Kadınlar eşit temsil istiyor!

​Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Mersin Şubesi tarafından Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı kazanmasının 85. yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı. KA.DER Mersin Şube Başkanı Aysun Zeka, derneklerinin 1997 yılında kurulmasının ardından yapılan ilk genel seçimlerde yüzde 4,2yi yakaladıklarını belirtererek "İlk kez 2007’de yüzde 9,1’i gördük. Bizim istediğimiz yüzde 50. Yani eşit temsil" dedi.

Kadınlar eşit temsil istiyor!
Kadınlar eşit temsil istiyor! admin
Bu içerik 740 kez okundu.

Esra Şasi Yağmur

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Mersin Şubesi tarafından Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı kazanmasının 85. yıldönümü nedeniyle dernek binasında bir basın açıklaması yapıldı.

KA.DER Mersin Şube Başkanı Aysun Zeka burada yaptığı açıklamada, hiç bir hakkını kolay kazanamayan kadınların seçme ve seçilme hakkınıdazor elde ettiğini vurguladı. Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakkını 1934 yılında kazandığını hatırlatan Zeka, " İsviçreli kadınlar ise 36 yıl sonra, 1971’de. Bugün TBMM’de kadın milletvekili oranı yüzde 17, İsviçre’de ise yüzde 42. 5 Aralık 1934’ten 2019 Türkiyesi’ne bakıldığında. Bugün gelinen noktanın çok yetersiz olduğunu görürüz.5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye’de kadınlar seçme ve seçilme hakkını kazandı. Ancak o günün coşkusu sonraki yıllarda aynı şekilde süremedi. Oysakadınlar 1850’lerden başlayarak ne mücadeleler vermişti. Dergiler çıkarmış, dernekler kurmuş, haklarının peşine düşmüştü. 1900’lerin başında ‘feminizm’i dillendirmiş, Cumhuriyet’in kuruluşunda kendi partilerini kurmaya kadar ilerlemişlerdi.Bunoktada,Kadınlar Halk Fırkası’nı kuran Nezihe Muhiddin ve arkadaşlarını saygıyla anıyoruz" şeklinde konuştu.

"YÜZDE 9’A ULAŞMAK İÇİN 73 YIL BEKLEDİK“

Kadınların bütün engellemelere rağmen haklarına adım adım yürüdüğünü anlatan Zeka şöyle devam etti: "8 Şubat 1935’te ilk kez kadınların da olduğu seçimlerde 395 vekilin olduğu parlamentoya 17 kadın seçildi, bir ilde yapılan ara seçimle, kadın vekil sayısı 18 e çıktı.Yüzde 4,6 oranı başlangıç için fena sayılmazdı. Peki sonra,85 yıllık aralıkta ne oldu? Söyleyelim; engellemeler devam etti. 1950’de 487 vekil içinde sadece 3 kişiydik. Yani yüzde 0,6. KA.DER 1997 kurulduktan sonra yapılan ilk genel seçimlerde yüzde 4,2yi yakaladık.İlk kez 2007’de 73 yıl sonra yüzde 9,1’i gördük. Yine de yetmez elbette. Bizim istediğimiz yüzde 50. Yani eşit temsil. Şimdi 600 milletvekilinden sadece 102’si kadın olunca, KA.DER olarak soruyoruz: 85 yılda sadece bir arpa boyu mu yol gittik? Siyaset yolculuğumuzda, bunca gelişmeye, aradan geçen 85 yıla rağmen, ancak yüzde 17 ye ulaşmış olmamız, Anayasamızın eşitlik maddesine, imzaladığımız uluslararası sözleşmelere uygun mu? Kadınlar da ülkemizde bunu hak etmiyor. KA.DER olarak

eşit temsil istiyoruz. Tıpkı tarihteki hemcinslerimiz gibi eşitlik için mücadele etmeye ve dünyayı değiştirmeye devam edeceğiz."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı