Advert

Anjelika Akbar'dan Arkeoloji Müzesi'nde konser

​Dünyaca ünlü Ressam İvan Ayvazovski'nin İstanbul'u ve Türkiye’yi anlatan tablolarını“Ayvazovski Rapsodisi”si adı altında müzik diline çeviren Piyanist Anjelika Akbar, Mersin Arkeoloji Müzesinde konser verdi. Etkinliğin açılışında konuşan Akbar, “İnanıyorum ki insanların gönülleri kültür ve sanat yoluyla birleşebilir. Bu çok net ve açık. Bu konuda ne yapmak gerekiyorsa yapmaya devam ediyoruz" dedi.

Anjelika Akbar'dan Arkeoloji Müzesi'nde konser
Anjelika Akbar'dan Arkeoloji Müzesi'nde konser admin
Bu içerik 567 kez okundu.

Esra Şasi Yağmur

Dünyaca ünlü Ressam İvan Ayvazovski'nin İstanbul'u ve Türkiye’yi anlatan tablolarını“Ayvazovski Rapsodisi”si adı altında müzik diline çeviren Piyanist Anjelika Akbar Mersin'de konser verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve Akkuyu Nükleer AŞ'nin destekleriyle “Türkiye Tabloları ile Ayvazovski Rapsodisi” etkinliği Mersin Arkeoloji Müzesi'nde yapıldı.

Ekinliğin açılış konuşmasını yapan Akkuyu Nükleer AŞ adına Eyüp Lütfi Sarıca, etkinliğin 2019 yılı Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti liderleri tarafından karşılıklı olarak kültür ve turizm yılı ilan edilmesi nedeniyle sembolik bir anlam taşıdığını söyledi.

Bu yılın kendilerine kültüre ve insanlık olarak geliştirmeye daha büyük önem gösterme şansı sunduğunu ifade eden Sarıca, "Dünya çapında tanınmış Rus Ressamİvan Ayvazovski’nin 400’den fazla çalışması, Piyanist Anjelika Akbar tarafından “Ayvazovski Rapsodisi Projesi”ni sizlere canlı müzik eşliğinde sunulacaktır. Sizlere unutamayacağınız keyifli bir konser geçirmenizi diliyorum” şeklinde konuştu.

Piyanist Anjelika Akbar ise “İnanıyorum ki insanların gönülleri kültür ve sanat yoluyla birleşebilir. Bu çok net ve açık. Bu konuda ne yapmak gerekiyorsa yapmaya devam ediyoruz" dedi.

Ayvazovski’nin İstanbul ve Türkiye aşkının çok net bir biçimde onun tablolarında yansıma bulduğunu ifade eden Akbar, "Biz yıllar boyunca dünyadaki birçok müzeden özel olarak seçtiğimiz tabloların yüksek çözünürlüklü fotoğrafları satın aldık. Bunun üzerine ben de Ayvazovski Rapsodisi besteledim. Ayvazovski zamanında çok seyahat eden bir insandı ve gittiği ülkelerde sadece oranın kültürel öğeleri değil özellikle müziğe çok dikkat ederdi. Kendisi de müzik yanı çok yüksek olan bir insandı. Ben de rapsodide kendi özgün bestelerimin dışında gittiği ülkelerin müziğini de dahil ettim. Duyacağınız birçok yöresel müzikler var ve Türk müziğinden de örnekler var. Ayvazovski buraya geldiği zaman onları duymuştu diye araştırarak onları da dahil ettim. Biz uluslararası bir ekip ile çalıştık” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Akbar'ın piyanosuyla seslendirdiği eserlere, Rus sanatçılar da enstrümanlarıyla eşlik etti.

Ayrıca Ayvazovski'nin, İstanbul'u yansıttığı tabloları da konser esnasında duvara yansıtılarak dinleyicilere görsel bir konser keyfi yaşatıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak