Advert

Arslanköylü kadınlar "Yün Bebek 2" filmiyle geliyor

​Mersin'de daha önce kadının kadına şiddetini anlattığı "Yün Bebek' filmini çeken Arslanköylü Kadınlar Topluluğu bu defa filmin devamı olan Yün Bebek 2 filmini çekecek. Yün Bebek filmiyle New York Avrasya Film Festivali’nde “En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazanan yönetmen Ümmiye Koçak, ikinci filmiyle yeniden sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Yün Bebek 2 filminin senaryosunu tamamladığını ifade eden Ümmiye Koçak tamamen kadınların oynayacağı filmin çekimlerinin 3 ay içinde tamamlanacağını kaydetti.

Arslanköylü kadınlar
Arslanköylü kadınlar admin
Bu içerik 470 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK 

Kadının kadına uyguladığı şiddeti konu alan Yün Bebek filmiyle ses getiren Ümmiye Koçak aynı filmin devamı olan Yün Bebek 2  filminin çekimleri için hazırlıklara başladı. Koçak, ilk filmin kahramanı olan  Elif’in hikayesini anlatmaya kaldığı yerden devam edecek. Sponsor görüşmeleri süren filmin çekimlerine önümüzdeki günlerde başlanacak. İlk filimde olduğu gibi devam filminde de sadece kadınlar yer alacak. Filmin tanıtımı için Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde (MGC) bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya tiyatrocu kadınlar ile filmi çekecek ajansın yetkilileri katıldı.

Burada bir açıklama yapan Arslanköylü Kadınlar Tiyatrosu'nun kurucusu Ümmiye Koçak, "2016 yılında ikinci yün bebek filmini çekmek istediğimi duyurmuştum. Çünkü ilk filmde Elif küçüktü. Şiddetin her ikisine maruz kalmıştı. Ve hayalleri vardı. Elif o zar şartlarda okudu ve okuduğunu bitirdiği an film bitmişti. O film bittiğinde ben kafamda kurgulamıştım. Çünkü senaryosunu yazdığımda Elif okuyor öğretmen oluyordu. Öykü genişti ve çekmem gerekiyordu. Şimdi de ikincisini çekmeye karar verdim" dedi.

Filmi çekme kararı hakkında bilgi veren Koçak, "Toplumumuza baktığım zaman gerçekten ihtiyaç olduğunu hissettim. Tiyatro ile insanlara bir şeyler anlatmaya çalıştım amma maalesef herkes televizyon izliyor. Bende o zaman sinema filmi çekersem daha çok kitleye ulaşırım diye düşündüm. Şimdi Elif öğretmen oldu. Elif karakterleri o kadar çok ki toplumda zor şartlanda çıkıyor, burslu okuyor ama geldiği yeri unutuyor. Bende diyorum ki hayır öyle olmamalı. Küçük Elif okudu devlet okulunda burslu okudu. Ve evlendi doğu hizmetini  bitirdi. Kendi köyüne geldi tayini çıktı. İstiyorum ki toplumumuzda burslu okuyan bir sürü öğrencimiz var. Ama ne hikmetse geldiği yerini unutuyor. Herkes birlik olmalı Elifler öğretmen olduğu zaman halkla velilerle köylülerle iç içe olmalı. Öğretmenler halkı bilinçlendirmede çok büyük rol düşüyor. Burada da gençlerimize rol model olacak gençlerimize ihtiyaç vardı. İkinci filmimin çekilmesini ondan çok istiyorum" diye konuştu.

"SENARYOYU BİTİRDİM"

3 yıldır hazırlandığı filmin senaryosunu bitirdiğini anlatan Koçak, "Film için 3 yıldır hazırlanıyorum. Öbür filme tam 5 yıl hazırlanmıştım. Yaşadıklarımdan ders çıkaran birisiyim. Yaşayarak öğreniyorum. Senaryomuz elimizde Arslanköy'de geçiyor. Mersin'de de çekimlerimiz olacak. Yün Bebek2 filminin Mersin'de çok ses getireceğine inanıyorum. Çünkü Mersin bir cennet. Çünkü 45 dakikada karın içindesin, 45 dakikada denizdesin. Hem narenciye bahçesinde çekeceğiz filmimizi hemde karın içinde Arslanköy'de çekeceğiz" ifadelerini kullandı.

Koçak, filmin her şeyinin hazır olduğunu sadece bütçe ve masraflarının hazır olmadığını kaydetti.

"SPONSOR ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK"

Filmi çekecek ajansın sorumlusu Yalçın Boz, "Sponsor çalışmalarımız  olacak. Bunun için Mersin'in ileri gelenleri ile görüşme halindeyiz. Film çekimlerine önümüzdeki ay itibari ile başlamış olacağız. Mersinimizde çekeceğiz. Ümmiye teyzenin şu an içinde bulunduğu konum nedeniyle bunun farkında olan İstanbul mecrasındaki kişiler, kurumlar aslında kendisine bir çok teklifte bulunduğunu biliyoruz. Ancak Ümmiye teyze desteklerin buradan olmasını istiyor. İlk filminin ve diğer projelerininde burayı anlatmasından dolayı devamının burada olmasını istiyor. İnsanların dikkatini çekecek bir sinema filmi olacak. Montaj dahil 2 buçuk ile 3 ay içinde tamamlanacak. Sonrasında sinema salonlarında izliyor olacağız. Kocaman yürekli insanların doğal ortamların, doğal kişiliklerin yer alacağı bir film olacak. Ben ilk filmi izlediğimde bunu hissettim. Karakterler çok güçlü çok doğaldı. Birinci filmde olduğu gibi ikinci filmde de ödüller bekliyoruz" diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak