Advert

Yeşilboğaz: Aladağ hala yangın yeri

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 29 Kasım 2016 yılında Adana'nın Aladağ ilçesinde 10'u öğrenci, 1'i çocuk olmak üzere, 12 kişinin yaşamını yitirdiği ve 24 öğrencinin de yaralandığı cemaate ait yurtta çıkan yangının üçüncü yılında yaptığı yazılı açıklamada, adalet bekleyen Aladağ’ın hala yangın yeri olduğunu belirtti.

Yeşilboğaz: Aladağ hala yangın yeri
Yeşilboğaz: Aladağ hala yangın yeri admin
Bu içerik 251 kez okundu.

    Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında,‘Kasıtlı ya da ihmali davranışla ölüme denen olma’ suçundan açılması gereken dava, taksirle öldürme suçundan açılmıştır.En başından itibaren yapılmış olan yargılama ve 04.07.2019 tarihli kararın hukukiliği sorgulanacak nitelikte bir karardır. Tartışılan karara göre,  mahkeme 12 sanığı çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırırken, 6 sanık ise beraat etti. Kamu görevlisi sanıklar hakkında ölüme sebebiyet suçundan beraat verilirken, haklarında ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan ceza verilmiştir. Kamu görevlileri de dâhil, yargılanan bütün sanıklar açısından olası kast ile birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verilmesi suçundan, ceza tayini yönündeki talepleri reddedilmiş, bir kısım sanıklar hakkında bilinçli kastla ölüme sebebiyet verme suçundan hüküm kurulmuştur.

“KARAR VİCDANLARI YARALAMIŞTIR”

Neticede, bu hüküm kabul edilemez. Alınan karar, toplumun adalete olan inancını ve vicdanları yaralamıştır. Ayrıca dosyada, delillerin üzerinin kapatılması ve bazı delillere de ulaşımın engellenmesi çok açıkça kendini göstermiştir. Tevsii tahkikat talepleri reddedilmiş dosya, birçok eksiklikle karara bağlanmıştır. Aladağ hala yangın yeri. Çünkü çocuklarımızın yaşam hakları ellerinden alınmıştır. İhmal sonucu yanarak hayatını kaybeden çocukların hesabı hukuk önünde sorulmadıkça, Aladağ’a adalet gelmedikçe, bu yangın sönmeyecek. Mersin Barosu olarak, devam edecek olan sürecin takipçisi olacağız. Hayatını kaybeden çocuklarımızı rahmetle anıyor, ailelerine sabırlar diliyorum” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak