MERÇED'ten bilirkişi tepkisi

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) avukatı Semra Kabasakal, Silifke, Aydıncık ve Anamur ilçelerinde kurulması planlanan 19 balık çiftliğinin keşfi için mahkeme tarafından bilirkişi olarak resen atanan Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşletme Teknolojisi Ana bilim dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Deniz Ayaş'ın, davalı 2 şirketin kurduğu Mersin Kültür Balıkçılığı Derneğinin Denetleme Kurulu üyesi olarak üç yıl görev yaptığını belirterek bilirkişinin hazırlayacağı raporun bilimsel olmayacağını ve balık çiftlikleri lehine olacağını öne sürdü. Bu yönde yaptıkları bütün itirazların ve başka bilirkişi atanması taleplerinin mahkeme tarafından reddedildiğini belirten Kabasakal, bilirkişinin tarafsızlığından şüpheye düştüklerini kaydetti.

MERÇED'ten bilirkişi tepkisi
MERÇED'ten bilirkişi tepkisi  admin
Bu içerik 673 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin’in Silifke, Aydıncık ve Anamur ilçelerinde kurulması planlanan 19 Balık Çiftliğinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararlarının iptali için MERÇED’in açtığı dava kapsamında 4 ve 5 Aralık 2019 tarihinde keşif yapılacak. Keşif için mahkeme tarafından resen atanan bilirkişiye MERÇED'ten tepki geldi. 

MERÇED üyeleri Gazeteciler Cemiyetinde düzenledikleri basın toplantısında tepkilerini dile getirdi. MERÇED adına açıklama yapan Avukat Semra Kabasakal, 

Silifke, Aydıncık, Bozyazı ,Anamur halkının, meslek odalarının STK'ların tüm itirazlarına rağmen Mersin sahillerinin oldukça yakın deniz alanlarında

farklı firmalar tarafından balık çiftliklerinin kurulmasının gündemde olduğunu belirtti.

 Balık çiftlikleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) olumlu kararlarına karşı Mersin idare Mahkemesinde; ÇED olumlu kararlarının iptali ve yürütmenin durdurulması için MERÇED tarafından açılan davalarda mahkemenin 4-5  Aralık'ta keşif yapılmasına karar verildiğini hatırlatan Kabasakal, "Ancak keşif için Mahkeme tarafından resen atanan bilirkişilerden Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşletme Teknolojisi Ana bilim dalı öğretim görevlisi; Doç. Dr. Deniz Ayaş dahili davalı şirketlerden Kılıç Deniz Ürünleri Üretimi İhracaat ve İthalat ŞTİ A.Ş ve Agromey Gıda ve Yem Sasn. Tic.A.Ş ninde kurucusu olduğu Mersin Kültür Balıkçılığı Derneği'nin Denetleme Kurulu üyesi olarak üç yıllığına görev almıştır. Bilahare istifa ettiği belirtilmiş ise de , Kültür Balıkçılığını destekleyen açıklamaları basında yer almıştır. Dolayısıyla bu bilirkişinin hazırlayacağı raporun bilimsel olmayacağı ve balık çiftlikleri lehine olacağı aşikardır" dedi.

"TARAFSIZLIĞINDAN ŞÜPHEMİZ VAR"

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun (HUMK) 272 ve 36. Maddeleri gereğince, bilirkişi seçilen Ayaş'ın, balık çiftliklerinin kurduğu dernekte üye olması ve denetleme kurulunda yer alması, bilahare istifa etmiş olsa dahi o derneklere yol göstermiş olması, balık çiftlikleri konusunda basında defalarca beyanat vermesi, tarafsızlığı konusunda şüpheyi gerektirecek önemli sebeplerin olması gerekçeleri ile yaptıkları itirazların ve baka bir bilirkişinin atanması konusunda mahkemeye sundukları taleplerinin reddedildiğini anlatan Kabasakal şunları söyledi: "Yukarıda sunduğumuz gerekçelerle davamızda tarafsızlığından şüpheye düştüğümüz bilirkişi Doç. Dr. Deniz Ayaş'ın hazırlayacağı rapor tarafsız ve bilimsel olamayacağından bu hususu kamu oyu ile paylaşma zorunluluğu hissettik."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not