Advert

"Akdeniz'in yapısını değiştirme düşüncemiz yok"

Akdeniz Belediye Meclis toplantısında, yapılması planlanan TOKİ konutları ve Millet Bahçesi ile ilgili sorulara cevap veren Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, TOKİ Konutlarında önceliğin Çay Mahallesi'ndeki insanları olacağını belirtti. "Olmadığı takdirde TOKİ konutlarını bütün Mersin'e açarız. Bir saniyede biter" diyen Gültak, "Amacımız bu değil. Kafamızın arkasında şöyle bir şey de yok. Bu tür konut alanlarına bol bol farklı siyasi görüşteki insanlarda gelsin yerleşsin de Akdeniz'in yapısı değişsin. Kesinlikle öyle bir düşüncemiz yok. Burada öncelikle Çay Mahallesi'ndeki insanların orada oturması için mücadelesini vereceğim. Bunu sizde göreceksiniz, sizden yardım da isteyeceğim bu konuda. Olmazsa benim zorla yapacağım bir şey yok" şeklinde konuştu. Gültak Millet Bahçesi projesi ile ilgili ise ihaleyi alan firmanın şantiyesini kurarak çalışmalara başladığını, bir sene olan ihale süresinde çalışmaların biteceğini kaydetti.

admin
Bu içerik 672 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

 

Akdeniz Belediye Meclisi'nin Aralık ayı birinci oturumu Akdeniz Belediyesi meclis salonunda yapıldı. Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültakbaşkanlığı'nda yapılan meclis toplantısında Nusratiye Mahallesi Cuma Pazarı'nın kurulduğu sokaktaki Osman Biçer'e ait dükkan'ın taziye evi ile kültürel anlamda eğitim amaçlı kurslarda kullanılması ve adının da verilmesi şartıyla hibe (bağış) yapılması ile ilgili teklifin görüşülerek komisyonlara havale edildi. Geçici İşçi Vizeleri ile ilgili teklifin

komisyonlara havale edilmesinin ardından 13 Kasım 2020 tarihlerinde Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan 14.Uluslararası Turunçgil Kongresine, maddi desteğin belirlenmesi ile ilgili teklif görüşülerek ilgili komisyona havale edildi.

Karaduvar Bisiklet Yolu projesinde güzergah değişikliğine ilişkin hazırlanan İmar Plan değişiklik teklif görüşülerek ilgili komisyona havale edildi. 

Huzurkent'teki Kapalı Spor Tesisleri Alanı" planlanmasını içeren İmar plan değişiklik teklifinin görüşülerek komisyonlara havale edildi. 

24.07.2019 Sözleşme tarihli "Mersin İli Akdeniz İlçesi 1. Etap Kent Merkezi 950 Hektar Alanda 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı Yapımı Hizmet Alımı" işine ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı teklifin komisyonlara havale edildi.

Akdeniz Belediye Başkanlığı ve Mersin Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün 09/05/2019 tarihli protokolü ile 5 yıllığına Başkanlığımıza devri yapılan binanın imar revizyon ve tadilat işlemlerinin yapılması ile ilgili teklif görüşülerek komisyonlara havale edildi.

2020 Mali Yılı Evsel Katı Atık Tarife Raporu ile ilgili teklifin görüşülerek komisyonlara sevk edildi.

Akdeniz Belediyesi Zabıta Uygulama Yönetmeliği ve Fen İşleri Müdürlüğüne ait Görev ve Çalışma Yönetmeliği değişikliği ile ilgili teklifin görüşülerek komisyonlara havale edildi.

MERSİN MÜZİK FESTİVALİNE 150  BİN TL DESTEK

2020 yılı Nisan ayı içerisinde yapılacak olan 19.Mersin Uluslararası Müzik Festivaline 150 bin TL destek verilmesi,

Mesudiye Mahallesi 5112 Sokağa, Şehit Uzman Çavuş Mustafa Korkmaz'ın, Yeni Mahalle'de 5319 sokağa ise Şehit Üsteğmen Emrah Şahin'in isminin verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü hizmet binası olarak tahsis edilen Mithatpaşa Mahallesi Çiftçiler Caddesi üzerinde bulunan eski Çevik Kuvvet binasının tadilat, bakım ve onarımını içeren İmar, Çevre ile Plan ve Bütçe Komisyon Raporlarının görüşülmesi meclis üyelerini böldü. 

Konu ile ilgili görüşünü açıklayan CHP'li meclis üyesi Halil Kara, "Akdeniz Belediyesi'nin yoksul bir belediye. Belediyemizin İçişleri Bakanlığına ait bir kuruma 250-400 milyon lira arasında bir tadilat yardımı yapmasını doğru bulmuyorum ve bu konuda olumsuz oy vereceğim" dedi.

AK Partili Zafer Şahin Özturan ise "Akdeniz'deki resmi kurumlar başka ilçelere kaymaya başladı. Çevik Kuvvet burada idi. Toroslar'a gitti. Resmi kurumlara gitmemesi için hassasiyet göstermek lazım" şeklinde konuştu.

HDP'li Bedriye Kuş ise binanın tadilatının devlet tarafından yapılmasını isteyerek "Akdeniz Belediyesi'nden yüksek bir meblağın emniyet binasına aktarılmasına olumsuz bakıyoruz" şeklinde konuştu.

HDP'li Ali Tanrıverdi ise "Kurumların Akdeniz bölgesinde kalması için devletin bütün kurumlarını Akdeniz Bölgesine bağlayacağız diye devletin bütün kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamak gibi bir çerçeve çizersek sıkıntılar yaşarız. Cebimizdeki 3-5 kuruşu buraya yatırmış oluruz" ifadelerini kullandı.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ise "Biz  sadece emniyet değil bölgemizdeki okullara tadilatlar yapıyoruz. Camilerede aynı şeyi yapıyoruz. Bölgemizde cemevi yok ama uygun yer bulursak cemevi yapacağız. Toroslar ve Yenişehir Cemevlerine yardımda bulunduk. Toplum yararına olan din, sağlık, güvenlik konularına gücümüz yettiğince bir şey yapıyoruz. Sünnisi de Alevisi de, Hıristiyanı da bizim Müslümanı da. Hepsi bizim. Biz sadeve bir kuruma değil elimizden geldiği kadar STK'lara da destek oluyoruz"şeklinde konuştu. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

Dilek ve temenniler bölümünde konuşan CHP meclis üyesi Halil Kara, Akdeniz ilçe içerisinde sabun, deterjan üreten firmaların koku yayarak zarar verdiği yönünde ihbarlar geldiğini belirterek "Akdeniz'de Kimya Sanayi sitesi yok. Böyle bir site kurularak böylesi yerler buraya taşınarak çevreye zararı önlenmiş olur" şeklinde konuştu.

"KARADUVARDAKİ GÜBRE FABRİKASI KALDIRILMALI"

Konuşmasında kurulması planlanan polipropilen tesisine de değinen Kara, "Karaduvar'da polipropilen tesisi ile ilgili bir tartışma var. Sonuçta sanayi bölgesi olarak değerlendirilen bir yer. Burayı büyükşehir ile veya bakanlıklarla bir görüşme yaparak 20-30 yıllık bir programla oradan kaldırıp başka bir bölgeye alma olanağı yok mu? Her şey para her şey bir şey üretme değil. İnsan doğa ve çevreye zarar verdikten sonra o üretiminde bir yararı yoktur diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

BÜYÜKŞEHİR'DEKİ İŞÇİ ÇIKARMA AKDENİZ'DE DE TARTIŞILDI

MHP'li Tufan Nenni ise "Büyükşehir'deki işçi çıkarmalara değinerek şunları söyledi: "Aylardır Büyükşehir'de performans bahanesi ile ülkücü işçilerin çıkarılmasına yönelik bir çalışmalar var. Büyükşehir meclis üyelerinden bu konuda hassasiyet bekliyorum. Performans düşüklüğü ile sadece ülkücüler çıkarılıyor" diyerek şunları söyledi:

NENNİ: VAHAP SEÇER'DE PERFORMANS DÜŞÜKLÜĞÜ VAR

"Aylardır Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'eHuzurkent mezarlığının temizlenmesi için video atıyorum, buna rağmen bir temizlik yapılmıyor. 8 aylık Büyükşehir'in icraatlarına baktığımızda halk ile iç içe görüştüğümüzde Vahap Seçer başkanımın performans düşüklüğünü görüyorum ve halkın bunda hem fikir olduğunu söylüyorum. Ülkücüleri işten çıkarmak yerine hakkıyla hukukuyla çalışmayan kim varsa onları çıkarsın. Performans düşüklüğü deniliyor bu sadece ve sadece ülkücüler üzerine bu. Çıkarılan insanların yerine gelenlerin performansı çok mu iyi? Onların hakkaniyetle ölçülmesini istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanının performans düşüklüğü olduğu halk tarafından tescillenmiştir."

GÜLTAK: BURASI YERİ DEĞİL  

Nenni'nin tepkisine Akdeniz Belediye Başkanı Gültak'tan burası yeri değil cevabı geldi. Gültak, "Burası Akdeniz Belediyesi'nin meclisi. Dışarıda bunu söyleyebilirsiniz. Burada Büyükşehir'in konusunu görüşmeyelim. Burada Büyükşehir Belediye Başkanımız yok. Burada olmayan Belediye Başkanımızla ilgili konuşmayı doğru bulmuyorum. Büyükşehir Belediyesi'nde bunları gündeme getiriyoruz. Biz daha çok belediyemizin sorunlarını tartışalım" ifadelerini kullandı. 

CHP'li meclis üyeleri ise çıkarılanların sadece MHP'li olmadığını söyleyerek CHP'lilerinde işten çıkarıldığını söyledi. HDP'li Ali Tanrıverdi ise "Bu konu Büşükşehir'in konusu orada tartışılıyor. Burada gündeme getirmeye gerek yok" dedi.

ERTAŞ: 5 YILDA BÜYÜKŞEHİR'DE CHP'Lİ KALMAMIŞ

CHP'li Muhittin Ertaş ise "Tufan Nenni'nin mezarlıklarla ilgili notunu aldım. Uygun zeminde bunları söylerse bunlar çözülür. Geçtiğimiz 5 yılda zaten Büşükşehir'de CHP'li kalmamıştır. Zaten hepsi MHP'li olmuş. Kendi zamanlarında 2 bin 500 tane işçiyi sorgusuz sualsiz kapının önüne koyan zihniyet bugün performans adı altında çeşitli kriterler adı altında işçi çıkışı yaptırıyorsa bunda art niyet aramasınlar. Bununla ilgili Vahap Seçer gerekli cevapları verdi. Kendi grup başkanları dinledi. Usulsüz olarak işten çıkarılmaya bizde karşıyız ama işini yapmayan işini savsaklayan iş barışını bozan, işe gelmeyen bankamatik tabir ettiğimiz kişilerin affedilmesi kabul edilmez" diye konuştu.

Meclis üyelerinin konuşmasının ardından söz alan Belediye Başkanı Gültak, "Engellerle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ümit Yaşar Oguzcan Parkımızın içine engelliler meclisi ve engelliler kafesi yapacağız. Mersin Üniversitesi ile engelli merkezini birlikte yapıyoruz. Onun çalışmaları devam ediyor. Biz Akdeniz'de yaşanan herkesin bütün sorunları ile ilgileniyoruz. Şevket Sümer Mahallesi'ndeki caddemiz Ocak ayında bitecek. Türkiye'de yaşayan bütün renkler her şeye layıklar. Ayırt etmeden herkese hizmet ediyoruz" şeklinde konuştu.

KIŞLA ARAZİSİ İŞ ARTIRIMI İLE PROJEYE ALINACAK  

Millet Bahçesi'ndeki çalışmalarla ilgili de bilgi veren Gültak,

"Millet Bahçesi ile ilgili firma şantiyesini kuruyor. Şantiyesini kurup başlayacaklar. Bir yıl içinde yapılacak. İki etaptan oluşuyor. Birincisi yıkılan stadyum. İkincisi de yıkılan aqua park. Bu iki etap aynı anda başladı. Aynı zaman da Kışla Arazisi. Orası köprü ile bağlanıyor. Bu sadece yaya köprüsü olacak. Stadyum ile köprü arasındaki köprü ile insanlar çok rahat iki merkezide kullanacaklar. Projenin içinde Kışla gözükmüyor. Ancak iş artırımı ile Kışla yapılacak. 40 milyonluk bir arazi Milli Emlak tarafından OYAK'a verildi. Kışla'da artık imzalara kaldı. İki tarafın imzasından sonra Kışla TOKİ'nin yönetimine geçecek. O da ondan sonra iş artırımı ile Kışla'yı da dahil edecek. Keşif heyeti ile görüştüm onlar da haberdar değildi. Gidin orada fizibilite çalışması yapın dedim" ifadelerini kullandı. 

Millet Bahçesi projesinin detayları hakkında da bilgi veren Gültak şunları söyledi: "Yıkılan stadyumun olduğu yerde yine stadı andıran bir amfi tiyatro yapılacak. Küçük eğlencelerin yapılacağı alanlar olacak. Güney-Kuzey, Doğu-Batı aksları olacak bütün bahçenin içinde.  İnsanlar rahat bir şekilde gezebilecek bisiklet sürebilecekler ve gezinebilecekler. Kışla içinde peyzaj çalışması yapılacak aynı şekilde kullanılabilecek. Sadece orada kesin olmayan Abdülhamit Han'dan kalma bir kışla var. O kışlayı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Gündeme aldırmaya çalışıyorum onu. Aqua park alanında sosyal tesis var tek katlı. Orada insanlar gelsin çayını içsin yemeğini yesin sohbetini etsin. Onun dışında orada daha geniş alanlar var. Işıklı gösterilerin, konserlerin yapılacağı yeşil alanlar olacak o bölgede. Ayrıca bir tanede seyir terasımız olacak. Bir kulemiz olacak. O kuleye çıkıp insanlar tüm bahçeyi seyredebilecek. Öz çekip yapabilecekler. Tüm Mersin'i görebilecek bir kulesi olacak. O bölge tamamen park bahçe olacak. Yıllardır yapılan dedikodular vardı, Tevfik Sırrı Gür Stadı yerine AVM yapılacak. Ağaçlar kesilecek, oraya lüks siteler gelecek diye dedikodular vardı. Bütün dedikoduları kesiyoruz. Bu ihale iptal olmuştu. Mücadelesini verdik. İhalesini tekrar yaptık. Mersin'e büyük bir hizmet olacak. Sonrasında ordu evini oraya dahil etmek istiyoruz. Aqua Park'ta plaj bölümü var. İnsanlar orada denize girebilecek. Soyunma kabinleri olacak. Millet Bahçesinin işletmesini biz üstlenebiliriz.  TOKİ'de çalıştırabilir. Bunu ilerde tartışabiliriz."

PARKLARIN BÜYÜKŞEHİR'E TAHSİSİ TAMAM

Atatürk Parkı'nın tahsisini Büyükşehir alamadığını hatırlatan Gültak, "Geçen hafta itibari ile hem Atatürk Parkı hem Adnan Menderes Bulvarı'ndaki park Büyükşehir'e tahsis olarak verildi. Bu saatten sonra Büyükşehir Belediye Başkanımızın oraları en iyi şekilde değerlendireceğini düşünüyorum. Çamlıbel Marina ile ilgili farklı düşüncelerimiz var. Elimizden geldiğince Akkdeniz'e dokunuyoruz" şeklinde konuştu.

"ATAŞ'TA BİRİNCİ ÖNCELİK ÇAY MAHALLESİ'NDE İKAMET EDENLER"

Çay Mahallesi'ndeki ATAŞ yerleşkesine yapılacak 400 konutluk projenin  ihale süreci başladığı bilgisini yineleyen Gültak şunları söyledi: "İhale sürece 2 ay sürecek. Tahmin ediyoruz Şubat gibi Mart gibi 400 konutluk temeli atacağız.  TOKİ'yi Mersin'e getirdik. Millet yararına bir proje olduğuna inanıyoruz. Orada birinci önceliğimiz Çay Mahallesi'nde oturan insanlar. Çay Mahallesindeki insanlarımız orada yaşamak istemiyorsa ben bu defteri kapatırım. İstemeyen insanları zorla getirme imkanımız yok. Amacımız insanlara bir görsel sunabilmek. Orada kadınlara çok güveniyorum. Çünkü çok çile çekiyorlar. Park istiyorlar, kreş, yeşil alan istiyorlar. Çay Mahallesi'nin içinde bunu yapacağız. Olmadığı takdirde tüm Mersin'e açarız. Bir saniyede biter. Amacımız bu değil. Kafamızın arkasında şöyle bir şey de yok. Bu tür konut alanlarına bol bol farklı siyasi görüşteki insanlarda gelsin yerleşsin de Akdeniz'in yapısı değişsin. Kesinlikle öyle bir düşüncemiz yok. Burada öncelik Çay Mahallesi'ndeki insanların orada oturması için mücadelesini vereceğim. Bunu sizde göreceksiniz sizden yardım da isteyeceğim bu konuda. Olmazsa benim zorla yapacağım bir şey yok."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak