Advert

Akdeniz'de 'meclisi kim yönetecek' tartışması

Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak'ın Ankara'da olması nedeniyle Belediye Başkanvekili Zafer Şahin Özturan başkanlığında gerçekleştirilen Akdeniz Belediye Meclisi Aralık ayı ikinci oturumunda meclisi Belediye Başkanvekili'nin mi yoksa Meclis Başkanvekili'nin mi yöneteceği yönünde tartışma yaşandı. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP'li Mahmut Dönmez, konuya açıklık getirilmesini istedi. Meclis birinci başkanvekilliği görevine seçilen ve daha önce meclisi bir kere yöneten HDP'li Ali Tanrıverdi konunun kendisi ilgilendirdiği ve orada oturmaya da pek hevesli olmadığı için konuyu açmak istemediğini belirterek" Aslında yasa 'Belediye Başkanı olmadığında meclise birinci başkanvekili başkanlık eder" der. Yasa böyle. Eğer başkanvekili belediye meclisine başkanlık ederse o zaman birinci, ikinci başkanvekillerinin seçilmesine gerek kalmazdı" dedi. HDP'li Yıldırım Akpınar'da meclise belediye başkanvekilinin değil meclis başkanvekilinin idare etmesi gerektiğini kaydetti. CHP'li Muhittin Ertaş ise Belediye Başkanvekilinin meclise başkanlık etmesinin doğru olduğunu bunun kanunlarda böyle olduğunu belirtti. Başkanvekili Özturan ise, "Belediye Başkanı izin hastalık ve başka bir sebeple görev başında bulunmadığı hallerde bir süre kendisine vekalet etmek üzere belediye meclis üyelerinden birini başkanvekili olarak görevlendirir. Başkanvekili başkanı yetkilerine sahiptir" şeklinde ki maddeyi okuyarak Belediye Başkanı'nın ve Başkanvekilinin olmadığı durumlarda meclise meclis başkanvekilinin başkanlık edeceğini söyledi.

Akdeniz'de 'meclisi kim yönetecek' tartışması
Akdeniz'de 'meclisi kim yönetecek' tartışması  admin
Bu içerik 1531 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Akdeniz Belediye Meclis toplantısı, Başkan Vekili Zafer Şahin Özturan Başkanlığı’nda gerçekleşti. Yoklama ve bir önceki birleşim tutanak özetinin okunmasının ardından diğer gündem maddelerine geçildi, görüşülen tüm maddeler oybirliğiyle kabul edildi.

MADDELER OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Meclis toplantısında, İhsaniye Mahallesi’nde, bir vatandaşa ait dükkânın, adının verilmesi şartıyla, taziye evi ve kültürel anlamda eğitim amaçlı kurslarda kullanılması için hibe yapılmasını içeren raporlar oybirliği ile geçti. Geçici işçi vizelerini içeren raporlar da oybirliğiyle kabul edildi. Karaduvar Mahallesi’nde bulunan imar planlarına da işaretlenen, 4 buçuk kilometre uzunluğa sahip bisiklet yolu yapılması ile ilgili teklif de üyelerin oybirliğiyle kabul edildi. Nacarlı Mahallesi’nde belirlenen bazı parsellerde, "Kapalı Spor Tesisleri Alanı" planlanmasını içeren İmar plan değişikliği ile ilgili raporlar oybirliğiyle kabul edildi. Akdeniz Belediyesi ile Mersin Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile imzalanan protokol ile kadın konuk evi olarak 5 yıllığına Bakanlığa devri yapılan belediyeye ait bir binanın, imar, revizyon ve tadilat işlemlerinin yapılmasını içeren raporlar da üyelerin oybirliği ile geçti. ‘Tam Maliyet Esaslı Evsel Katı Atık Tarifelerinin Belirlenmesine Yönelik Kılavuz Maddeleri ve 2018 yılı gelir–gider kalemlerine göre hazırlanan 2020 Mali Yılı Evsel Katı Atık Tarife raporunu içeren raporlar da görüşüldü ve oybirliği ile kabul edildi. Karaduvar ile Kazanlı mahallelerinde, TEDAŞ’ın yazısına istinaden 2 adet trafo yeri ile ilgili 1/1000 ölçekli imar plan değişikliğini içeren raporlar da oybirliğiyle geçti.

MECLİSİ MECLİS BAŞKANVEKİLİ Mİ BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ YÖNETECEK TARTIŞMASI

Dilek ve temenniler bölümünde ise meclisi Belediye Başkanvekili'nin mi yoksa Meclis Başkanvekili'nin mi yöneteceği konusunda tartışma yaşandı. Burada söz alan CHP'li meclis üyesi Mahmut Dönmez konunun aydınlatılmasını istedi.

Meclis başkanvekili olan ve daha önce bir kez de Akdeniz Belediye Meclisini yönetin HDP'li Ali Tanrıverdi, "Konu ben olduğum için ve orada oturmaya pek hevesli olmadığım için konuyu açmayacağım. Aslında yasa 'Belediye başkanı olmadığında birinci başkanvekili başkanlık eder" der. Yasa böyle. Eğer başkanvekili belediye meclisine başkanlık ederse o zaman birinci, ikinci başkanvekillerinin seçilmesine gerek kalmazdı. Yasa böyle bir madde koymazdı. Mutlaka başkan yoksa bir başkanvekili vardır o meclisi idare ederdi. Böyle düşünmek gerekir. Çok önemli değil siz oturmuşsunuz ben oturmuşum. Önemli olan usul hatalarını yapmamaktır" diye konuştu.

TANRIVERDİ: BELEDİYE BAŞKANLIĞI VE MECLİS BAŞKANLIĞI AYRI BİR KURUM

Belediye başkanlığı ayrı bir kurum ve ayrı bir makam, belediye meclis başkanlığının ayrı bir kurum ve ayrı bir makam olduğunu anlatan Tanrıverdi, "İki kurum ve makamı bir birine karıştırmamak gerekir. Bizim belediye meclis çalışmalarını yürütürken bizim temel alacağımız yasa 5393 sayılı yasadır. Diğerleri yorumdur. Hiçbir zaman yönetmelik ve bir yorum yasanın üzerinde olamaz. Yasa ne ise o uygulanır. Ama yasanın maddeleri farklı yorumlanabilir. Ben bu konunun fazla tartışılmasını da istemiyorum. Burada kapatılırsa iyi olur" ifadelerini kullandı.

HDP'li meclis üyesi Yıldırım Akpınar, "Söz konusu madde ile ilgili

meclise belediye başkanı başkanlık eder. Belediye başkanının bulunmadığı durumlarda meclis birinci başkanvekili, onunda olmadığı durumlarda ikinci başkanvekili meclise başkanlık eder. Belediye başkanlığına vekalet ayrı bir şeydir, belediye meclis toplantılarına başkanlık vekaleti ayrı bir konudur. Bunda zaten yasa açık. Burada usul hatası yapıldığı ve bunun gelenek gibi süreceği görüşündeyim" şeklinde konuştu.

CHP'Lİ ERTAŞ: BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ BAŞKANLIK EDER

CHP'mi meclis üyesi Muhittin Ertaş ise "Bu konu uzun zamandır bütün meclislerde tartışılır. Fakat sonunda şu karar verilir. Kanunda öyle bir şey yazılıyor ama yönetmeliklerde bu daha da açıklanıyor. Belediye başkanı görevinin başında değilse başkanvekili bu yetkiyi kullanır diyor. Şu an Mustafa Gültak Başkan görevinin başında değil. O yüzden bana göre de Zafer Şahin Özturan'ın başkanvekili sıfatı ile meclisi yönetmesinde bir sakınca yok."

ÖZTURAN: KANUN AÇIK VE NET MECLİSİ BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ YÖNETİR

Eleştirilere cevap veren Belediye Başkan Vekili Zafer Şahin Özturan ise "Ben olmamış olsa idim Ali Tanrıverdi yönetecekti. Daha önce ben yok iken ken Ali Tanrıverdi yönetmişti. Kanun açıktır bir sakınca yoktur. Zaten arkadaşlar kanuna göre meclise benim başkanlık yapacağımı söylediler. Sizin hassasiyetinizi sizden fazla taşıyoruz. Buradaki konuları arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Onlarda usul ve esasta bir hata olmadığı için bu görevi bize tevdi ettiler. Buradaki madde ucu açık gibi görülüyor. Usul ve esaslara hepimizin dikkat etmesi gerekiyor. Gelmeden önce arkadaşlara da özellikle sordum. Yasal dayanak ne ise ona göre hareket edelim. Arkadaşlar başkanın olmadığı yerde vekaletin bizde olduğunu söylediler. Seçildiğiniz için kanunun açık ve net olduğunu meclisi bizim  yönetmeniz gerektiğini söylediler" diye konuştu.  Görevlilerden istediği bir kitaptan maddeyi okuyan Özturan,

"Belediye Başkanı izin hastalık ve başka bir sebeple görev başında bulunmadığı hallerde bir süre kendisine vekalet etmek üzere belediye meclis üyelerinden birini başkanvekili olarak görevlendirir. Başkanvekili başkanın yetkilerine sahiptir. Meclise belediye başkanı başkanlık edeceği, başkanın izin, görev gibi sebeplerden dolayı görevde olmadığı zamanlarda yerine belediye meclis üyelerinden birini başkanvekili olarak görevlendirebileceği, bu şekilde görevlendirilen vekilin başkanın hak ve yetkilerine sahip olduğunu meclis toplantılarına katılarak başkanlık edeceği yasa gereğidir. Belediye Başkanvekilinin başkanlığa vekalet ettiği sırada yapılan meclis toplantılarında da belediye başkanvekili başkanlık edecektir. Ancak belediye başkan yada vekalet döneminde vekilin görevi başında olmakla birlikte meclis toplantılarına katılmadığı durumlarda meclise birinci başkanvekili başkanlık eder." deniliyor.  Geçenlerde böyle bir konu olmuştu ve Ali Tanrıverdi başkanlık etmişti.  Biz demiyoruz kanun öyle diyor. Bunu ben özellikle sordum. Kanun açık ve net. Kanun öyle bir karar vermiş biz onu uyguluyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak