Advert

istanbul escort

Cezaevlerindeki çocukların zorlu yaşamı meclis gündeminde

​HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, cezaevlerinde kalan bebek ve çocukların zorlu yaşam koşullarına ilişkin TBMM’ye araştırma önergesi vererek konuyu meclis gündemine taşıdı.

Cezaevlerindeki çocukların zorlu yaşamı meclis gündeminde
Cezaevlerindeki çocukların zorlu yaşamı meclis gündeminde  admin
Bu içerik 279 kez okundu.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, “Cezaevlerinde kalmak zorunda bırakılan bebeklerin ve çocukların Çocuk Hakları Sözleşmesinde belirtilen ilkelerden uzak koşullar içinde yaşadığı görülmektedir.Bebek ve çocukların özgürlüklerinden yoksunbir şekilde zor yaşam koşulları altındabırakılmasının insani ve vicdani bir tarafı yoktur.Çocuk Hakları Sözleşmesinde belirtilen ilkelere göre yaşam koşullarının oluşturulması ve bu konuda gereken yasal düzenlemelerin zaman kaybetmeden yapılmasıgerekmektedir.” diyerek konuyla ilgiliTBMM Başkanlığı’na araştırmaönergesi verdi.

 Rıdvan Turan, gerekçe olarak ise şunları belirtti. “14.11.2019 tarihinde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü sırada Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü cezaevlerinde 0-6 yaş arası 80 bebek, 6-18 arası 2500 çocuk ve yaklaşık 11.000 kadın tutuklu olduğu yönünde bilgi vermiştir. Vekili olduğum Mersin’deki Tarsus Cezaevi’nde 2019 Mayıs verilerine göre 0-6 yaş arası bebek ve çocuk sayısı 90’dır. Bununla birlikte 6 aylık hamile olan 3 kadın tutuklu bulunmaktadır.

Yıllara göre 0-6 yaş arası annesi ile cezaevinde kalan bebek sayısı ise; 2013’te 285, 2014’te 334, 2015’te 450, 2016’te 560, 2017’te 668, 2018’te 743 olarak bilinmektedir. Bebekli annelerin yıllara göre cezaevindeki sayısının günümüze kadar arttığı görülmektedir.

Bu sayıların dışında anneler, bebekler ve çocuklar cezaevinde pek çok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların başında çocuklu annelerin koğuşlarda dışlanması, çocuklar için ayrı yemeklerin çıkmaması, çocukların fiziksel ve mental gelişimleri için gerekli imkanların olmaması, çocukların annesiz doktora götürülmesi, çocuklar için ayrı yatakların olmaması gelmektedir.

Tarsus cezaevinde tutuklu olan anne Nurhan Bahadır ve bebeği Muaz 2 aylıkken tutuklanmıştır. Nurhan Bahadır, 1.5 yaşında gelen hasta bebeği için bez ve ilaç temini konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını ve Muaz bebeğe bakarken zorlandığını ifade etmektedir.

Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilmiş ve Türkiye dâhil olmak üzere 142 ülke sözleşmeyi imzalayarak çocuk haklarına yönelik ilkeleri kabul etmiştir.

Türkiye, imza attığı Çocuk Hakları sözleşmesiyle her çocuğun yaşam hakkı olduğunu ve devletin görevinin de çocuğun yaşamını ve gelişimini azami ölçülerde güvence altına almak olduğunu kabul etmiştir. Aynı zamanda çocuğun kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için mutluluk, sevgi ve anlayış havasının içindeki bir aile ortamında yetişmesinin gerekliliğini de onaylamıştır.

Fakat 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününde BM’nin yayınladığı verilere göre Türkiye’nin çocuk hakları konusunda sorumluluklarını yerine getirmediği görülmektedir. BM’nin yayınladığı verilere göre Dünya’da binbeşyüz çocuk ulusal güvenlik gerekçesiyle özgürlüğünden mahrum bırakılmış durumda ve bu çocukların %10’dan fazlası Türkiye’de yer almaktadır. BM bu raporu hazırlarken çocukların koşullarıyla ilgili anketi üye devletlere göndermiş ancak Türkiye’nin de arasında olduğu 92 ülke ankete yanıt vermemiştir. Türkiye’de cezaevinde bulunan bebek ve çocuklar Çocuk Hakları Sözleşmesinde belirtilen ilkelerden uzak koşullarda büyümektedir. BM’nin 2019’da yayınladığı rapora göre Türkiye’nin çocuklar için yapması gereken sorumlulukları yerine getirmediği görülmektedir.” (Haber Merkezi)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
TÜİOSB Başkanı Balta:
TÜİOSB Başkanı Balta: "Bölgesel enerjinin kaynağı kadınlar olacak”