Advert

istanbul escort

Gençlere ilk yardım eğitimine katılın çağrısı

​Mersin İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Gül, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin 25.Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen programda gençlere ilk yardım eğitimine katılın çağrısı yaptı. Sadece 112 hizmeti vermediklerini ifade eden Gül, Aynı zamanda sağlıkçı olmayan özel ve kamu da bulunan personellere, ilkokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş kişilere de ücretsiz olarak ilk yardım eğitimleri verdiklerini kaydetti. Özellikle gençlere seslenen Gül, "Gençlerimiz ailelerine bahsetsinler; bize başvurdukları zaman ücretsiz iki gün süren güzel bir eğitimle, ambulans gelene kadar neler yapılabileceğine dair çok güzel bir eğitim verebiliriz" diye konuştu.

Gençlere ilk yardım eğitimine katılın çağrısı
Gençlere ilk yardım eğitimine katılın çağrısı admin
Bu içerik 228 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Gül, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin 25.Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen programda 112 Acil Hizmetlerinin dünü ve bugünü ile ilgili bir sunum yaptı.

 Meslek hayatının 25 yılının son 15 yılını acil sağlık hizmetlerinde geçirdiğini ifade eden Gül, "Allah devletimize, milletimize zeval vermesin çok güzel durumlara geldik. Dünyada ve Türkiye’de acil sağlık hizmetleri nasıl başladı ve şuan ki durumumuz nedir? İlk ambulans vasfı o zaman konulmamış ama atlı arabalar ile İspanyollar 1400’lü yıllarda hasta taşımacılığına başlamışlar. Ancak Londra’da 1895’de ilk ambulans devreye girmiş. 1960’larda Amerika ve Fransa’da gerçek bir sisteme geçiş başladı. O arada araç teknolojisi de gelişmiş oldu. Bununla ilgili halkın talebi artmaya başladı ve telefonla ihbar numaraları devreye girdi. Dünyada farklı ülkelerde farklı numaralar kullanılıyor" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 112 tarihçesine baktıklarında 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın Kızılay adıyla atlı ambulans kullanmaya başladığını ifade eden Gül, "Cumhuriyet döneminde ise 1955’te 15 can kurtaran aracı ile hizmet verilmeye başlandı. 1986’da 077 hızır acil servisi adı altında İstanbul, İzmir ve Ankara’da ambulans hizmetleri başladı. 1991’de asıl gelişim harekete geçti ve numaramız 112  olarak şekillendi. Sağlık Bakanlığı 1994’de bu konuya el attı ve daha önce yapılan belediyeler ile kamunun yaptığı hizmeti devraldı. Hastanelere entegre olan 33 acil yardım ve kurtarma hizmeti istasyonu açtı. Bu hizmet sadece hastaneler arası hastaların naklinde kullanılıyordu. 1998’de 49 ilde 112 aktif hale geldi. 2003’te sağlıkta dönüşüm projesi ile tüm illerde aktif hale gelen bir 112 sistemi kuruldu. 2000 yıllarında mezun olan acil ambulans bakım teknikerleri ve paramedik  sağlık personelleri hizmete başladılar. Türkiye genlinde şuan 2019’da 3 bine yakın 112 istasyonu, 5 bini aşkın ambulans, 34 bin sağlık personeli ile büyük bir ağ, filo ile acil sağlık hizmetleri Türkiye genelinde çalışmalarına devam etmekte" diye konuştu.

"112'NİN HAREKETE GEÇME SÜRESİ 83 SANİYE"

Mersin'de 2014'te geçilen ortak çağrı sisteminin güzel işlediğini anlatan Gül, "Sadece acil sağlık hizmetine değil tüm durumlarda, bir çağrı düştüğünde itfaiyenin, AFAD’ın, jandarmanın, tüm birimlerin aktif olduğu bir çağrı sistemi aynı anda devreye giriyor. 112’nin çağrıyı aldıktan sonra harekete geçme süresi şuan 83 saniye. Mevcut istasyon çağrıyı aldıktan 83 saniye sonra yola çıkmış bulunuyor. Kentlerde 10 dakikada çağrının verildiği adrese ulaşmamız istenir ki bizim şuan bu alandaki başarı oranımız yüzde 90’ın üzerinde. Kırsalda da 30 dakika içerisinde çağrıya ulaşmamız istenir ki o da yine yüzde 90’ının üzerinde. Hedefimiz bunu yüzde 100 yapmak ama her ne kadar biz hızlı olsak da, önemsesek de, yollarımız açık mı, adresler doğru mu? Bunlar bizi oyaladığı takdirde gecikmeler hasıl olmakta" ifadelerini kullandı.

Sadece 112 hizmeti vermediklerini aynı zamanda sağlıkçı olmayan özel ve kamu da bulunan personellere, ilkokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş kişilere de ücretsiz olarak ilk yardım eğitimleri verdiklerini anlatan Gül, "2018’de bin 4 kişiye ve 2019 yılının 11’inci ayın sonuna kadar kişiye bin 227 kişiye ilk yardım eğitimi verdik. Bunun bize faydası çok oluyor. Keşke talep daha fazla olsa. Biz her zaman eğitime hazırız.  Özellikle gençlere söylüyorum, ailelerine bahsetsinler; bize başvurdukları zaman ücretsiz iki gün süren güzel bir eğitimle, ambulans gelene kadar neler yapılabileceğine dair çok güzel bir eğitim verebiliriz" dedi.

Mersin'de Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi dedikleri UMKE’de şuan itibariyle 185 personelle hizmete devam ettiklerini anlatan Gül şunları söyledi: "Mersin olarak su kurtarma ekibi, dağ ekibi, kimyasal biyolojik radyolojik kurtarma ekiplerimiz var. Konteyner tarzında hastanelerimiz, ameliyathanelerimiz var. Bunları yaparken koordinasyonu tüm birimlerle kuruyor, ortak hareket ediyoruz."

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada