“Engellilere pozitif ayrımcılık şart”

​Mersin Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, engelli bireylerin ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekmek, onların talepleri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bir etkinlik düzenledi. “3 Aralık Farkındalık Yürüyüşü” ile başlayan etkinlik, Kongre Merkezi’ndeki konuşmalar, müzikli gösteriler ve danslarla devam etti. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, engelli vatandaşlar için pozitif ayırımcılığın şart olduğunu söyledi.

 “Engellilere pozitif ayrımcılık şart”
 “Engellilere pozitif ayrımcılık şart” admin
Bu içerik 237 kez okundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, engelli bireylerin ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekmek, engelli bireylerin talepleri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bir etkinlik düzenledi.

Etkinlik, Taş Bina’dan Kongre Merkezi’ne kadar yapılan “3 Aralık Farkındalık Yürüyüşü” ile başladı. Yürüyüşe, Otistik Çocukları Yaşatma ve Kazanma Derneği, Mersin Sakatlar Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği Tarsus Şubesi, Tarsus Görme Engelliler Derneği, Mersin İşitme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği üyeleri ile İbni Sina İşitme Engelliler Lisesi, Nihat Sözmen Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Özel Mersin Cebir Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı. “Otizmin Farkındayız, Onların Yanındayız”, “Bir Gün Değil, Bir Hafta Değil, 365 Gün Yanınızdayız”, “Onlar Engelleri Kaldırdı. Ya Siz?” yazılı pankartlar taşıyan grup, engelli bireylerin ve ailelerinin sorunlarına farkındalık yaratmak için yürüdü.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda devam eden etkinliğe Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Genel Sekreter Ahmet Müfit Bayram, Genel Sekreter Yardımcıları Olcay Tok ve Hasan Gökbel, Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, engelli bireyler, aileleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlarken, İbni Sina Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencileri de İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okudu.

“ENGELLİLER TÜM HAKLARDAN EŞİT BİÇİMDE FAYDALANMALI”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Gülcan Kış, Türkiye’de 8.5 milyon kişinin engelli olduğunu, Mersin’de ise belediyenin veri tabanına kayıtlı engelli sayısının 18 bin 952 kişi olduğunu söyledi.

Kış, “Bizler, kentimizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, istihdam başta olmak üzere, tüm haklarından eşit bir biçimde yararlanmaları gerektiğini açık yüreklilikle savunuyoruz. Ancak bu yeterli değildir. Engelli vatandaşlarımız için pozitif ayırımcılık şarttır. Bunun için de sadece kanun maddeleri yeterli değildir. Bizler uyguladığımız tüm proje ve hedeflerimizde bu gerçeğin ışığında hareket ediyoruz.  Etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"ENGELLİ RAMPALARINI İŞGAL ETMEYİN"

Mersin Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı Dursun Arslan ise engelli bireylerin birçok sorunla mücadele ettiğini, bunların başında erişebilirlik sorununun geldiğini ifade etti. Arslan,  “İşe gitmek için, evden çıkabilmek için erişebilirlik. Nasıl ki sizler evden çıkınca işinize rahatça gidiyorsanız engellinin de evden çıktığında asansörün, kaldırımın, otobüsün, işyerinin asansörünün uygun olması lazım. Bununla ilgili adımlar atıldı. Kaldırımlar, otobüsler düzeltildi ama binalarda durum aynı. Kaldırımlara rampa yapılıyor, hissedilebilir yüzey yapılıyor ama kaldırımlar işgal altında. Lokantalar,  sürücüler o rampaları işgal ettiğinde engellinin hayatı orada bitiyor” diye konuştu.

ENGELLİ BİREYLER SANATSAL YETENEKLERİNİ SERGİLEDİ

Etkinlikte, engelli bireyler de sanat alanındaki yeteneklerini sergileme olanağı buldu.

Etkinlikte Nihat Sözmen Özel Eğitim Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri Anadolu Ateşi dans gösterisini sahnelerken, Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Tiyatro Topluluğu müzikli gösteri sundu. Etkinlik Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Koro ve Orkestrası’nın müzik dinletisi ile sona erdi.

Program sonunda Başkan Vekili Gülcan Kış ve Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Hülya Atila, engelsiz tiyatro, engelsiz koro ve orkestra ile halk oyunları eğitmenlerine çiçek takdim etti. (Haber Merkezi)

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not