Advert

"Logonun faturası iki tantuni, bir ayran"

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 4. birleşiminde söz alan HDP'li meclis üyesi Ali Tanrıverdi'nin yeni logo ile ilgili rant ve kopya iddiaları olduğu yönündeki sorularına cevaplandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, logonun yansıttığı değerlerle ilgili yaptığı açıklamada, "Mersin’in M’si dedik. Sonsuzluk işaretinden geliyor. Değişimi, dönüşümü, güneşin rengini, denizin mavisini, Toroslar’ın karlarını ifade ettiğini belirttik. Hiçbir taraftan çalıntı değil. Hırsız gibi bir halimiz var mı? Buna intihal denir" dedi. Seçer, logo'nun rant yarattığı konusuyla ilgili ise "Müthiş bir rant yaratıyormuşuz! Doğru bir fatura ödedik. Bunu hazırlayan benim arkadaşım, muazzam bir adam. Topluma verdiğimiz mesajları, alim düzeyinde ki beyinler sayesinde yapıyoruz. Oturup iki makale yazmakla her konuda uzman oluyorlar. Her konuyu o biliyor. Bırak da herkes kendi işini yapsın. Bunun faturası iki tantuni, bir ayran" şeklinde konuştu.

admin
Bu içerik 849 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 4. birleşimi yapıldı. Gündem maddelerinin ardından dilek ve temenniler bölümünde meclis üyeleri taleplerini dile getirdi.

MHP'li Meclis üyesi Mehmet Topkara, Akdeniz ilçesinde'deki Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin bitmeyen inşaatını ve işten çıkan işçileri gündeme taşıyarak işçi çıkarmalarına değindi.

"BU PERFORMANS SİZE YAPIŞTI"

Burada bütçeye hayırlı olsun derken 45-50 çalışanın daha iş akdinin fes edildiği ile ilgili mesajlar düştüğünü ifade eden Topkara, "Bu konuyu daha önce sizinle görüştük ama önümüzdeki hafta bu konuyu gruplarla birlikte masaya yatırırız diye düşünüyoruz. Bunların durdurulmasını yeniden değerlendirilmesini istiyoruz. Performans uygulamasını çözemedik inşallah önümüzdeki dönemde sizin sayenizde çözeriz. Bu performans size yapıştı. Yapışmasın. Bu çalışanların ekmeği ile alakalı. Kış günü bu insanların bütçe gününde çıkışlarının verilmesi sıkıntılı bir durum, vicdanınıza ve kamuoyuna bırakıyorum" ifadelerini kullandı. 

TANRIVERDİ: LOGO İLE İLGİLİ RANK VE KOPYA GÜNDEME GELDİ

HDP’li meclis üyesi Ali Tanrıverdi ise bir logo meselesi var. Bu logo meclise tanıtılırken biraz değişim, çağdaşlık olmalı, yönüyle değerlendirdiğin de beğendiğimi ifade etmek istiyorum. Ancak bu tanıtımdan sonra rant ve kopya iddiaları gündeme geldi. Bu konuda bizi aydınlatmanızı istiyorum" şeklinde konuştu.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak'ta yarım kalan Akdeniz İmam Hatip Lisesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede "İmam Hatip meselesi TBMM’ye de taşınmış bir konu. Burada daha önceki Büyükşehir belediye başkanımızın verdiği bazı sözler var, ‘bu konuyla yapacağı ve bununla ilgili bütçe ayıracağına dair ama bütçe ayrılmamış veya ayrılan bütçenin bir kısmı verilmemiş. Okul aile birliği bizlere geldiler. Bununla ilgili ben Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ile görüştüm. Müteahhit ile görüştüm. Müteahhit eski ihale şartlarına göre bu işi bitirebileceğini iddia ediyor. Şuana kadar 5-6 milyon TL para ödenmiş, müteahhit 20 milyon TL daha ödenmesi halinde bitirebileceğini söylüyor. Büyükşehir bunu yapmış ama Ankara ile bir görüşelim, Ankara bize yasalara göre bir aktarım yapabilir mi ve Büyükşehir de bize gönderebilir mi diye bir görüşme yaptım. Çünkü doğrudan bir ilçe belediyesi olarak bizim böyle bir okul yapmamız söz konusu değil. Kamuoyunda benim burayı yapıp bitireceğim, hükümetten para getireceğim yönünde ifadeler var ama ben böyle bir açıklama yapmadım. Bu imam hatip ile ilgili ne yapıp yapmayacağınızı siz açıklayacaksınız" dedi.

UYAN: BANADA ÖLÜM TEHDİTLERİ GELDİ"

CHP'li Ali Uyan ise "İşten çıkarmalarla ilgili bazı meclis üyelerine mesajlar gelmiş, bana da bir ölüm tehdidi geldi. Performans mıdır, işten çıkarılma mıdır? Kendi daire başkanı, daire müdürü uzun bir süre bu şahsın altındaki aracın kendi mesleki olarak yani bulunduğu birimin işleri dışında defalarca tutanak tutularak belgelenmiş. Özel işlerinde kullanmış aracı. Daire başkanı ve şube müdürü sizin atadığınız kişiler değil, bir önceki dönemde atanmışlar. Bunun adına performans mı dersiniz, görevi suiistimal mi derseniz, ne derseniz deyin. Bunları gözden geleceksiniz, kamu malı hoyratça kullanılacak, siz cesaretlendireceksiniz biz de görmezden geleceğiz öyle mi? Halep oradaysa arşın burada. Biz bu göreve her şeyi göze alarak geldik. Siz iş yapmıyorsunuz. Tutanaklar var. Tutanaklar varken neden işten çıkarıyorsunuz diyorsunuz" şeklinde konuştu.

MHP'li Mahmut Tat'ta işçi çıkarmalara değinerek performans ile ilgili tutanakların ve şahısların tekrar gözden geçirilmesini istedi. İşine ihanet edeni savunur durumda olmadıklarını ifade eden Tat, "İşine sahip çıkan kardeşlerimizin de dikkatlice takip edilip, işine devam etmesini rica ettik" diye konuştu.

SEÇER: İHL İLE İLGİLİ YAZIYI BAKANLIĞA GÖNDERDİM GELİŞME SAĞLANMADI

Meclis üyelerinin sorularına cevap veren Başkan Vahap Seçer ise "İmam Hatip Lisesi meselesi ilk göreve geldiğimizde gündemimize geldi. AK Partili arkadaşlar konuyu iletti. İhale tarihi 2018 yılının Ocak ayı, sözleşme tarihi Mart ayı ve sözleşmeye göre işin süresi işin süresi 300 gün ve yılbaşına yakın bir tarihte bunun bitirilmiş olması gerekiyordu. Ama süre uzatımı yapılmış. Ama binanın inşaatının fiziki gerçekleşme oranı yüzde 15. Maddi gerçekleşmesi kapsamında da 2 milyon TL ödeme yapılıyor. İhale benden önce. Benimle uzaktan yakından alakası yok ama devlet işi. AK Partili arkadaşlarla, belediyenin bu işte zorlanacağını bedelinin 24 milyon 722 bin TL olduğunu söyledik. Bunu Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmesi gündeme geldi. Bu formülü ben çıkarmadım bana önerildi ben de ilgili yazıyı bakanlığa gönderdim ama o günden buyana bir gelişme sağlanamadı" dedi.

"ARKADAŞLARIMIZDAN ALDIĞIMIZ KATKI YETERLİ DEĞİL"

Seçer işçi çıkarmaları ile ilgili yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: "İşçi çıkartmaları ya da belediyede çalışan bazı personellerin işine son verilmesinin gerekçesi her ne iş ise de, demek ki bu çalışan arkadaşlarımızdan aldığımız katkı bizim açımızdan yeterli değil. Ya işe gelmiyor, ya geliyor yapmıyor ya da kurumu karıştırıyor. Bizim bu insanlarla yürüme şansımız yok. Bugüne kadar işine son verdikleri personel sayısı ile bugüne kadar çalışan arasında uçurum var. 300 kişinin işine son verilmiş, çalışan sayısı 9 bin 700. Sizin partinizin üyesi olup da işine devam eden yok mu, var. Bu gün size oy verir yarın  bize oy verir. Militanca bir tavır, bir kamu kurumu içinde sergilerse siz tutar mısınız? Yapmazsınız. Olmaz. Zaten yürütemez, yönetemezsiniz. Ben vicdanen rahatım. Ama tabi bu konuda denetim yapmamız lazım. Yanlış yapılmış olabilir. Statüko devam edemez elbette ki yenilik getireceğiz. Çalışmadan maaş alanların çolu çocuğu var da çalışacak iş arayanların çocuğu yok mu? Bırakın çalışanı alalım, o da gariban. Konuşalım, önerilerinize, fikirlerinize, değerlendirmelerinize, uyarılarınıza açığım."

"BÜYÜKŞEHİR VE İLÇE BELEDİYELERİNİN LOGOLARI SANKİ BİR KALEMDEN ÇIKMIŞ GİBİ"

Seçer, logo konusunda yaptığı açıklamada ise, "Logo konusu aslında biraz iyi anlaşılmadan tartışma farklı mecralara gitti. Bu konuda değerlendirmede kalemler de bildiğini okudu. Konuyu bilmiyor ama kendi bilindiği üzerinden yorumlar yaptı. ‘Bu logo meclisin dışında, kabul edilmemiş’ gibi. Teşekkür ederim, ben meclis yönetmeliğini bilmiyorum. Bilmedikleri bir konu var. Logo ilk gündeme geldiğinde. Stratejik planı sunduğumuz da belediye meclis üyeleri ile paylaştık. Sunumu bizzat ben yaptım. Daha sonra da bu sunumu tarafınıza gönderdim. Bu her kurum için olabilecek bir çalışmadır. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin logosunun hepsi bir kalemden çıkmış gibi. Logo ‘Neyi yansıtıyor’ deniliyor? İlla orada köfte, tantuni görmek istiyor. Allah aşkına okumuyorsunuz bari dinleyin, size sunum gönderdik. Dünyada marka kentler var, bunları logolarına bakın" dedi.

Logonun yansıttığı değerler hakkında konuşan Şeçer şunları söyledi: "Mersin’in M’si dedik. Sonsuzluk işaretinden geliyor. Değişimi, dönüşümü, güneşin rengini, denizin mavisini, Toroslar’ın karlarını ifade ettiğini belirttik. Hiçbir taraftan çalıntı değil. Hırsız gibi bir halimiz var mı? Buna intihal denir. Müthiş bir rant yaratıyormuşuz. Doğru bir fatura ödedik. Bunu hazırlayan benim arkadaşım, muazzam bir adam. Topluma verdiğimiz mesajları, alim düzeyinde ki beyinler sayesinde yapıyoruz. Oturup iki makale yazmakla her konuda uzman. Her konuyu o biliyor. Bırak da herkes kendi işini yapsın. Bunun faturası iki tantuni, bir ayran.  Bu logo kabul edilir ya da edilmez, yüce meclis burada. Tartışıyor kamuoyu. Ben tekrar size geleceğim, sunacağım. ‘Biz bu logoyu uygun görüyoruz’ deyip oylamaya sunacağız. Yeni logo değiştiği zaman tüm tabelalar, evraklar değişecek, milyonlarca para harcanacak deniliyor. Bu da cehaletin eseri. Yeni logoya geçtiğimizde ihtiyaç duyduğumuz alanlarda yeni logomuzla yeni tabelalarımızı yapacağız. Artı bir lira harcamaya gerek kalmayacak."

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti