Anamurlulardan balık çiftliklerine tepki

Anamur’da kurulması planlanan balık çiftlikleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu raporuna karşı Mersin Çevre ve Doğa Derneği’nin (MERÇED) izinlerin iptali ve yürütmeyi durdurma talebiyle açtığı dava kapsamında bölgede keşif yapıldı. Çevreciler ise tekne ile bölgede keşif yapıldığı sırada sahilde toplanarak balık çiftliklerine tepki gösterdi.

Anamurlulardan balık çiftliklerine tepki
Anamurlulardan balık çiftliklerine tepki admin
Bu içerik 744 kez okundu.

 Esra Şasi YAĞMUR

Silifke, Aydıncık, Bozyazı, Anamur ilçelerinde kurulması planlanan 29 balık çiftliği için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen ÇED olumlu raporuna karşı Mersin Çevre ve Doğa Derneği’nin (MERÇED) izinlerin iptali ve yürütmeyi durdurma talebiyle açtığı dava kapsamında bölgede keşif yapılmasına karar verilmişti.  Verilen karar gereği önceki gün Anamur'un Anıtlı, Çamlıpınaralanı ve Demirören mahalleleri açıklarında tekne ile keşif yapıldı. Tekne ile keşif yapıldığı sırada çevreciler ise Anamur Sahili'nde toplanarak "Balık Çiftliklerine Hayır" pankartı açarak tepkilerini dile getirdi.

MERÇED Anamur temsilciliği adına açıklama yapan  Süreyya Yıldız Çoban, yapılacak tesislerde havuz da denilen 396 adet kafesin yer alacağını ifade ederek kafeslerin deniz yüzeyinde yaklaşık 500 bin metrekare alanı kaplayacağını belirtti.

Üretim esnasında balıkların yemediği 3 bin tondan fazla yemin denize karışacağını anlatan Çoban

"6 bin tondan fazla balık dışkısı da denize karışacak ve deniz tabanında tonlarca fosfor ve azot birikintisine neden olacaktır. Bu da denizde ciddi bir kirlenme yaratacaktır. Bu atıkların yanı sıra çeşitli nedenlerle kafeslerde ölen balıklar da denize bırakılacaktır. Çok yakınımızdaki Bozyazı ve Aydıncık’da kurulacak çiftliklerden bırakılacak atıklar da düşünüldüğünde, ortaya korkunç bir kirlilik çıkacaktır" dedi.

"BU TESİSLER HALKIN SAĞLIĞINI HİÇE SAYMAK DEMEKTİR"

Ayrıca kafeslerden kaçacak balıkların, doğal balıkların genetiğinin değişmesine sebep olacağı gibi, bazı etobur balık türlerini beslemek için yem olarak hamsi ve sardalya gibi balıkların kullanılması sonucu doğal türlerin azalmasına, yarattığı kirlilik nedeniyle oksijensiz kalan deniz çayırlarının azalmasına, deniz dibinin çölleşmesine ve sonuçta deniz ekosisteminin bozulmasına neden olacağını anlatan Çoban şöyle devam etti: "Balık çiftliği kurulmak istenen bölge, hem turizm alanı hem de kesin korunacak alan olarak bakanlıklarca ilan edilmiştir. Öte yandan söz konusu yerler Akdeniz Foklarının ve CarettaCarettaların yuvalama ve yaşam alanıdır. Bu alanlar Ülkemizin de taraf olarak imzaladığı Uluslararası Sözleşmelerle koruma altındadır. Anamur’un ekonomisine hiçbir bir katkısı olmayacak şirketlere, böylesine büyük kapasitelerle endüstriyel üretim izni vermek, doğayı ve halkın sağlığını hiçe saymak demektir. Doğanın ve halkın değil, şirketlerin çıkarını gözeten çiftliklerin kurulmasına asla izin verilmemelidir. Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerin denizi temiz kalsın, doğal balıkları üretebilsinler diye kurulmak istenen ve beş on şirkete para kazandırmak dışında halka hiçbir faydası olmayan balık çiftliklerinin kurulumuna şiddetle karşı çıkmalı, bu yöndeki taleplerimizi her yerde dile getirmeliyiz.Unutmayalım ki dünyayı ödünç aldığımız çocuklarımıza temiz bir çevre ve temiz bir deniz bırakmak hepimizin ortak sorumluluğudur.”

CHP ve İYİ Parti temsilcileri de balık çiftliklerine karşı olduklarını dile getirerek birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak