Millet Bahçesi’nde kıraathanenin yanı sıra cami de olacak

TOKİ tarafından Mersin’de yaptırılacak Millet Bahçesi’nde yapılaşma için 0.03 emsal yoğunluk uygulanacak, bahçede millet kıraathanesi, kütüphane, el sanatları merkezinin yanı sıra bir cami de inşa edilecek. Bahçede cami hariç yapı yüksekliği en fazla 6.5 metre olacak.

Millet Bahçesi’nde kıraathanenin yanı sıra cami de olacak
Millet Bahçesi’nde kıraathanenin yanı sıra cami de olacak  admin
Bu içerik 285 kez okundu.

ESRA ŞASİ YAĞMUR

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin’de yıkılan tarihi Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın arazisine kurulacak Millet Bahçesi’nin önümüzdeki yıl hizmete açılacağını açıkladı.

Peki, Mersin’in kalbi denilebilecek merkezi bir konumda, deniz kıyısında bulunan Millet Bahçesi’nde neler olacak.

TOKİ’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduğu 1/5 binlik imar planı açıklama notlarında, “Söz konusu alanın açık yeşil alan (Millet Bahçesi) olarak şehrekazandırılması, yapısal ve bitkisel unsurların bulunduğu ve bölgenincoğrafyasına özgü değerleri kapsayan ve gelecekte şehirlerin kültürel peyzajkimliği ile markasını temsil edecek özgünlükte dinlenme ve eğlenmealanlarının bulunduğu estetik ve ekolojik değeri yüksek açık yeşil alanlaroluşturmak ve bu kapsamda seçilen alanın mekânsal planlarını hazırlamaktır” dedi.

1/1000 ölçekli imar planı açıklama notunda ise alanın güneyindenve batısından geçen imar yollarının korunduğu, alanın doğusundan 7 metrelik imar yolu önerildiği belirtiliyor. Plan açıklamasında Millet Bahçesi’nde nelerin olacağı konusunda ise şu ifadeler yer alıyor:

“Planlama alanı içerisinde millet kıraathanesi ile ibadethane,kütüphane, sergi alanı, el sanatları merkezi, sanat atölyeleri ile çay bahçesi,yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, her yaş ve yetenekte bireyler için spor alanları, açık hava tarih parkı, sebzebahçeleri, tematik bahçeler, meydanlar, toplanma alanları, çeşmeler,açık hava sinema ve gösteri alanları yer alabilir. Bu alanlarda emsal 0.03’tür. İbadet alanı (cami ) hariç olmak üzere, yapılacak yapı vetesislerde yükseklik en fazla 6.50 metredir.”

TOKİ’nin hazırladığı imar planı notlarında Millet Bahçesi’nin otopark alanı olarak kullanılmasına açık kapı bırakan bazı hükümlerde yer aldı. Plan notlarında, “Emsale dahil olmamak üzere, tamamen zemin altında kalmak ve hiçbir şekilde açığa çıkmamak suretiyle kamu kullanımına ait olmak üzere otopark yapılabilir. Planlama alanı içerisinde,ihtiyaç duyulması halinde, imar ada/parsellerinde teknik altyapı alanları ve özel teknik altyapı alanları yapılabilir” ifadeleri yer aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti