“Tahir Elçi cinayetinde, fail meçhul değildir”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Diyarbakır Barosu Başkanı iken katledilen Tahir Elçi’nin ölümünün 4. yılında düzenlenen anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, Diyarbakır’ın ortasında, güpegündüz işlenen cinayete yönelik soruşturma dosyasında tek bir şüphelinin bulunmadığını hatırlattı. Hala katliamda yer alan katil ya da katiller ortaya çıkartılmadığını ifade eden Yeşilboğaz, "Tahir Elçi'yi vuran kurşunun hangi silahtan çıktığı tespit edilmedi. Tüm deliller karartıldı. Açılan dosya sürüncemede bırakıldı. Tahir Elçi cinayetinde fail, meçhul değildir" dedi.

“Tahir Elçi cinayetinde, fail meçhul değildir”
“Tahir Elçi cinayetinde, fail meçhul değildir” admin
Bu içerik 493 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin dördüncü yılında anarak  basın açıklaması yaptı.  Av. Tahir Elçi’nin yaşamı boyunca hak ihlallerine karşı, çok sayıda faili meçhul cinayetlerin ve gözaltındaki kayıpların aydınlatılması için en önde mücadele eden insanlardan birisi olduğunu vurgulayan

Yeşilboğaz,“Av. Tahir Elçi, kendisine yönelik baskılara rağmen mücadelesinden vazgeçmemiş bir hukukçuydu. O sadece bir baro başkanı, bir avukat değil, barış toplumunu inşa etmek için mücadele veren örnek bir hukukçuydu" dedi.

"HALA TAHİR ELÇİ'Yİ VURAN KURŞUN TESPİT EDİLEMEDİ"

Dönemin iktidar sahiplerinin cinayeti aydınlatacaklarını dair sözler verdiğini hatırlatan Yeşilboğaz, "Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, Diyarbakır’ın ortasında, güpegündüz işlenen cinayete yönelik soruşturma dosyasında tek bir şüpheli bile maalesef yok. Hala katliamda yer alan katil ya da katiller ortaya çıkartılmadı.  Tahir Elçi'yi vuran kurşunun hangi silahtan çıktığı tespit edilmedi. Tüm deliller karartıldı. Cinayetin aydınlatılması yönündeki hukukçuların ve kamuoyunun baskısına rağmen soruşturma etkin yürütülmedi, açılan dosya sürüncemede bırakıldı.  Tahir Elçi cinayetinde fail, meçhul değildir. Demokrasiyi içselleştirenlerin vicdanını yaralayan Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılmaması, hukuk sistemimizin kara lekesi, siyasi güdümlü hukukçuların hukuksuzluğudur” şeklinde konuştu.

"MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Tahir Elçi cinayetinin,  insan haklarının ve sevgi toplumunun altına döşenen bir mayın olduğunu belirten Yeşilboğaz, “Bugün Tahir Elçi’nin hesabını soramazsak, yarın daha çok Tahir Elçi kaybedeceğiz.  Mersin Barosu olarak, Cinayeti işleyenlerin, azmettirenlerin ve üstünü örtenlerin karşısında, hukuk kazanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Tahir Elçi’nin yarım kalan mücadelesi, mücadelemiz olmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor