Mersin’de önce çorba, sonra ders zili çalıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Bir Çorba Bir Ekmek” projesi

Mersin’de önce çorba, sonra ders zili çalıyor
Mersin’de önce çorba, sonra ders zili çalıyor admin
Bu içerik 292 kez okundu.

 kapsamında gerçekleşen çorba dağıtımı, Mersin merkezde yer alan Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde de gerçekleşiyor. İlk teneffüste çorbalarını içen öğrenciler, çorba dağıtımı ve eğitimler nedeniyle Başkan Vahap Seçer’e teşekkür ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı ders programına Eylül ayı itibariyle başladı. Merkezle birlikte 8 ilçede üniversite hayali kuran yaklaşık 4 bin 200 öğrenciyi ücretsiz olarak geleceğe hazırlayan kurslar, tecrübeli, genç ve dinamik öğretmen kadrosu ile eğitim veriyor. Merkezdeki 1200 öğrencinin eğitim gördüğü kurs merkezinde öğrenciler, sabahları “Bir Çorba Bir Ekmek” projesi kapsamında içtikleri sıcak çorbayla güne başlıyor.

ÖĞRENCİLER HAYATA HAZIRLIK SÜRECİNDE DE DESTEK GÖRÜYOR

Kurs merkezleri Mersin (merkez), Erdemli, Tarsus, Gülnar, Anamur, Mut, Silifke ve Aydıncık olmak üzere 8 noktada, yenilenen öğretmen kadrosu ve eğitim anlayışı ile 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında gençleri geleceğe hazırlıyor. Yapılan seviye tespit sınavı sonucunda sınıflara ayrılan öğrenciler, zorlu bir yarış süreci için durmaksızın çalışıyor.

Eğitimin yanı sıra Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hizmetleri de veren kurs merkezleri, zorlu üniversite hazırlık sürecinde hem öğrencilerin hem de velilerin yanında oluyor.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN EKSİĞİNİ KAPATMAK İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ”

Mersin merkezde yer alan kurs merkezinde 35 öğretmen, bir psikolog, bir rehber öğretmen ve kurum müdürü, 1200 öğrenciyi geleceğe hazırlamak için özveriyle çalışıyor. Öğrencilerin eksiklerini kapatma noktasında her türlü desteği sağladıklarını belirten kurs müdürü Melike Elif Esiroğlu, “Kurs merkezimizde bir psikolog, bir rehber öğretmen, 35 branş öğretmeni ile öğrencilerimize hizmet veriyoruz. Eğitim-öğretim dönemine başlarken yaptığımız veli toplantısında, öğrencilerimiz için takip sistemimiz olduğunu, velilerimizi de mesajla bilgilendireceğimizi belirttik. Birebir ders, soru çözümü ve konu tekrarları noktasında öğrencimizle sıkı bir ilişki kurduk. Öğrencilerimizin eksiklerini kapatma noktasında onlara her türlü desteği sağlıyoruz” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ HAYATA HAZIRLIYORUZ”

Rehber öğretmenlerinin öğrencilerle birebir görüşmeler yapığını ifade eden Esiroğlu,  “Rehber öğretmenlerimiz hem aileyle hem de öğrenci ile görüşerek aslında onların sadece üniversite hazırlık sürecine değil, hayata hazırlık sürecine de destek oluyorlar. Aynı zamanda sınıf rehber öğretmenlerimiz var. Derse giren öğretmenlerimiz, rehber öğretmenlerimizle koordineli olarak ders takibi gerçekleştiriyor. Yakın zamanda ev ziyaretlerimiz de yapılacak” diye konuştu.

Esiroğlu, öğrencilerle ders dışında sosyal etkinlikler de düzenlediklerini belirterek, “Bunlardan biri Tema Vakfı ile gerçekleştirdiğimiz fidan dikme etkinliğiydi. Bunun yanında Kariyer Günleri, sinema, tiyatro etkinlikleri ve onları hayat anlamında geliştirebilecek pek çok proje de hazırlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin etkinliklerini, projelerini takip ediyoruz” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZ HER SABAH İLK TENEFFÜSTE ÇORBALARINI ALIYOR”

Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir Çorba Bir Ekmek” projesinden kurs öğrencilerinin de yararlandığını ve oldukça minnettar olduklarını ifade eden Esiroğlu, “Öğrencilerimiz Mersin’in pek çok yerinde çorba dağıtımını gördü. Onlar da özellikle sabah saatlerinde çok uzak yerlerden geldikleri için ve maddi olarak bütçeleri olmadığı için aslında böyle bir hizmet istediler. Büyükşehir Belediyesi de onlara bu hizmeti sağladı. Öğrencilerimiz her sabah ilk teneffüste çorbalarını alıyor” diye konuştu.

 “SABAH SOĞUĞUNDA ÇORBA İYİ GELDİ”

Merkezdeki kursa devam eden Emre Taş, verilen eğitimden memnun olduğunu belirterek, “19 yaşındayım, Adıyamanlıyım, sağlık teknikeri olmak istiyorum, onun için çaba gösteriyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin kursunda öğrenim görüyorum. Memnunum, çok güzel eğitimi var. Ders içi olsun, ders dışı etkinlikler olsun, çok güzel geçiyor. Dersler verimli, rehberlik servisimiz öğrencilerine ayrı bir önem gösteriyor. Çorba servis ikramı çok iyi. Sabahları soğuk olduğu için çok iyi geldi, teşekkür ediyoruz” dedi.

 (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı