Satrancın büyük ustası Karpov Mersin’de

Dünyanın en büyük satranç ustalarından 7 kez dünya şampiyonu olan Büyük Usta (GM) AnatolyKarpov, Mersin’e gelerek, sporcu ve antrenörlerle seminerde buluştu. Mersin’de minik satranç sporcuları ile de simultane maç yapan Karpov, Türkiye’nin son yıllarda satrançta öne çıkan ülkelerden biri olduğuna dikkat çekerek, Mersin’de her yıl genç satranççılar için bir turnuva düzenlenmesinin çok iyi olacağını söyledi.

Satrancın büyük ustası Karpov Mersin’de
Satrancın büyük ustası Karpov Mersin’de admin
Bu içerik 441 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Dünyaca ünlü satranç şampiyonu GM AnatolyKarpov, 8-14 Aralık 2019 tarihlerinde Ankara'da gerçekleşecek “2019 Engelliler için Birinci FIDE Konfederasyon Kupası” öncesinde Mersin’e geldi. Karpov Divan Oteli'nde gerçekleştirilen buluşmada, Türkiye’nin dört bir yanından gelen sporcular ve antrenörlere seminer verdi. Daha önce oynadığı maçlardan örneklerle hamlelerini anlatan Karpov’un seminerine, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı ve FIDE Asbaşkanı GülkızTulay, FIDE Asbaşkanı AkakiIashvili ile Rosatom temsilcisi, Yönetici Direktör AlekseiFrolov da katıldı.

KARPOV: TEMPONUZU KAYBETMEYİN

Seminer öncesinde konuşan Karpov, Mersin’de her yıl genç satranççılar için bir turnuva düzenlenmesinin çok iyi olacağını belirterek Türkiye’nin son yıllarda satrançta öne çıkan ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Türkiye ile ilk kez yaklaşık 40 yıl önce tanıştığını ve 30 yıl önce de İstanbul’daki 19 okulda satranç eğitimleri verdiğini belirten Karpov, "Umarım benim açtığım satranç sınıfı hala faaliyettedir. Daha sonra Türkiye’de okullarda satranç programı başlatıldı. Ülke olarak bu alanda çok iyi bir noktaya geldiniz. Fakat dikkatli olmanız gerekiyor, çünkü temponuz biraz azaldı, diğer ülkeler hemen peşinizden geliyor. Yakaladığınız temponuzu kaybetmeyin" şeklinde konuştu.

Rusya’da aktif olarak satranç eğitimi verdiklerini anlatan Karpov, "En önemlisi, satranç öğretecek eğitmenleri yetiştiriyoruz. Rusya’da iki yüksekokulda bölümler açıldı. Bu yaz Mudanya’ya gittim ve orada özel bir anlaşma yaptı. Rusya’da uyguladığımız eğitmen programını Türkiye’de de Mudanya’da faaliyete geçireceğiz. Türkiye Satranç Federasyonunun da bu programa dahil olmasını umut ediyorum" dedi. Turnuvaya katılacak sporculara başarılar dileyen Karpov, satrançta daha iyi bir seviyeye gelmek isteyen gençlere tavsiyelerde de bulundu. Karpov, "Sizin için en iyi yol aktif olarak satranç oynamanızdır. Yarışmalara, turnuvalara katılmak en iyi okuldur. Başarısız olmak hevesinizi kırmasın. Bir turnuva olmazsa diğerinde başarılı olursunuz" ifadelerini kullandı.

GÜLKIZ TULAY: KARPOV YAŞAYAN BİR EFSANE

TSF Başkanı GülkızTulay da satranç tarihinin en büyük sporcularından biri olarak kabul edilen, satrancın efsanesi Karpov’u Türkiye’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi: Karpov, 4 yaşında satranca başlamış, şampiyonlukları olan, geliştirdiği hamlelerle dünya satrancına yön veren bir yaşayan efsane kendisi. Özellikle Türk satrancıyla ilgili bir süre önce söylediği övgü dolu sözler bizler için çok kıymetli. Karpov’un, 'Türk satrancı, gelişme gösteren ülkeler içerisinde ilk sıralarda yer alıyor ve Türkiye satranç eğitiminde bana göre bir numara' şeklindeki sözleri, bizler için son derece memnuniyet vericiydi. Biz de FIDE ve Rosatom’un desteğiyle Karpov’u Mersin’de misafir ederek, geleceğin büyük ustaları olacak sporcularımızla bir araya getirdik. O nedenle bugün burası tarihi bir ana sahne oluyor" şeklinde konuştu.

Minik sporculara da seslenen Tulay, "Karpov gibi bir büyük ustayla bir arada olmak, onun dersini dinlemek ve onun oyunlarını izlemek herkese kısmet olmayacak bir şey. Bu anlamda çok şanslısınız" ifadelerini kullandı.

MİNİKLERLE MAÇ YAPTI

Konuşmaların ardından büyük usta Karpov, minik sporculara, daha önce oynadığı maçlardan örneklerle yaptığı hamleleri anlattığı ve önerilerde bulunduğu bir seminer verdi. Karpov, seminerin ardından oluşturulan masalarda Mersin’in başarılı 10 minik sporcusuyla maç yaptı. Karpov

aynı anda İsmail Alp Özkaya, Şeref Karagöz, Taşkın Yücel, BerayKaratiken, Efe Mehmet Kaya, Yavuz Selim Dülek, Işıl Cingöz, Latife Günaştı, Yücel Mert Öztürk ve SirinAnnaberdiyeva ile de müsabaka yaptı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak