Advert

Aşçılık öğrencilerinden 7 bölgeden lezzet

​Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı öğrencileri, “7 Bölge 7 Şehir 7 Lezzet” adı altında şehirlerin kültürel değerlerini tanıttı.

Aşçılık öğrencilerinden 7 bölgeden lezzet
Aşçılık öğrencilerinden 7 bölgeden lezzet admin
Bu içerik 213 kez okundu.

“7 Bölge 7 Şehir 7 Lezzet” etkinliği, Toros Üniversitesi 45 Evler Kampüsü bahçesinde gerçekleşti. Etkinliğe çok sayıda akademisyen, öğrenci ve idari personel katıldı. Etkinlikte, aşçılık bölümü öğrencileri, Türkiye’nin 7 bölgesinden yöresel lezzetleri sundu.

Etkinlikte açılış konuşması yapan Toros Üniversitesi Aşçılık Bölümü Öğretim Görevlisi Kamuran Öztop, “Otel, Lokanta İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı olarak ‘7 Bölge 7 Şehir 7 Lezzet’ etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizi ‘Genel Turizm ve Mutfakta Tanıtım ve Satış Geliştirme Dersi’ kapsamında yürüttük” dedi.

Öğretim Görevlisi Didem Demir ise, “Etkinlikte Aşçılık Programı öğrencilerimizle kültürel değerlerimizi anmak ve bütün öğrencilerimize, akademik ve idari personelimize göstermek adına çok güzel bir şekilde hazırlandık. Sunumlarımızı yaptık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. (İHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi