Advert

Tahir Elçi cinayetinin üzeri bilerek kapatılıyor"

Mersin'de bir gurup avukat Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi'nin katledilişinin 4. nedeniyle Mersin Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak oturma eyleme gerçekleştirdi. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz'ında katıldığı eylemde avukatlar Tahir Elçi'nin fotoğrafları bulunan pankartlar açarak cinayetin bir an önce aydınlatılmasını istedi.

Tahir Elçi cinayetinin üzeri bilerek kapatılıyor
Tahir Elçi cinayetinin üzeri bilerek kapatılıyor admin
Bu içerik 499 kez okundu.

 Esra Şasi Yağmur

Mersin'de bir gurup avukat Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi'nin katledilişinin 4. nedeniyle Mersin Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama sırasında avukatlar Tahir Elçi'nin fotoğraflarının bulunduğu pankart açtı. Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve İHD Mersin Şubesi adına basın açıklamasını Avukat Hoşyar Sarıyıldız yaptı.

28 Kasım 2015 günü Diyarbakır 4 Ayaklı Minare önünde kültür kıyımına son verilmesi amacıyla yapmış olduğu basın açıklaması sırasında katledilen insan hakları savunucusu ve Diyarbakır Barosu Başkanı sayın Av.Tahir Elçi'in

4.ölüm yıl dönümü nedeniyle burada olduklarını ifade eden Sarıyıldız, Elçi'nin kolluk personelinin de bulunduğu bir operasyon sırasında faili meçhul bir şekilde katledildiğini öne sürdü.

"Bizce Faili belli olan fakat devlet eliyle faili meçhul hale getirilen cinayetin üzeri bilerek kapatılmakta başlatılan soruşturma akamete uğratılmaktadır" diyen Sarıyıldız, "Aradan geçen 4 yıla rağmen sorumlular yakalanmamakta ve olaya karışan şüpheli kolluk görevlileri tanık konumuna getirilerek korunmaktadır. Devletin soruşturmaya gereken ciddiyeti göstermemesi üzerine Diyarbakır Barosu tarafından yapılan başvuru sonucu dosyayı inceleyen Londra merkezli uluslararası araştırma şirketi Forensic Architecture’nin hazırlamış olduğu raporda Elçi'nin olay yerinde bulunan 3 polisten birinin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmiş olabileceği sonucuna varılmış bu kapsamda tanık olarak ifadesi alınan polislerin şüpheli olarak ifadesine başvurulmak istenmişti. Fakat gerek adli gerekse İdari makamlarca talepler yerine getirilmeden soruşturma hukuka aykırı şekilde yürütülerek Cinayetin üzeri kapatılmaya çalışılmıştır" şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından avukatlar bir süre oturma eylemi yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak