Artık yeter!

Mersin'de ayrılmak üzere olduğu eşi Mustafa Ertürkoğlu tarafından öldürülen ve cesedi parçalanarak şehrin farklı bölgelerine bırakılan Cemile Aslan Ertürkoğlu davasının karar duruşması öncesi Kadın Platformu üyeleri Mersin Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Kadın Platformu sözcüsü Zübeyde Akpınar, "Kasım ayı içerisinde 39 kadın katledildi. 25 Kasım’da kaybettiğimiz Ayşe Tuba Aslanın 23 kez suç duyurusunda bulunup, defalarca uzlaştırma bürosuna gönderildiğini öğrenmiş olmanın öfkesi içindeyiz. Ceren Özdemir’in katilinin yarı açık cezaevinden kaçan bir suç makinası olduğunu öğrenmenin öfkesi içindeyiz.Artık yeter!" dedi.

Artık yeter!
Artık yeter! admin
Bu içerik 344 kez okundu.

 Selma KILIÇ

Mersin'de ayrılmak üzere olduğu eşi Mustafa Ertürkoğlu tarafından öldürülen ve cesedi parçalanarak şehrin farklı bölgelerine bırakılan Cemile Aslan Ertürkoğlu davasının karar duruşması öncesi Kadın Platformu üyeleri Mersin Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Kadınlar "Adalet İstiyoruz", "Artık Yeter", "Erkek adalet değil gerçek adalet" şeklinde pankartlar açan ve sloganlar attı.

Mersin Kadın Platformu sözcüsü Zübeyde Akpınar, "Geçen yıl Kasım ayında boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından katledilen Cemile Aslan'ın ikinciduruşması öncesi davamıza sahip çıkmak için yeniden Mersin Adliyesi önündeyiz. İlk duruşmada kravatla SEGBİS’ten mahkeme salonuna bağlanan katil erkeğin haksız “tahrik indirimi” için nasıl erkek yargıya sığındığını gördük. Duruşma öncesinde buradan bir kez daha sesleniyoruz: İyi hal indirimine, haksız tahrik indirimine izin vermeyeceğiz. Hiç bir gerekçe erkek şiddetin sebebi olamaz. İstanbul sözleşmesinin 42.maddesini hatırlatıyoruz: Taraf Devletler, bu Sözleşme kapsamında yer alan şiddet eylemlerinden herhangi birinin gerçekleşmesini takiben başlatılan cezai işlemlerde kültür, örf ve adet, gelenek veya sözde “namus”un bu eylemlerin gerekçesi olarak kabul edilmemesini sağlamak üzere gereken yasal veya diğer tedbirleri alır. Yani hiçbir gerekçe Cemilenin yaşam hakkının elinden alınmasına bahane olamaz" şeklinde konuştu.

"KASIM AYINDA 39 KADIN KATLEDİLDİ"

 

Kasım ayı içerisinde 39 kadının katledildiğini hatırlatan Akpınar, "25 Kasım’da kaybettiğimiz Ayşe Tuba Aslanın 23 kez suç duyurusunda bulunup, defalarca uzlaştırma bürosuna gönderildiğini öğrenmiş olmanın öfkesi içindeyiz. Ayşe Tuba defalarca şikayet etmesine rağmen, adım adım göz göre göre ölüme gönderilmiş. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın hükümleri yok sayılmış. İki gün önce katledilen Ceren Özdemir’in katilinin yarı açık cezaevinden kaçan bir suç makinası olduğunu öğrenmenin öfkesi içindeyiz. Ölmemek için öz savunma uygulamak zorunda kalan kadınlar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına reva görülürken, suç makinesi erkekler yarı açık ceza evinden kaçarak, toplum içine karışıp kadınları katlediyor. Artık yeter! Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz!" ifadelerini kullandı.

"YAŞAMAK İSTİYORUZ!"

İktidarın boşanmayı engelleyen politikalarının,uzlaştırma çabalarının, koruma tedbir kararlarının uygulanmamasının kadınları şiddet gördüğü aileye mahkum ettiğini öne süren Akpınar, "Taraf devletlere kadına yönelik şiddeti önleme ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi uygulanmıyor, İstanbul Sözleşmesi’nin gereği olarak ve kadınlarınmücadelesi sonucu bir kazanım olan 6284 sayılı yasa uygulanmıyor. Yeterli sayıda sığınak olmayınca, koruma tedbirleri uygulanmayınca kadın cinayetleri göz göre göregeliyor.Katil erkekler işledikleri cinayetin üstünü “kutsal aile” ile örtüyor. Artık yeter! Cezasızlıkla cesaretlendirilen, eşitsizlikle kışkırtılan erkekler tarafından şiddete uğramak, öldürülmek istemiyoruz! Yolda yürürken sürekli arkamıza dönüp bakmak zorunda kalmadan ,  otobüste son yolcu olmaktan korkmadan, şiddet gördüğümüz evde hayatımızı sürdürmek zorunda kalmadan, akşam eve dönerken kadın arkadaşlarımıza konum atmak zorunda kalmadan, yani eşit ve özgür bir şekilde, güvenli koşullarda yaşamak istiyoruz!" şeklinde konuştu.

Bu şiddet sarmalı, adaletsizlik ve kadın katliamı karşısında güçlerini sadece kadın dayanışmasından ve kadın örgütlülüğünden aldıklarını anlatan Akpınar şöyle devam etti:

"Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar, erkek şiddeti son bulana kadar, gerek adliye önlerinde gerek sokakta erkek egemen sistemden de erkek yargıdan da hesap soruyoruz. Haksız tahrik indirimi, iyi hal kaldırılsın.İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa uygulansın. Biliyoruz ki kadın cinayetleriönlenebilir."

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak