Advert

“Malzeme sıkıntımız var ama batık değiliz”

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, , üniversitedeki yenilikler, devam eden projeler ve çalışmalarla ilgili düzenlediği basın toplantısında Mersin Üniversitesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi'nde yaşanan sıkıntılarla ilgili konuştu. Ülke çapındaki üniversite hastanelerinin genel bir sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çamsarı, "Aslında biraz yönetmeliklerle ilgili bir şey, bir takım çalışmalar yapılması gerekiyor. Malzeme sıkıntımız var ama batık değiliz. Kayyum yok bizim hastanemizde. Hastaneyi biz yönetiyoruz. Tıp Fakültesi puan açısından Türkiye’deki en yüksek fakültelerden biri ve altyapısı da en gelişmiş fakültelerden biri. Sıkıntılarımız olsa da bu, hizmeti durduracak aşamada değil. Ocak ayında özellikle su fiyatlarıyla ilgili bir takım kararlar alınacağı söylendi bize. Bunu da dört gözle bekliyoruz. Türkiye’deki tüm üniversite hastaneleri aynı beklenti içinde” şeklinde konuştu.

“Malzeme sıkıntımız var ama batık değiliz”
“Malzeme sıkıntımız var ama batık değiliz” admin
Bu içerik 1354 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, MEÜ Konukevinde bir basın toplantısı düzenleyerek yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

2014 Kasım ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından göreve atandığını ifade eden Çamsarı, "Atandığımızdan beri ve hatta öncesinde ilk dönemde seçimle bu göreve geldiğimde, o zaman bir kitapçık hazırlayıp, bir takım vaatte bulunduk. Bu hem anatomik anlamda hem kampusün ve altyapının düzeltilmesi hem de akademik ve idari personelin görev ve personelin özlük hakları ile ilgili bir takım yapmayı hedeflediğimiz amaçlarımız vardı" dedi.

Bunların çok büyük bir kısmını tamamladıklarını ifade eden Çamsarı, "İkinci dönemimizde de atandıktan sonra ilk dönemdeki vaatlerimiz dışında artık üniversitenin sıralaması, yayını, projeleri ile ilgili ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Çünkü an itibariyle 16 fakültemiz, 7 yüksekokulumuz, 11 meslek yüksekokulumuz, 5 enstitümüz, merkezlerimiz ile 71 birimimiz var, Yaklaşık 45 bin öğrencimiz var şu an. Çalışanlarıyla beraber 50 bin kişilik büyük bir aileyiz." şeklinde konuştu.

 “US NEWS’İN SIRALAMASINDA 12’NCİ SIRADAYIZ”

Şu anda en çok ilgilendikleri konunun MEÜ’nün sıralaması olduğunu ifade eden Çamsarı, “Us News’in sıralamasında 12’nci sıradayız. URAP’ın sıralamasında 30’lu sıralardayız. 207 üniversite var. En kötü ihtimalle 170 üniversiteyi geride bıraktık. Bizim için yeterli değil bu. Çünkü kriterlerle ilgili de bizim bazı itirazlarımız oldu. Bunların düzeltilmesi konusunda beklentimiz var. Çünkü biz meslek yüksekokulu çok fazla olan bir üniversiteyiz. Bu kriterlerde de genelde hoca sayısı, hoca başına düşen yayın sayısı, öğrenci başına düşen bir takım imkanlar sorgulanıyor. Meslek yüksekokulları ağırlık olarak öğretim görevlileriyle eğitimini sürdürdüğü için, öğretim üyesi olmadığı için kriterlerde bir takım aksaklıklara yol açabiliyor” dedi.

"SAĞLIK ALANINDAKİ 3 ÜYEDEN BİRİYİM"

Prof. Dr. Çamsarı, yeni fakültelerin altyapısı ve öğretim üyesi kadrosu açısından sıkı bir çalışma içinde olduklarını vurgulayarak "Mersin Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere bölgenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak birçok yeni bölüm kurduk. Bilgisayar mühendisliği, metalürji gibi bölümleri buna örnek verebiliriz. Ayrıca, birçok yüksekokulu Hemşirelik, İslami İlimler, Spor Bilimleri gibi fakülte yaptık. Anamur Meslek Yüksekokulu gibi 2 yıllık eğitim veren okulları da 4 yıllığa çevirdik. Anamur’un yüksekokulunu da fakülteye çevirmek için teklifimizi yapacağız ve istekte bulunacağız. Öte yandan Eğitim Fakültemiz, Türkiye’nin hemen hemen altyapısı en güçlü eğitim fakültesi. Diğer iki-üç fakültemizde olduğu gibi Eğitim Fakültesinde de YÖK’te bizleri temsil eden hocalarımız var. Dolayısıyla bu dallarda bizim YÖK’te temsiliyetimiz, ülkenin yüksek öğretiminde söz sahibi olmamızı getiriyor. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığında yönetim kurulundayım. Sağlık alanındaki 3 üyeden biriyim. Türkiye’deki özellikle sağlık alanında doktora ve doçentlikler komisyon olarak bize bağlı. Tavsiye kararları alarak YÖK’ün yönetmelik çıkarmasına yardımcı oluyoruz. Bu görevi de 2016’dan bu yana sürdürüyorum ve ilimizin orada iyi temsili için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“4 PROJEMİZDEN BİRİ KABUL EDİLİYOR”

Yayınlar, sıralama ve projeler açısından ilk dönemlerinde konjonktür ve kendilerinin altyapı eksiklikleri nedeniyle istedikleri yere çok fazla gelemediklerini anlatan Çamsarı, şunları söyledi: “Kalkınma Ajansında bütün kurumlar arasında 3 yıl üst üste birinci olduk. TÜBİTAK ve AB proje sayımız kat kat arttı; kabul edilme oranlarımız arttı. Bunlar da seri verdiğimiz eğitimlerle oldu. Şu an yüzde 25’lerde TÜBİTAK’ta kabul edilme oranı, yani her 4 projeden biri kabul ediliyor, bu iyi bir rakam. SODES projelerinde ciddi bir sınıf atladık. Yeni Nesil Bilim ve İnovasyon Merkezi, TÜBİTAK ARDEB Ofisi, Teknoloji Transfer Ofisi, Genç Girişimci Limanı, Merkez Laboratuvarı aktif şekilde görev yapıyor. Özellikle Teknopark’ta kısa zamanda başladığımız her projeyi sonuca kavuşturduk. Bu da bizim için gurur vesilesi. Bölgede Cumhurbaşkanlığı destekli kariyer toplantılarının ilkini Mersin’de yaptık. Bizim düşüncemiz, fikri olan, bu ülkeyi seven herkes bir şekilde elinden tutacak birilerini bulsun, onlar birer mentör edinsin, fikirleri gerçeğe dönüşsün, patent alsınlar ve şirketleşsin. Bunun için bütün gücümüzü kullanıyoruz. Üniversiteyi bitirmiş işsizler ve üniversiteye girmemiş çocukların bilimsel olarak yetişmesi için çabalıyoruz.”

Engelli öğrenci sayılarının geçen yıla göre iki kat arttığı bilgisini veren Çamsarı, "YÖK’ün verdiği Engelsiz Üniversite ödüllerinde bu yıl Mersin Üniversitesi olarak 17 dalda bayrak aldık ve Türkiye birincisi olduk. Akdeniz Belediyesi ile imzaladığımız protokol çerçevesinde engelli öğrenciler için yeni bir merkez yapacağız" dedi.

"YENİ BİR KAZI ÇALIŞMASI YAPMAYA HAZIRLANIYORUZ"

Bölgenin turizm ve arkeoloji ile gelişebileceğine dikkat çeken Çamsarı şöyle devam etti:

"Bu çerçevede bazı girişimlerde bulunduk. Soli, Uzuncaburç gibi bazı önemli kazıları üniversitemize aldık. Bu yeni bir haber. Akdeniz bölgesinde yeni bir kazı çalışması yapmaya hazırlanıyoruz ve Tarsus’un yüzey araştırmalarının tümünü aldık. Bölgesel tek tek olan yerlerle turizin gelişmesi konusunda çok fazla ilerleme olacağını düşünmüyoruz. Bu global düşünülmeli, il genelini kapsamalı. Bu bölgeye gelen turistler çevre iller de katılabilir ama Tarsus’tan başlayarak inanç turizmi ve antik çağa kadar görülmesi gereken yerleri sırayla gezerek hem kültür hem inanç üstüne de sağlık turizmini de katarak bölgesel bir gelişme sağlayabiliriz. Bir turist Mersin’e gideceğinde eline bir broşür verildiğinde nereleri göreceğini bilmesi gerekiyor. Sadece St. Paul kuyusunu göreceksin denildiğinde bu çok etkili olmuyor. Ama eline bir program verildiğinde etkili olunacaktır. Bu noktaların da görülmeye değer hale getirilmesi için de belediyeler ve bakanlıklarla irtibatlarımız sürüyor. Tanıtım önemli. Biz istiyoruz ki, Mersin çarşısına çıkan birisi giderken yanına Mersin’i hatırlatan bir ürün alsın. Bunun için de Turizm Fakültemiz ve tüm il dinamiklerimizle çalışıyoruz.”

"NÜKLEER DAHİL HER TÜRLÜ ENERJİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ VAR"

Ç amsarı, bir basın mensubunun nükleerle ilgili bir bölüm düşünüp düşünmedikleri yönündeki sorusuna ise  “Nükleerle ilgili enerji, makine mühendisliği bölümlerimiz var. Enerji bölümümüzün biri Tarsus’ta kaldı ama bizim de böyle çalışan bir grup arkadaşımız var. Bunların ziyaretleri, projeleri ve eğitimleri ile ilgili irtibatlarımız sürüyor. Hem burayı inşa eden firma hem de serbest çalışmalarımız sürüyor. Yeşil ve yenilebilir enerji ile ilgili de çok sayıda çalışmamız var. Uluslararası çalışmalar şu an burada. Üniversiteye güneş enerjisi kurma düşüncemiz de var. Nükleer de dahil enerjinin her türüyle ilgili de çalışmalarımız var. Bu konuda bilgilendirme de danışmanlık da yapabiliriz.”

Çamsarı, basın toplantısının ardından gazetecilere yapımı tamamlanmak üzere olan ve Ocak 2020’da açılışı yapılacak Onkoloji Hastanesini gezdirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti