Advert

istanbul escort

Mersin Barosu 95 yaşında

Mersin Barosu'nun kuruluşunun 95. yılı kutlandı. Adliye Binası'ndaki Mersin Barosu'nda gerçekleştirilen kutlama etkinliğinde Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz önceki dönem başkanlar İsa Gök, Halit Akın, Şengün Erdoğan ve Hulki Özel ile birlikte 95. yıl pastasını kesti. Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz burada yaptığı açıklamada, Mersin Barosu'nun Cumhuriyetle yaşıt olması ve birçok projeye öncülük etmiş olması sebebiyle köklü bir baro olduğunu belirterek, Mersin Barosu ailesinin her geçen gün daha da büyüdüğünü kaydetti.

Mersin Barosu 95 yaşında
Mersin Barosu 95 yaşında admin
Bu içerik 187 kez okundu.

Selma Kılıç

Mersin Barosu'nun kuruluşunun 95. yılı  Adliye Binası'ndaki Mersin Barosu'nda gerçekleştirilen bir etkinlikle kutlandı. Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz burada yaptığı açıklamada, "1 Aralık 1924 tarihinde kurulan Mersin Barosu, Cumhuriyetle yaşıttır. Mersin Barosunun kuruluşu, Muhamat Kanunundan sonra 6.12.1926 tarihinde yürürlüğe giren 708 sayılı kanunun kabulünden sonra gerçekleşmiştir. Bu kanun yürürlüğe girdiği 14.78.1938 tarihini takip eden aylarda teşekkül eden Mersin Barosun’da 16 Mersin, 3 Tarsus, 1 Silifke’de olmak üzere 20 avukat kayıtlı bulunuyordu. İlk Baro başkanı Av. Hüseyin Avni Beydir" dedi.

"BARO PULU MERSİN BAROSU'NUN İCADIDIR"

Mersin Barosu'nun Cumhuriyetle yaşıt olması ve birçok projeye öncülük etmiş olması sebebiyle köklü bir baro olduğuna dikkat çeken Yeşilboğaz, "Türkiye’deki barolarda kullanılan ve barolara ekonomik katkı sağlayan 'baro pulu', Mersin Barosu’nun icadıdır. Mersin Barosu o günün koşullarıyla borç batağında iken baromuzun borçlarını ödemek için ‘baro pulu’ çıkarmıştır ve borçlarını bu yardımlaşma sistemiyle ödemiştir. Bu icadımız Türkiye Barolar Birliği tarafından benimsendi ve projemiz tüm barolarda şu anda uygulanıyor. Avukatlık mesleğinin ekonomik ve siyasal anlamda yol kat etmesinde Mersin Barosu’nun rolü çok büyüktür" şeklinde konuştu. 

Birçok baro, fiziksel mekân yetersizliği nedeni ile stajyer avukatlara sınırlama getirirken Mersin Barosu'nun Gökdelen hizmet binasının tüm meslektaşlarına gerekli eğitimi verecek her türlü imkâna ve donanıma sahip olduğunu anlatan Yeşiilboğaz, "Bu hizmet binamız, sadece meslektaşlarımızın kendi maddi destekleri ile baromuza kazandırılmıştır. Bu açıdan Mersin Barosu, gerek fiziki mekanı ve donanımı ile bir çok barodan öndedir.  Mersin Barosu ailesi her geçen gün daha da büyümektedir" diye konuştu.

"3 BİNE YAKIN KAYITLI AVUKATIMIZ VAR"

Değişik yıllara göre Mersin Barosu’na kayıtlı avukatların mevcudu hakkında bilgi veren Yeşilboğaz, şöyle devam etti: "1940 yılında 20, 1951 yılında 45, 1961 yılında 81, 1971 yılında 152, 1981 yılında 319, 1982 yılında 327, 1985 yılında 391, 1986 yılında 445, 1986 yılında 446, 1989 yılında 516  avukat kayıtlı idi. 365 avukat Mersin’de, 80 avukat Tarsus’ da 38 avukat Gülnar’da görev yapmaktaydı. 1990 yılı itibari ile Baro’da staj yapmakta olan stajyer adedi de 67’dir. Şimdi ise baromuza kayıtlı 3 bine yakın avukat kayıtlı olup, şu an staj yapan avukat sayımız ise 241 kişidir."

Tarihi başarılarla dolu Atatürk ilke ve devrimleri ışığında yol alarak adalet ve hukuk mücadelesinde öncü olan Mersin Barosunun kuruluşunun 95. yıldönümünü kutlayan Yeşilboğaz, "95 yıllık gururumuza katkı veren geçmiş dönem tüm baro başkanlarımıza, yönetim kurullarına, diğer kurullarda görev alan ve başarılarımıza destek veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür eder, aramızdan ayrılanları rahmetle anar, saygılarımızı sunarız" dedi.

Yeşilboğaz konuşmasının ardından  95. yıl pastasını önceki dönem başkanlar  İsa Gök, Halit Akın, Şengün Erdoğan ve Hulki Özel ile birlikte kesti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru