Advert

Acil sağlık hizmetlerinin 25. yılı kutlandı

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin 25.Yıl Dönümü nedeniyle bir kutlama programı düzenlendi. İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Vali Ali İhsan Su, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk ve İl Sağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı ve sağlık çalışanları katıldı. Etkinlikte 63 adet 112 istasyonu, 94 ambulans, 886 personel ile acil yardım hizmetlerinin verildiği kentte hizmet kalitesinin her geçen gün arttığı belirtildi.

Acil sağlık hizmetlerinin 25. yılı kutlandı
Acil sağlık hizmetlerinin 25. yılı kutlandı admin
Bu içerik 400 kez okundu.

Selma Kılıç

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin 25.Yıl Dönümü nedeniyle bir kutlama programı düzenlendi. İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen program saygı duruyu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. İl Sağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı açılışta yaptığı konuşmada, insan hayatında acil sağlık hizmetlerinin çok büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Hatta hayatımızın o kadar hayatın içine girmiş ki 112, başımıza en ufak bir hal gelse herkes 112’yi bilebiliyor. Bundan 25 yıl önce ilk düzenli acil sağlık ordusu kurulduğunda ‘bu nasıl çalışacak, olur mu böyle’ gibi sözler sarf ediliyordu. Ancak dünyanın her yerinde çok uzun zamandır, 1900’lü yıllardan buyana acil sağlık hizmetleri veriliyor. Tüm ülkelerde insanlar acil sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. Savaşlarda ve barışlarda acil sağlık hizmetleri olmazsa olmazımızdır. Biz bugün arkadaşlarımızın güzel sunumu ile 1900’lü yıllardan bugüne dünya ülkemizde ve Mersin’de acil sağlık hizmetlerinin gelişimini emekleyerek çıktığımız yolda bugün nerede olduğumuzu kısaca göstereceğiz ve farkındalık çalışması yapmış olacağız" şeklinde konuştu.

"İNSAN HAYATINDA EN ÖNEMLİ HUSUS SAĞLIK"

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise insan hayatında en önemli hususlardan bir tanesinin sağlık olduğuna dikkat çekerek "Kanuni Sultan Süleyman ne diyor, ‘Halk için de muteber nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefse sıhhat gibi’. Halk içinde en muteber meslek kaymakam, vali olmak gibi görümse de bu değil, en muteber nesne sağlık diyor. En büyük nimet, sağlıklı bir nefse alabilmek. Sağlık hepimiz için önemli. Sahip olduklarımızı nasıl değerlendireceğiz? Sağlığın var ise 1 yaz, sonra araban var, 0 koy, varlığın 10 oldu, evin var bir sıfır daha koy 100 oldu, tarlan var bir 0 daha koy bin oldu. Böyle trilyon olabilir. Ama önünden biri çekersen geriye sıfır kalır. Sağlığı aldın mı gerisi sıfır. İnsanın sahip olabileceği en önemli şey şu dünyada sağlık" diye konuştu. 

Devletin ve hükümetin sağlığa çok büyük önem verdiğini vurgulayan Vali Su, "Sağlık ile ilgili çok ciddi yatırımlar, çalışmalar, hem ülkemiz genelinde hem ilimiz özelinde gerçekleştirilmeye devam ediliyor. Şuanda geldiğimiz nokta 112 ile alakalı; bugün ilimizde 63 adet 112 istasyonu, 94 ambulans, 886 personel ile acil yardım hizmetlerini sürdürüyoruz. Çok iyi bir noktaya geldik. Bu rakamlar 17-18 yıl önce çok düşüktü. İnşallah daha da iyisini yapmak için gayret edeceğiz. Bugün sadece ambulans değil, kar ambulansı, hava ambulanslarımız ve diğer araçlarımız ile her türlü donanıma sahip ambulansımız mevcut. Eskiden anlatılırdı, yurtdışında yaşayan bir vatandaşımız için ambulans gönderilmiş denirdi. Dünyanın neresinde rahatsızlanınca uçak ambulans ile alıp getiriyoruz buraya, Dünyanın neresinde bir acil durum var ise oralara da müdahale ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada sağlık hizmetlerinde dünyada şuanda parmakla gösterilen örnek ülkelerden bir tanesiyiz" ifadelerini kullandı.

"ŞEHİR HASTANESİNDE MEMNUNİYET ORANI YÜZDE 98"

Mersin Şehir Hastanesindeki memnuniyet oranı yüzde 98’lerde olduğunu anlatan Vali Su şunları söyledi: "Bundan 20 sene önce hastanelerimizde koğuş sistemi vardı, çok sıkıntılıydı. Bugün koğuş sistemi artık yok. Hastanelerimizde tek veya 2 kişilik her türlü donanımı olan hastaneler var. Eskiden ilaç alacak olsak 20-25 sene önce memur üzerine yazdırılırdı. Şimdi o kadar ucuzladı ki neredeyse yazdırmıyoruz. 25 sene önce bir bypas ameliyatı olacak insanlar evlerini satıyordu. Şimdi gidiyorsunuz son sistem modern bir hastanemizde çok cüzi veya hiç para almadan bunları gerçekleştiriyoruz. Nereden nereye geldik. O yüzden sağlıkta, her konuda olduğu gibi ilimiz. ülkemiz çok iyi durumda. Daha da iyi olması için gayret sarf ediyoruz. Bu hizmetleri bugün Avrupa’da alma imkanınız yok, Türkiye’deki gibi. Onlar da bize bakıyorlar, ‘Nasıl başardınız’ diye. Daha iyi noktalara taşımaya da devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından yaşanmış bir acil sağlık hizmeti olayının anlatıldığı bir kısa film izletilerek, hizmet kalitesi sunumu yapıldı. Daha sonra ise 112 Acil Personellerini Vali Su tarafından çiçek verildi. Programın sonunda Vali Su'ya 112 acil sağlık hizmetinde kullanılan araçlar gezdirilerek bilgiler verildi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor