fotoğrafladı. O fotoğraflar, ‘Uçuyor bunlar. Kadınlar yaşamın her yerinde’ adlı sergide toplandı. Kadın Emeği Kolektifi Derneği Başkanı Tülin Şahin Okay, “Amacımız kadınların yaşamın her alanında cesaret, cüret, direnç ve inançla var olabileceklerini göstermektir. Bu kadınlar taksi şoförlüğünden balıkçılığa, erkek kahvesinde garsonluktan simitçiliğe kadar birçok alanda çalışarak biz varız diyorlar ve toplumsal cinsiyetçiliğe meydan okuyorlar” dedi.

Kadın fotoğrafçıların gözünden çalışan kadınlar
Kadın fotoğrafçıların gözünden çalışan kadınlar admin
Bu içerik 493 kez okundu.

  Esra Şasi YAĞMUR

Kadın Emeği Kolektifi Derneği üyesi kadınların 1 yıllık çalışma sonucunda çektiği ve farklı işlerde çalışan 4 kadının hayatının özetlendiği ‘Uçuyor bunlar. Kadınlar yaşamın her yerinde’ adlı sergi Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde açıldı.

Serginin açılışında konuşan Derya Narlı, “Sanatın ve fotoğrafın anlatım gücünden faydalanarak yaşama, insana ve kadına dair sözlerimizi kadın duyarlığı ve kadın bakış açısıyla kadrajlarımızdan aktarmak istedik.  İnsan Hakları Haftası’nda bulunduğumuz bugünlerde ne yazık ki nefret ve ayrımcılığın derinleştiği, her gün en az bir kadın cinayetinin işlendiği, hak ihlallerinin ayyuka çıktığı, ekonomik kriz altında ezildiğimiz günler yaşıyoruz. Bütün bunlara biz kadınlar diyoruz ki yaşamın ve özgürlüğün yanında, her yerdeyiz” dedi.

‘KADINLAR HER ALANDA ÇALIŞABİLİR’

Kadın Emeği Kolektifi Derneği Başkanı Tülin Şahin Okay da, “Kadınlar toplumsal cinsiyete dayalı algılamalarla oluşturulan roller nedeniyle eşitsiz ikinci konuma itilmektedir. Bu cinsiyetçi yapı kadınların ev içinde kalmasına, çalışma yaşamında ise düşük statülü, sosyal güvencesiz olarak çalışmasına neden olmaktadır” diye konuştu.

Toplumsal cinsiyet algılarının kadınları duygusal, hassas, güçsüz gibi gerçek olmayan yargılarla gösterdiğini ifade eden Okay, “Bazı meslekler ise kadınlara uygun değil gibi gösterilir. Oysa kadınlar da erkekler gibi toplumsal yaşamın her alanında yer alabilir, çalışabilir” dedi.

‘TOPLUMSAL CİNSİYETÇİLİĞE MEYDAN OKUYORLAR’

Fotoğraf projesi için toplumun kadınların çalışmasına alışık olmadığı alanlarda, toplumun önyargılarına aldırmadan çalışan kadınların mücadelesine tanıklık ettiklerini kaydeden Okay,  “Amacımız kadınların yaşamın her alanında cesaret, cüret ve inançla var olabileceklerini göstermektir. Erkek alan olarak görülen yerlerde kadınların da çalışabileceğini göstermektir. Erkeklere ait alanlara kadın olarak giren Gülseren, Özlem, Suzan ve Fatoş… Bu kadınlar taksi şoförlüğünden balıkçılığa, erkek kahvesinde garsonluktan simitçiliğe kadar birçok alanda çalışarak biz varız diyorlar ve toplumsal cinsiyetçiliğe meydan okuyorlar” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak