Su zammı ve borçlanma tartışması

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (MESKİ) Kasım ayı Olağan Genel Kurulu ikinci oturumunda su fiyatlarına yapılacak zam, su kullanım aralığı değişikliği ve 100 milyonluk borçlanma talebi nedeniyle MHP'liler ile Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer arasında tartışma yaşandı. MHP adına konuşan Mehmet Topkara, 2018-2019'daki tarifelerde 0-12 metreküp 13-25 metreküp, 26-100 metreküp 101 metreküp ve üzeri olarak ücret ve tarifeler devam ederken bu dönemde 0-10 metreküp, 11-20 metreküp, 21-75 metreküp ve 75 metreküp ve üzeri olarak kademeler yapıldığını ifade ederek kademelerin tekrar 2018-2019'da olduğu gibi geri getirilmesini talep etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise fiyat aralıklarını Türkiye standartlarına uydurduklarını ifade ederek "Bizim bir standardımızın olması lazım. Diğer illerle bir standardı yakalamamız lazım. Türkiye standardını yakalamamız lazım. Bir çok kriteri göz önüne alarak bu düzenlemeyi yaptık" dedi. Yapılan oylama sonunda 0-10 metreküp ve 11-20 metreküp aralığa yüzde 10, 20 metreküpten 75 metreküp ve üzerine yüzde 19 zam yapılması teklifi MHP'nin 17 red oyuna karşı 35 kabulle MESKİ genel kurulda kabul edildi. MHP'nin ısrarlarına rağmen fiyat aralıklarının değiştirilmesi talebi kabul görmezken Seçer 100 milyonluk borçlanma talebi teklifini ise geri çekt

Su zammı ve borçlanma tartışması
Su zammı ve borçlanma tartışması admin
Bu içerik 1328 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mayıs ayında indirilen su fiyatlarına yüzde 10 ve yüzde 19 zam yapıldı.​

Mersin Büyükşehir Belediye Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (MESKİ) Kasım ayı Olağan Genel Kurulu ikinci oturumu Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı.

Gündeme ait 10 maddenin görüşüldüğü genel kurulda 8 maddenin kabul edilmesinin ardından su fiyatlarında yapılacak artış ve MHP'nin fiyat aralıklarındaki değişiklik talebi ile 100 milyonluk borçlanma teklifinin görüşüldüğü gündem sırasında tartışma yaşandı. Seçer, burada ücret tarifesini oylatacaklarını söylerken söz alan MHP'li Mehmet Topkara, 100 milyon lira borçlanma talebinin MESKİ Genel Kurulu'na değil meclise getirilmesini istedi. Tarifelerle ilgilide konuşan Topkara, "Geçmişte 2018-2019'daki tarifelerde 0-12 metreküp 13-25 metreküp, 26-100 metreküp 101 metreküp ve üzeri olarak ücret ve tarifeler devam ederken bu dönemde 0-10 metreküp, 11-20 metreküp, 21-75 metreküp ve 75 metreküp ve üzeri olarak kademeler yapılmıştır. Su kademelerinde geçmiş 2018-2019'de olduğu gibi eski şekline getirilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

"BÜTÜN İLÇELERİN AYNI TARİFEDEN ÜCRETLENDİRİLMESİ VATANDAŞI ZORA SOKAR"

Bir başka konunun ise Anamur ve diğer bütün ilçelerin orada çalışan personel, akaryakıt, enerjisi giderine kadar su maliyeti hesap edilerek o ilçelere has bir fiyat tarifesi uygulandığını ifade  eden Topkara, "O ilçenin yatırımları, o ilçenin maliyeti göz önüne alınıyordu. Hassasiyet göz önüne alınıyordu. Orada yuvarlak bir rakam tespit ediliyordu. Şimdi baktım komisyonumuz ve idaremiz tüm ilçeleri tek bir tarife üzerinde toplamış. Daha önce Anamur, Aydıncık Bozyazı mesela 4.16 olurken 2019'da bugün 4.98. Arada çok bir fark yok diyelim. Mesela merkez ilçelerde 4.87 gibi bir rakam 2018-2019'u söylüyorum. Şimdi 4.98. Silifke, Erdemli, Tarsus, Çamlıyayla Gülnar 4.67. Bu 0-12 grubunu örnek veriyorum. 2020 tarifesine baktığımız zaman 0-10 tonun 4.98, 11-20 tonun 7.50 olduğunu görüyorum. Burada en büyük kadirliği Mut'a yapmış oluyoruz. Mut cazibe ile su alan bir ilçemiz. 2018-2019 tarifeleri Mut'un 2.94. diğer tarifesi ise 3.68. ilk tarifeyi baz alırsak Mut 2.94'ten içtiği suyu 4.98'den içer hale gelecek. Yüzde 80-90 gibi bir fiyat zammı Mut'ta Ocak'ta başlayacak. Bu da hem meclis üyelerimizi hem sizi hem vatandaşlarımızı zora sokacak. Tek tip tarifede bazı böyle şeyler var. Bunlara dikkat çekmek istedik. Bu tarifeninde burada konuşulmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

MHP'li Duran Kara'da burada çarpık bir fiyatlandırma  olduğunu ifade ederek "Gülnar'ın ekonomisi ile Tarsus'un ekonomisi farklı. Mut'un ekonomisi ile Aydıncık'ın ekonomisi farklı. Onun için burada bir düzeltme yapılırsa iyi olacağının kanaatindeyim" dedi.

 "BANKALARDAN BORÇ ALAMIYORUM"

Eleştirilere açıklık getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise konuşmasına 100 milyon lira borçlanma konusundan başladı. Bunu tarife yönetmeliğine koyduklarını ifade eden Seçer, "Bütün illerin yaptığı uygulama. Türkiye'de bir çok ilin yaptığı uygulama. Bana borçlanma yetkisi verin diye sizi zorlamayacağım. Ama tarzım ve felsefemle ilgili size hatırlatma yapacağım. Bana Temmuz ayında borçlanma yetkisi verdiniz. Geçen haftaya kadar belediyeme 1 TL borç almadım.  Şundan almadım. Zaten bankalar borç vermekte imtina ediyor. Devlet bankaları kapılarını kapatmış. İller Bankası uzun girişimler sonunda AK Partili Milletvekillerimizin, Belediye Başkanımızın bizim milletvekillerimizin herkesin ortak çabası ile iller bankasına gide gele, rica ede ede, Bakan'a kadar gittim en sonunda 75 milyon TL bir teminat mektubu aldım. Bunları beraber yaptık. Kendime mal etmiyorum. Hepinizin katkısı oldu. Banka faizleri almış başını gitmişti tefeci faizi. Şimdi ben aptal değilim. Kamu kaynağını en rasyonel şekilde kullanmam lazım. Alacaklım var. Zaten sıkıntılı olmayan alacaklılara borçları bir taraftan ödeniyor. Sıkıntılı olanlar var. Denetimden geçenler var. 1 liralık suyu 10 liraya satmış olanlar var tırnak içinde. Bir birimizi kandıracak halimiz yok. Biz borçta ödüyoruz. 7 ay içinde 695 milyon lira para ödemişim. Bu ödediğim paranın önemli bir kısım geçtiğimiz döneme ait borçlarla ilgili" diye konuştu.

"BENİ DENETLEYİN, İSTİKAMET VERMEYE KALKMAYIN"

Geçtiğimiz hafta bankalardan ilk kez borç aldığını anlatan Seçer, "Bunun yarısını en büyük alacaklıma gönderdim. Daha 1 lira para ödememiştim. Geçen hafta borçlanmamın yarısını SGK'ya ve maliyeye ödedim. Toplamda 57 milyon borcum birikmiş. Geriden gelen borçlar bunlar. Siz beni denetleyin. Bana istikamet çizmeyin. Beni denetleyin. Ben sizden 100 milyon lira bütçe yapıyorum borçlanma istiyorum. Bunu bazı bankalarda dikkate almıyor. Git bir daha borçlanma getir. Bunu çoğu kabul etmiyor. Ama teamül bu. Bizde 100 milyon borçlanma yazdık. Takdir sizin verirsiniz yada vermezsiniz. Ama benim durumun budur. 100 milyon buraya yazıldı diye yarın ben para kullanmayacağım. Bana daha önce borçlanma yetkisi verdiniz ama biz parayı kullanmadık. İşte daha orada duruyor. Bence mecliste bir birimize güvenelim. Bizi denetleyin. Ama bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da bize yardımcı olun. Önümüzü açın. Takdir sizin bu konuda. Herhangi bir zorlama yapmıyorum" ifadelerini kullandı.

Tarifeler konusunda da konuşan Seçer, "Biz başlangıçta 0-10 metreküpe indirdik. Biz başlangıç aralarını. 0-12 metreküptü daha önce. Diğerleri de Mehmet Topkara'nın dediği gibi idi. Ancak biz bunu Türkiye standardına uydurduk. Yani diğer belediyeleri incelediniz mi bilmiyorum. Onu da incelemenizi istiyorum. Bizim bir standardımızın olması lazım. Diğer illerle bir standardı yakalamamız lazım. Hem Türkiye standardını yakalamamız lazım. Bu değerlendirmeleri yaparken bir çok kriteri göz önüne alarak yaptık. Biz fiyat tespiti yaparken kabullerimize bakmak lazım. Dedik ki tüm ilçelerde fiyatlar aynı olmalı. Size ilk etapta ya olur mu kardeşim Mut-Gülnar cazibeli su kullanıyor Mersin'de terfi istasyonları var elektrik kullanıyor. İyi de Gülnar'da ve Mut'ta kaç tane depo var. Biliyor musunuz.? Depoların halini biliyor musunuz? O depolardan vatandaşa su mu içirilir? Kim verecek bunların parasını? Tarsuslu mu verecek Mutlu'nun parasını? Yenişehirli mi verecek? Toroslar daki mi verecek?. Orada 500 tane 700 tane depo yapacağım. Kimden alacağım onların parasını?  Kabul ederseniz Toroslardaki, Tarsus'taki, Anamur'daki  vatandaşlara yükleyelim. Onlarda elektrik parası veriyor. Olaya böyle bakmayın. Eşitleyelim dedik ama hala eşitlemiş değiliz.Hala merkezdeki mahallelerden daha ucuz su kullanacaklar" şeklinde konuştu.

Tarsus 3-65'e su kullanırken Mut'un 2.56'ya kullanmaya devam edeceğini anlatan Seçer şöyle devam etti: "Ortalama fiyat burada. Gülnar 2.94'ten kullanmaya devam edecek. Merkez 4.48'den kullanırken Çamlıyayla 2.74'ten kullanmaya devam edecek. Kullanandan parayı alacağız bunu da hakça yapmamız gerekir. Şirin görünme adına biz bunu yapamayız. Bu biri yöntemdir bu bir ferasettir. Bu bir öngörüdür. Önceki Mut'taki depoların ayrı bir maliyet içerdiğini görememiş.  Bizim tartıştığımız bir yöntem her ikimizde adaleti arıyoruz. Bu bir yöntem tespiti. Ama siz de takdir edin ki belediye ya da sular idaresini biz yönetiyoruz ve orada realiteye göre gerçeklere göre adaleti ben vatandaşıma dağıtmak istiyorum.  Bunun siyasi sonuçlarına ben katlanıyorum. Haksızlık yapıp Mut'taki Gülnar'daki Anamur'daki seçmenimi kendime niye düşman edeyim, niye küstüreyim. Ben herkesin gönlünü hoş tutmak durumundayım. Herkesi memnun etmeye çalışıyorum.  Dar gelirli yurttaşlarla az kullanılan az kullananlarla suyu az tüketenlerle çok kullananlar  arasında bir ayrım yaptık.  Yani bizim yaptığımız pozitif ayrım az kullananlardan ve dar gelirlilerden yana"

"İNSANLARI AZ SU KULLANMAYA TEŞVİK ETMELİYİZ"

Mersin'de 0-10 metreküp su kullananların oranı yüzde 61 ile  299 bin kişi olduğunu anlatan Seçer, "Burada 10 bin kişiye ben zaten yüzde 50 indirim yapıyorum. 299 bin kişiye yüzde 10 indirim yapıyorum. Toplam abone sayım 484 bin. 0-10 metreküp kullananla 11-20 metreküp 71 metreküp ve üzeri  kullananlar arasında fark olması lazım. Su tüketimi arttıkça suyun değerini bilmeli. Fiyatı yüksek olmalı. Biz insanları az su kullanmaya teşvik etmeliyiz. Sen merkezde 4 lira öderken kırsal mahallede 1 lira ödüyor. Orada hortumu takıyor akşama kadar keyfine ağaçlarıda yıkıyor arabayı yıkıyor hızını alamıyor kendi de yıkanıyor. Böyle bir şey olamaz ki. Bu fiyat düzenlemesinden sonra dahi fiyatlar kurtarmıyor. Yatırımsız suyun maliyeti 4.55 TL. 2,5 milyar lira yatırım düşünüyoruz. 975 milyon lirasını öz kaynaklarından karşılayacağım. Yatırımla benim su maliyetim 8.77' ye çıkıyor. Ben suyu kaça vereceğim 3.32'den başlayacağım kullanımına göre vereceğiz. Az kullanandan az çok kullanandan çok alacağız" diye konuştu.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise bu fiyatlar işin ne kadar zor olduğunu bildiklerini ifade ederek "Geçmişten kalan 2020 ödemesinin 100 milyonun üzerinde olduğunu biliyoruz. 21. Yüzyılda yani susuz bir yaşam düşünemeyeceğimiz e göre ve sağlıklı suyun olmadığı bir ortam düşünemeyeceğimiz e göre yatırımların çok kısa sürede bütün kentte en üst seviyede yapılmasını sağlamamız gerekiyor. Yani bunun geleceğe yönelik borçlanmak dahil olmak üzere bunun gerçekleştirilmesini istiyoruz. Borçlanalım bugünden sağlıklı suyu vatandaşla buluşturalım" dedi.

Oldu bittiye getirme gibi bir niyetlerinin olmadığını ifade eden Seçer ise "Yatırım yapmamız lazım. Bizim yatırımlarımızı sorgulayın. Diğer illerin fiyatlarını bir araştırın. Bizim yeni fiyatla su fiyatımız 3.32 olurken aynı skalada İzmir 0-10 metreküpte  4.33 ve yüzde 20 zam yapıyor. Bu fiyatlar zaten yeni yıl için hemen yürürlüğe girmeyecek. İstanbul'da 4 TL ve onlarda zam yapıyor. Yaptığımız düzenlemeler şu anki konjonktüre uygun. Girdi fiyatlarında büyük artış olmuş. Bunlara baktığınız zaman kaçınılmaz bir düzenlemeye gitmeniz lazım. Vatandaşlara bir katkı sunmaya çalıştık ama bunun sürdürülebilirliği yok" diye konuştu.

Seçer'e eleştiriler yönelten AK Partili Mevlüt Ok ise "Bundan önceki genel kurullarda siz çıktınız vatandaşın yanında olmamız lazım, söz verdim diye indirim istediniz. Yüzde 10 ve yüzde 5 indirim yapıldı. Aradan birkaç ay geçti şimdi zam istiyorsunuz. Bozyazı'daki vatandaşım neredeyse yüzde 70-80 zamlı su içecek. Bunu benim izah etme şansım yok. Şimdi ben gideceğim diyeceğim ki. Ne yaptınız suya zam yaptık mu diyeceğim. Daha  sizin indirim yaptığınıza dair reklamınız duruyor" şeklinde konuştu.

Tekrar söz alan Seçer ise zam ve fiyat skala aralıklarını savunmayı sürdürdü.

MHP'li Mahmut Tat ise Mehmet Topkara'yı destekleyerek fiyat aralıklarının eski haline getirilmesini istedi.

Konuşmaların ardından Seçer teklifi oylamaya sundu. Oylamada 35 meclis üyesi kabul oyu verirken 17 meclis üyesi red oyu kullandı. Zam teklifi oy çokluğu ile kabul edildi. 

100 milyonluk borçlanma için yetki verilmesi teklifi ise Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından daha sonra tekrar gündeme getirilmek üzere geri çekildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti