MDOB Müdürü istifa etti

​Mersin Devlet ve Opera (MDOB) Müdürü Bengi İspir Özdülger görevinden istifa etti. 30 Ocak 2018'den bu yana MDOB Müdürlüğü görevini yürüten Özdülger'in siyasi baskı nedeniyle istifa ettiği öne sürüldü.

MDOB Müdürü istifa etti
MDOB Müdürü istifa etti admin
Bu içerik 959 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

 

Mersin Devlet ve Opera (MDOB) Bengi İspir İzdülger yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti. Bengi İspir İzdülger Şubat 2018'den beri MDOB Müdürlüğünü yürütüyordu. İstifası ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayan İzdülger'in siyasi baskılar nedeniyle istifa ettiği iddia edildi.

BENGİ İSPİR ÖZDÜLGER KİMDİR?

Ankara'da doğan Bengi İspir Özdülger, ilk orta ve lise eğitiminin ardından, Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Müzik eğitimi bölümüne girdi. Bu bölümde 2 yıl okuyarak ön lisans diploması aldı. Hemen ardından Hacettepe Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, Opera şan ve sahne sanatları bölümüne girerek Profesör Keriman Davran ile Şan eğitimine başladı. 1992 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün kurulması ile birlikte açılan sınavı kazanarak profesyonel sanat hayatına adım attı. 1995 yılında dünyada 50 kadın besteci den biri olarak yer alan Azeri besteci Frangiz Ali-zade'nin eserlerini yorumlamak üzere İsviçre Bern la Strimpellata oda Orkestrası ile Bern Zürich ve Basel de konserler gerçekleştirdi. 1996 yılında aynı orkestra ile bahsi geçen eserlerin CD kayıtlarını yaptı.

2004 yılında Tiran'da Arnavutluk'un dünyaca ünlü opera sanatçısı Maria Craia adına yapılan Opera Şan yarışmasında 16 ülkeden katılan ve tüm kategorileri kapsayan yüzü aşkın sanatçı arasında 4. oldu. Sanatçı Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya operalarında misafir sanatçı olarak temsiller gerçekleştirdi. 2018 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından en iyi kadın opera sanatçısı ödülüne layık görüldü. Rusya filarmoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni, İzmir Devlet Senfoni ve Çukurova Senfoni orkestraları ile konserler ve oratoryolar seslendirmiştir. Yazılı ve görsel basında olumlu kritikler alan sanatçı, Uluslararası İstanbul Klasik Müzik festivali ve Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde de birçok kez yer almıştır. Ayrıca Türksoy Opera günleri kapsamında da Türkiye'yi temsilen konserler vermiştir. 1995 yılında yılından bu yana İsviçre, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Rusya ve Kıbrıs başta olmak üzere, çeşitli ülkelerde solo konserler gerçekleştirmiş ve festivallere katılmıştır.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak