Advert

istanbul escort

Küçük çiftçide Sera A. Ş endişesi

​Küçük alanlarda sera üretimi yapan çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin iştiraki olan Sera A.Ş. tarafından kurulması planlanan 50 bin dekarlık sera inşası nedeniyle yok olma ve pazarlarında daralma endişesi yaşıyor. Mersin Bölgesi'nde çiftçilerin temsilcisi olan Erdemli, Silifke, Aydıncık Ziraat Odası Başkanları Mersin Ziraat Odası Başkanlığı’nda Tarım Kredi Kooperatifleri Sera A.Ş konulu bir basın açıklaması gerçekleştirerek tepkilerini dile getirdi. Ziraat Odaları adına bir açıklama yapan Mersin Ziraat Odası Başkanvekili Ziraat Mühendisi Turgut Demir, bu uygulamanın hayata geçmesi ile küçük ölçekli çiftçinin zor durumda kalacağını ve üretemeyeceğini, üretemeyeceği içinde tükeneceğini kaydetti. Çiftçinin üretimle ilgili herhangi bir probleminin olmadığını vurgulayan Demir, "Çiftçimizin ana sorunu pazarlamadır. 50 bin dekarlık sera inşası küçük aile işletmelerinin yok olmasına yol açacak, üreticinin pazarını daraltacaktır. Yeni sera kurup piyasayı bu şekilde dengelemeye çalışacağınıza, hali hazırda bin bir güçlük ve artan maliyetle üretim yapmaya çalışan çiftçimizi destekleyelim, gelin bu ürünleri üreticiden alalım" şeklinde konuştu. Hasan KÜÇÜK

Küçük çiftçide Sera A. Ş endişesi
Küçük çiftçide Sera A. Ş endişesi admin
Bu içerik 547 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin iştiraki olan Sera A.Ş. tarafından kurulması planlanan 50 bin dekarlık sera inşası nedeniyle küçük seralarda üretim yapan üreticiler yok olma ve pazarlarında  daralma endişesi yaşıyor.

Endişelerini dile getirmek için bölgedeki Ziraat Odaları Mersin Ziraat Odası öncülüğünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Mersin Ziraat Odası Başkanı Mahmut Sakallı, Başkanvekili ziraat mühendisi Turgut Demir, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, Aydıncık Ziraat odası Başkanı Hüseyin Akdeniz katıldı.

Ziraat Odaları adına Mersin Ziraat Odası Başkanvekili Ziraat Mühendisi Turgut Demir yaptığı açıklamada, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kurulan Sera A.Ş'nin  seracılık alanında faaliyet göstereceğinin basına yansıyan haberlerde yer aldığını ifade ederek bu çerçevede uygulamanın şekli tam olmamakla beraber, seracılık alanında tesislerin yüzde 25’inin yenilenmesi, 50 bin hektar alandaki modern alanlarda üretim yapılması öngörülmekte, öncelikli amacın kısa gıda enflasyonunu dizginlemek ve uzun vadede çiftçinin üretime geri dönmesinin sağlanması olduğu belirtilmektedir" dedi.

Sistemin işleyişine bakıldığında ise tohumun çiftçiye alım garantisiyle önceden verilmesi; yerli tohum kullanımı öncelikli olması; üretimin ziraat mühendisleri gözetiminde yapılması; üreticinin ürettiği ürünün sonrasında anlaşmalı olduğu şirketin veya kurumun lojistik merkezine ürününü teslim edilmesi, çiftçi doğrudan satış yaptığı kurumla muhatap olması şeklinde olduğu, söz konusu çalışmanın Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın ile birlikte yapıldığı, söz konusu çalışma ile toptancı hallerinin by pass edileceği, fiyatları yükselten aracının devreden çıkarılacağı gibi hususların yer aldığını anlatan Demir,  "Bu açıklamaların ardından Ziraat Bankası tarafından seracılık paketi açıklanmıştır. Yapılan açıklamada stratejik, otomasyona dayalı, jeotermal seralara kredi limitlerinin yükseltileceği, asgari 6 milyon lira tutarındaki 50 dekar ve üzeri otomasyona dayalı modern sera yatırımlarına hem lira hem döviz endeksli kredilerde faiz hem de vergi desteği verileceği, faiz indirimi sağlanırken, genç çiftçiler hibe ile sera kuracak, yenileme destek kredileri artacağı belirtilmiştir" şeklinde konuştu.

FİYAT DALGALANMALARI NEDENİYLE BÜTÜN ÜRETİCİLERİ ETKİLEYECEK BİR YAPI OLUŞTURULMAMALI

 

Zaman zaman yaşanan fiyat artışlarının sebebinin üretimdeki geçiş dönemleri olduğunu vurgulayan Demir, "Hava sıcaklıklarının çok düşük olduğu dönemde olgunlaşmanın yavaş olmasına bağlı olarak ürün arzında daralma yaşanabilmektedir. Bu gibi kısa süreli dönemlerde yaşanan fiyat dalgalanmaları nedeniyle birçok üreticinin etkilenebileceği bir yapının oluşturulması üzerinde dikkatle düşünülmesi gerekmektedir" dedi.

"ÇİFTÇİNİN ÜRETİMLE İLGİLİ SORUNU YOK"

Çiftçinin üretimle ilgili herhangi bir probleminin olmadığına dikkat çeken Demir, "Çiftçimizin ana sorunu pazarlamadır. Sera A.Ş. tarafından 50 bin dekarlık sera inşası küçük aile işletmelerinin yok olmasına yol açacak, üreticinin pazarını daraltacaktır. Yeni sera kurup piyasayı bu şekilde dengelemeye çalışacağınıza, hali hazırda bin bir güçlük ve artan maliyetle üretim yapmaya çalışan çiftçimizi destekleyelim,  gelin bu ürünleri üreticiden alalım" ifadelerini kullandı.

"UYGULAMA KÜÇÜK ÜRETİCİYİ ZOR DURUMDA BIRAKACAK"

Gazetecilerin Mersin'de ne kadar sera olduğu yönündeki sorularını cevaplandıran Demir, "Mersin’de 197 bin dekar örtü altı üretim yapılmakta, bunun 128 bin dekarı sebze, 68 bin dekarı meyve ve bin dekar civarında da süs bitkisi üretilmekte. Sebze de 30 bin dekar alanda 220 bin ton biber, 29 bin dekor alanda domates 395 bin ton ve 17 bin dekar alanda 215 bin ton civarında salatalık üretiliyor ayrıca diğer sebze üretimi de var" şeklinde konuştu.

Bu uygulamanın hayata geçmesi ile küçük ölçekli çiftçinin zor durumda kalacağını ve üretemez duruma geleceğini anlatan Demir, üretemediği takdirde ise tükeneceğini kaydetti.

Erdemli Ziraat odası Başkanı Rasim Şahin ise "Bizim üretim sorunumuz yok, Pazar sorunumuz yok. En kaliteli en verimli meyveleri sebzeleri üretiyoruz fakat pazarlamada sorun olduğu için maliyetler de yüksek olunca çitçi zarar ediyor. Küçük seraların da desteklenmesi gerekiyor" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru