Advert

Büyükşehir’in 2020 bütçesi 2 milyar 254 milyon TL

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 4. Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Başkanlığı'nda gerçekleştirildi. Mecliste idareden, komisyonlardan ve gündem dışı maddeler görüşüldü. Bütçe Komisyonda oy birliğiyle görüşülerek oylanmak için meclise havale edilen Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2 milyar 254 milyon TL’lik bütçesi mecliste de oy birliğiyle kabul edildi. Bütçede Başkan Seçer’e 250 milyon TL’lik borçlanma yetkisi verildi. Bütçenin kabul edilmesi sonrası meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Seçer, “Bütçemiz geçmiştir, desteğiniz için teşekkür ediyoruz, inşallah güzel bir yıl geçiririz. Bu bütçeyi akılcı bir şekilde kullanırız ve bütçe gerçekleşme oranımız yüksek olur” şeklinde konuştu.

Büyükşehir’in 2020 bütçesi 2 milyar 254 milyon TL
Büyükşehir’in 2020 bütçesi 2 milyar 254 milyon TL admin
Bu içerik 748 kez okundu.

 Esra Şasi YAĞMUR

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 Yılı Kasım Ayı olağan toplantı döneminin 4’üncü birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Açılış ve yoklama ile başlayan meclise; Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılıç, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı’nın da aralarında olduğu 14 meclis üyesi katılmadı.

Mecliste  ilk olarak 2009 yılından günümüze kadar Büyükşehir Belediyesi’nce tahakkuk veya tahsil edilen katı atık bedellerinin ilçe belediyelerine iade edilmesine ilişkin önerge  oy birliğiyle kabul edildi. Mecliste daha sonra komisyonlardan gelen konular görüşüldü.

Bu kapsamda Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na muhtelif daire başkanlıklarından 42 milyon TL ödenek aktarılması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile Ulaşım Komisyonu’na müştereken havale edilen ve oy birliğiyle kabul edilen teklif, mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in bir önceki toplantıda 50 bin TL olarak gündeme getirdiği ancak 100 bin TL’ye çıkartılması için yeniden komisyona gönderilen Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’ne 100 bin TL maddi destek verilmesi ile ilgili teklif de komisyonda olduğu gibi mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

BÜYÜKŞEHİR’İN 2020 BÜTÇESİ 2 MİLYAR 254 MİLYON TL!

Komisyonlardan gelen tekliflerin sonuncusunda ise Mersin Büyükşehir Belediyesi 2020 Mali Yılı Bütçesi görüşüydü. Plan ve Bütçe Komisyonundan oy birliğiyle geçerek oylanmak meclise gönderilen

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2 milyar 254 milyon TL’lik bütçesi mecliste de oy birliğiyle kabul edildi. Bütçede Başkan Seçer’e 250 milyon TL’lik borçlanma yetkisi verildi.

Bütçenin kabul edilmesinin ardından meclise teşekkür eden Başkan Seçer, “Bütçemiz geçmiştir, desteğiniz için teşekkür ediyoruz, inşallah güzel bir yıl geçiririz. Bu bütçeyi akılcı bir şekilde kullanırız ve bütçe gerçekleşme oranımız yüksek olur” şeklinde konuştu.

Bütçe ile ilgili meclisin dilek ve temenniler bölümünde söz alan MHP’li meclis üyesi Mehmet Topkara ise "2020 yılı bütçe tasarısı kabul edildi. 2020 yılı bütçemizin Mersin'e, memleketimize hayırlı vesile olmasını MHP olarak diliyoruz. Geçmiş dönemlerde de bu işin içindeydik. Bütçemiz geçen yıl ile aynı oranda. Geçen toplantılarda bu bütçe bizden önceki dönemde yapılmıştı denildi, 3 aylık bir süre orada, 9 aylık bir sürede bu dönemde kullanıldı. 2020 yılı bütçesi de yeni yönetim ile bugün gerçekleşti" şeklinde konuştu.

"BÜTÇE DAHA ÇOK SOSYAL PROJELERE AYRILMIŞ"

Bütçenin yatırım bütçesi olduğunu gözlemlemek isterken daha çok sosyal projelere ayrılmış bir bütçe olduğunu gördüklerini ifade eden Topkara, "Bu bütçenin yıl bitiminde değerlendirilmesini burada yapacağımızı, bu bütçenin Mersin’e neler getireceğini burada bir yıl sonra konuşmak isteriz. Uygulamasına bakmamız lazım. Yıl içerisindeki ödenek aktarmalarına, icraatına bakmamız lazım. MHP olarak bunu içtenlikle, yapıcı bir şekilde 2020’de takipçisi olacağız”" diye konuştu.

Meclis toplantısı idareden gelen konularda görüşüldü. Mut İlçesi, Yazalanı Mahallesi, 413 ada, 132 No.lu parsele ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan tadilatı ile ilgili teklif İmar ve Bayındırlık ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarına sevk edildi.

Yenişehir İlçesi, Emirler Mahallesi, 102 ada, 23, 24 ve 25 parsellere ilişkin onaylanan 1/5 bin ölçekli nazım imar planına askı ilan süresi içerisinde yapılan itiraz ile ilgili teklif İmar ve Bayındırlık ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarına sevk edildi.

Mersin Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğü’nün  yazısı ile yeniden görüşülmesi talep edilen, Erdemli İlçesi, Kargıcak Mahallesi, 639 ada 5 parsele ilişkin hazırlanan 1/5 bin ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile ilgili teklif de, İmar ve Bayındırlık ile Çevre ve Sağlık, Eğitim, Spor ve Kültür Komisyonlarına sevk edildi.

Davalık olan ve Mersin Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğü’nün yeniden görüşülmesini talep ettiği Akdeniz İlçesi, Hamidiye Mahallesi, 876 ada, 71 parsel sayılı taşınmazın 1/5 bin  ölçekli ilave ve revizyon nazım imar planında “Rekreasyon Alanı” olarak işaretlenmesine yönelik işlemin iptal edilmesi ile ilgili teklif İmar ve Bayındırlık ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarına sevk edildi.

Mersin Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğü’nün yeniden görüşülmesi talep edilen, Akdeniz Belediye Meclisi’nin 05.07.2019 tarih ve 65 sayılı kararı ile; Akdeniz İlçesi, Nusratiye Mahallesi, 10822 ada, 4 No.lu parsel üzerinde bulunan Mersin Limanı Tesisleri Mersin Kruvaziyer ve Konteyner Limanına ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notlarında değişiklik yapılmasına ilişkin plan tadilatı ile ilgili teklif İmar ve Bayındırlık ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarına sevk edildi.

Son olarak Silifke İlçesi, Taşucu Mahallesi, 8470 parsele ilişkin 1/5 bin ölçekli ilave ve revizyon nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli ilave ve revizyon uygulama imar planına askı ilan süresi içerisinde yapılan itiraz ile ilgili teklif de Plan ve Bütçe ile Çevre ve Sağlık ile Temizlik Komisyonlarına sevk edildi.

Mecliste gündem maddelerinin oylanmasının 40 dakikada tamamlanması dikkat çekti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti